REKLAMA
Katastrofalne wyniki chełmskich spółek komunalnych
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Stowarzyszenie Inicjatywa Obywatelska Nasz Chełm zwróciło się do Urzędu Miasta z prośbą o przedstawienie stanu finansów spółek komunalnych w postaci rachunku wyników i bilansu za rok 2017. Udostępnianie tych informacji idzie jak po grudzie. Ostatnio jednak stowarzyszenie otrzymało sprawozdania finansowe Przedsiębiorstwa Usług Mieszkaniowych Sp. z o.o. i Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. Zajrzeliśmy do tych dokumentów. Oględnie mówiąc – nie jest dobrze.

REKLAMA

Wyniki finansowe tych spółek od trzech lat systematycznie pogarszają się. Jest to zaskakujące choćby dlatego, że w kraju mamy najlepszy od dekady wzrost gospodarczy. MPGK do niedawna było spółką, którą można było podawać za wzór. Jednak zła passa chełmskich spółek komunalnych i tę firmę w zeszłym roku dotknęła.
W 2015 roku spółka miała zysk blisko 2,8 mln zł, a w roku 2016 zaliczyła lekką zadyszkę i zysk spadł do nieco ponad 2,5 mln zł. W tym kontekście rok 2017 to katastrofa. Spółka osiągnęła zysk na poziomie powyżej 1,4 mln zł.


REKLAMA

Porównując więc wyniki rok do roku zysk spadł aż o ponad milion złotych.

Na przeciwnym biegunie

jeśli chodzi o sytuację finansową, zawsze znajdował się PUM. Do strat generowanych przez tę firmę wszyscy zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Jednak porównanie wielkości strat poniesionych przez tę firmę w latach 2015-2017 może zaskakiwać i niepokoić. Delikatnie mówiąc, od trzech lat sytuacja się systematycznie pogarsza. W roku 2015 strata wynosiła „tylko” 678 tys. zł. Rok później osiągnęła poziom 873 tys. zł. To jednak nie było ostatnie słowo – w dokumentach za rok ubiegły PUM wykazał stratę sporo przekraczającą kwotę 1,5 mln zł.

Pikanterii temu wynikowi dodaje porównanie danych finansowych przygotowanych dla radnych po 9 miesiącach 2017 roku i tych opisujących cały rok. Trzeba pamiętać, że to Prezydent Miasta Chełm, w ramach realizacji zadań z zakresu nadzoru właścicielskiego nad spółkami komunalnymi, dokonuje okresowej oceny wyników ekonomiczno -finansowych w spółkach, w których jest organem założycielskim. Otóż zgodnie z informacją jaką otrzymali radni od prezydent, na koniec września 2017 r. strata PUM wynosiła zaledwie 498 tys. zł. Tymczasem w sprawozdaniu za cztery kwartały 2017 znalazła się kwota… 1,54 mln zł. Domniemywać więc należy, że PUM w ostatnim kwartale 2017 roku stracił ponad milion zł.

Bardzo ostrożne podchodzimy do tych danych, bo budzą dużo wątpliwości. Strata 1,042 mln zł w ciągu jednego kwartału? W przypadku spółki komunalnej takiej jak PUM wydaje się to prawie niemożliwe. Swoimi wątpliwościami podzieliliśmy się z UM Chełm. 5 czerwca br. o komentarz poprosiliśmy Rolanda Kurczewicza, pełnomocnika ds. strategii przedsięwzięć Prezydenta i relacji publicznych. Do dzisiaj nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

 

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • Andrzej Sawa
  o 09:44

  Czy tylko pum jest zle zorganizowany I zle zarzadzany.Niestety chyba nie.Nowe wladze beda mialy sporo roboty I byc moze potrzebna gleboka reorganizacja.Konsultacja ekspertow od zarzadzania chyba konieczna.

  + 22
  - 22
 • Karol
  o 09:38

  Andrzej ty to jesteś gość! Szacun

  + 22
  - 22
 • mm
  o 09:36

  Wydaje się Jan, że ktoś jeżeli chce sie ocenić sytuacje finansową powinno dokładnie sprawdzić na ile zadłużenia są wynikiem opóźnienia w księgowaniu (co wydaje się mało prawdopodobne, jeżeli tak to ewentualne przeksięgowania ) a na ile faktycznie wystąpiło wydatkowanie np na remonty elewacji kamienic komunalnych dla celów przedwyborczych. Mogło zdarzyć się, że miasto chcąc uniknąć naruszenia dyscypliny budżetowej po cichu zleciło wykonanie remontów w części reprezentacyjnej miasta. A potem wyrównało stratę dotacją z budżetu miasta. Oczywiście są to czyste domysły bo bez wglądu w dokumenty moje opowieści są jedynie fantazja. Jednakże dokonując analizy całościowej nie można tego robić w oparciu o pobieżną ocenę sprawozdania jak w artykule.

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 09:17

  ella,za lokatorow miasto,a nie spolka ma przelewac forse na konto wspolnoty.

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 09:15

  Swoja droga jakie jest w pumie ksiegowanie,bo 2/3 strat w 1/4 roku jednak bardzo mocno zadziwia.

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 09:11

  Janie,dlatego miejska spolka nie powinna zarzadzac prywatnymi wspolnotami.

  + 22
  - 22
 • Jan
  o 01:57

  Ela. Stracić 1 mln w 3 miesiące nie jest łatwo. Nie wiem czy wiesz ale przychody PUM za 2017 to tylko 5 mln. Tzn. że 30% przychdów to strata. Bzdurą jest to że tych strat nie da się sprawdzić. To jest spółka która ma obowiązek złożyć sprawozdanie i wszyscy mają do tego dostęp. Miasto od 5 miesiècy nie wie że straciło 1 mln w 3 miesiące 2017 roku. Sprawdzić wyniki PUM możeszi Ty. Jak włałciciel traci taką kasę w firmie to zarząd z prezesem lecą od razu. Tywoniuk nie poleci bo jest szefem kampani Fisz. A dlaczego się tak wkręcam? Bo wiem jak ciężko się zarabia każdą złotówkę!

  + 22
  - 22
 • ella
  o 01:22

  Jan. Nie wiem co Ty się tak na ten PUM „wkręcasz”! Zasoby stare , trzeba grube miliony na remonty. Lokatorzy socjalni czyli nie płacący „za nic”! Więc nie mów mi że to nie ma wpływu na kondycję finansową spółki! Nie wiem skąd te różnice. Jak chcesz wiedzieć to ich zapytaj. Co sugerujesz że ktoś ukradł w PUM milion zł? Może w IV kw. rozliczyli remonty w swoich zasobach itd,może coś innego. Najpierw wyjaśnij a TY nic nie wiesz tak jak ci na górze i już robisz z tego „afere”! Co tu wybierać !To normalka przy takich firmach i przy takiej „nędzy „! Sam wymyśl co zrobić żeby wszyscy płacili i nie będzie problemu!

  + 22
  - 22
 • Jan
  o 00:49

  ella. PUM ma swoje długi jako firmy. Nie może mieć długów lokatorów. Z tą stratą w 1 mln zł w 3 miesiące to żeźnia. Tłumaczenie tego że księgowość wolno księguje to chyba żart. Rok wcześnie we wrześniu 2016 strata była podobna do tej w 2017. Tylko że w ostatnim kwartale 2016 strata była „nieduża” ponad 300 tys. zł a 2017 ponad 1 mln zł. To nie normalne!! Odpowiedz jest taka że albo błąd, albo potężne dziwne koszty albo ktatywa księgowość. Wybierz najlepsze rozwiązanie.

  + 22
  - 22
 • ella
  o 23:53

  Greta mylisz pojęcia! Ja pisałam o lokatorach zajmujących mieszkania komunalne czyli miejskie również we WMieszkaniowych bo tam jest najgorzej z płaceniem a nie o właścicielach lokali we wspólnocie, bo ci raczej płacą ! Trzymajmy się faktów.

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Boże Ciało 2019 w Chełmie | FOTORELACJA!
  48 657
  NASZ NEWS: Premier na zakończeniu roku szkolnego w Chełmie!
  5 344
  Szokujące straty chełmskich spółek komunalnych. Miasto bez wiedzy o programach naprawczych
  4 470
  Ranking Perspektyw. PWSZ ostro w górę
  482
  Prezydent podsumowuje swoje rządy
  1 567
  REKLAMA