REKLAMA
Katastrofalne wyniki chełmskich spółek komunalnych
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Stowarzyszenie Inicjatywa Obywatelska Nasz Chełm zwróciło się do Urzędu Miasta z prośbą o przedstawienie stanu finansów spółek komunalnych w postaci rachunku wyników i bilansu za rok 2017. Udostępnianie tych informacji idzie jak po grudzie. Ostatnio jednak stowarzyszenie otrzymało sprawozdania finansowe Przedsiębiorstwa Usług Mieszkaniowych Sp. z o.o. i Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. Zajrzeliśmy do tych dokumentów. Oględnie mówiąc – nie jest dobrze.

REKLAMA

Wyniki finansowe tych spółek od trzech lat systematycznie pogarszają się. Jest to zaskakujące choćby dlatego, że w kraju mamy najlepszy od dekady wzrost gospodarczy. MPGK do niedawna było spółką, którą można było podawać za wzór. Jednak zła passa chełmskich spółek komunalnych i tę firmę w zeszłym roku dotknęła.
W 2015 roku spółka miała zysk blisko 2,8 mln zł, a w roku 2016 zaliczyła lekką zadyszkę i zysk spadł do nieco ponad 2,5 mln zł. W tym kontekście rok 2017 to katastrofa. Spółka osiągnęła zysk na poziomie powyżej 1,4 mln zł.


REKLAMA

Porównując więc wyniki rok do roku zysk spadł aż o ponad milion złotych.

Na przeciwnym biegunie

jeśli chodzi o sytuację finansową, zawsze znajdował się PUM. Do strat generowanych przez tę firmę wszyscy zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Jednak porównanie wielkości strat poniesionych przez tę firmę w latach 2015-2017 może zaskakiwać i niepokoić. Delikatnie mówiąc, od trzech lat sytuacja się systematycznie pogarsza. W roku 2015 strata wynosiła „tylko” 678 tys. zł. Rok później osiągnęła poziom 873 tys. zł. To jednak nie było ostatnie słowo – w dokumentach za rok ubiegły PUM wykazał stratę sporo przekraczającą kwotę 1,5 mln zł.

Pikanterii temu wynikowi dodaje porównanie danych finansowych przygotowanych dla radnych po 9 miesiącach 2017 roku i tych opisujących cały rok. Trzeba pamiętać, że to Prezydent Miasta Chełm, w ramach realizacji zadań z zakresu nadzoru właścicielskiego nad spółkami komunalnymi, dokonuje okresowej oceny wyników ekonomiczno -finansowych w spółkach, w których jest organem założycielskim. Otóż zgodnie z informacją jaką otrzymali radni od prezydent, na koniec września 2017 r. strata PUM wynosiła zaledwie 498 tys. zł. Tymczasem w sprawozdaniu za cztery kwartały 2017 znalazła się kwota… 1,54 mln zł. Domniemywać więc należy, że PUM w ostatnim kwartale 2017 roku stracił ponad milion zł.

Bardzo ostrożne podchodzimy do tych danych, bo budzą dużo wątpliwości. Strata 1,042 mln zł w ciągu jednego kwartału? W przypadku spółki komunalnej takiej jak PUM wydaje się to prawie niemożliwe. Swoimi wątpliwościami podzieliliśmy się z UM Chełm. 5 czerwca br. o komentarz poprosiliśmy Rolanda Kurczewicza, pełnomocnika ds. strategii przedsięwzięć Prezydenta i relacji publicznych. Do dzisiaj nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

 

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • Andrzej Sawa
  o 10:01

  A ja po raz kolejny pytam,dlaczego jestescie anonimowi?Strach?

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 10:00

  mm,ja populista?
  W gospodarce rok gorszego wyniku to nie katastrofa,ale dluzszy spadek,to dowod,ze zle sie dzieje.Albo kadra do kitu,albo struktura spolki do kitu,albo potrzebna gleboka zmiana.To oczywiste.

  + 22
  - 22
 • mm
  o 09:50

  Nie przekonuje mnie ten typ analizy gdy przegotowuje sie pod z góry przyjęte założenie, że jest źle
  obliczone jedynie na krytyczne komentarze.
  Kiedy ocenia sie spadek zysku jako katastrofalna sytuacja finansowa to czym jest strata nie mówiąc o o upadłości.
  Jeżeli analiza chce udawać rzetelną powinna wskazać skąd bierze sie spadek ( czy zmniejszenie przychodów czy zwiększenie kosztów, jaki jest wpływ wykupu obligacji które przy zakupie sa stratą a przy wykupie zyskiem itd.)
  Takie populistyczne analizy wyzwalają tylko populistyczne projekty typu Sawa na prezydenta 😉

  + 22
  - 22
 • Helo
  o 09:47

  To nam mieszańcom podnosi się opłaty za wodę ścieki. MPGK dyktuje koszty wywozu śmieci bo jest monopolistą i TAKIE MILIONOWE STRATY!!

  + 22
  - 22
 • Jose Arcadio
  o 09:44

  Im większy zysk MPGK-u tym mniej pieniędzy u was w kieszeniach 😉

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 09:27

  Obserwator,pis jest lepszy niz sld w zatrudnianiu kolesi.Szybciej I wiecej.Pozaru nie gasi sie benzyna.

  + 22
  - 22
 • obserwator
  o 09:21

  Tak rządzi PSL z SLD w Chełmie. Wstyd. Wybierzcie kandydata z PIS na Prezydenta Chełma. W innych miastach sobie radzą to w Chełmie sobie poradzi. Czasami wystarczy nie kraść i nie zatrudniać swoich rodzin co nic nie robią.

  + 22
  - 22
 • Zyga
  o 09:07

  Takie straty. Milony wypływają ze spółek miejskich. Gdzie nadzór Fisz i Górnego? Gdzie są radni?

  + 22
  - 22
 • Adam
  o 08:57

  Ponad 1 mln zł straty w 3 miesiące?! Prezes Tywoniuk jest niedościgłym rekordzistą.

  + 22
  - 22
 • Jan
  o 08:53

  Wyniki finansowe spółek miejskich za 2017 rok są porażające. 1 mln zł spadek zysk MPGK naszego największego monopolisty. PUM z rekordową stratą 1.5 mln zł. Ale stracić PUM 1 mln zł w kwartał to trzeba nieźle się starać. Kto za to zapłaci?

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Boże Ciało 2019 w Chełmie | FOTORELACJA!
  48 657
  NASZ NEWS: Premier na zakończeniu roku szkolnego w Chełmie!
  5 343
  Szokujące straty chełmskich spółek komunalnych. Miasto bez wiedzy o programach naprawczych
  4 470
  Ranking Perspektyw. PWSZ ostro w górę
  482
  Prezydent podsumowuje swoje rządy
  1 567
  REKLAMA