REKLAMA
Katastrofalne wyniki chełmskich spółek komunalnych
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Stowarzyszenie Inicjatywa Obywatelska Nasz Chełm zwróciło się do Urzędu Miasta z prośbą o przedstawienie stanu finansów spółek komunalnych w postaci rachunku wyników i bilansu za rok 2017. Udostępnianie tych informacji idzie jak po grudzie. Ostatnio jednak stowarzyszenie otrzymało sprawozdania finansowe Przedsiębiorstwa Usług Mieszkaniowych Sp. z o.o. i Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. Zajrzeliśmy do tych dokumentów. Oględnie mówiąc – nie jest dobrze.

REKLAMA

Wyniki finansowe tych spółek od trzech lat systematycznie pogarszają się. Jest to zaskakujące choćby dlatego, że w kraju mamy najlepszy od dekady wzrost gospodarczy. MPGK do niedawna było spółką, którą można było podawać za wzór. Jednak zła passa chełmskich spółek komunalnych i tę firmę w zeszłym roku dotknęła.
W 2015 roku spółka miała zysk blisko 2,8 mln zł, a w roku 2016 zaliczyła lekką zadyszkę i zysk spadł do nieco ponad 2,5 mln zł. W tym kontekście rok 2017 to katastrofa. Spółka osiągnęła zysk na poziomie powyżej 1,4 mln zł.


REKLAMA

Porównując więc wyniki rok do roku zysk spadł aż o ponad milion złotych.

Na przeciwnym biegunie

jeśli chodzi o sytuację finansową, zawsze znajdował się PUM. Do strat generowanych przez tę firmę wszyscy zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Jednak porównanie wielkości strat poniesionych przez tę firmę w latach 2015-2017 może zaskakiwać i niepokoić. Delikatnie mówiąc, od trzech lat sytuacja się systematycznie pogarsza. W roku 2015 strata wynosiła „tylko” 678 tys. zł. Rok później osiągnęła poziom 873 tys. zł. To jednak nie było ostatnie słowo – w dokumentach za rok ubiegły PUM wykazał stratę sporo przekraczającą kwotę 1,5 mln zł.

Pikanterii temu wynikowi dodaje porównanie danych finansowych przygotowanych dla radnych po 9 miesiącach 2017 roku i tych opisujących cały rok. Trzeba pamiętać, że to Prezydent Miasta Chełm, w ramach realizacji zadań z zakresu nadzoru właścicielskiego nad spółkami komunalnymi, dokonuje okresowej oceny wyników ekonomiczno -finansowych w spółkach, w których jest organem założycielskim. Otóż zgodnie z informacją jaką otrzymali radni od prezydent, na koniec września 2017 r. strata PUM wynosiła zaledwie 498 tys. zł. Tymczasem w sprawozdaniu za cztery kwartały 2017 znalazła się kwota… 1,54 mln zł. Domniemywać więc należy, że PUM w ostatnim kwartale 2017 roku stracił ponad milion zł.

Bardzo ostrożne podchodzimy do tych danych, bo budzą dużo wątpliwości. Strata 1,042 mln zł w ciągu jednego kwartału? W przypadku spółki komunalnej takiej jak PUM wydaje się to prawie niemożliwe. Swoimi wątpliwościami podzieliliśmy się z UM Chełm. 5 czerwca br. o komentarz poprosiliśmy Rolanda Kurczewicza, pełnomocnika ds. strategii przedsięwzięć Prezydenta i relacji publicznych. Do dzisiaj nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

 

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • Andrzej Sawa
  o 13:08

  Wiktoria,dalej to nasza aktywnosc obywatelska,aby zlom polityczny odwiezc na wysypisko,a przy okazji nie oddac wladzy innemu zlomowi.

  + 22
  - 22
 • Wiktoria
  o 12:55

  Chwała Stowarzyszaniu Nasz Chełm i Chelmskiemu.eu!!! Gdyby nie Wy to nikt by nawet nie wiedział o takich rzeczach. Nie przejmujcie się szczekaniem i groźbami. Trzymam kciuki.

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 12:22

  Bartlomieju,jestem za autentycznym wynikiem,po to wymyslono sprawozdawczosc.
  A powtarzam,lament uzasadniony,bo nagle pum robi szybki deficyt Jak go rozumiec?
  A deficyt jest kosztem dla ogolu mieszkancow,choc moze niektorzy na nim zarobia.

  + 22
  - 22
 • Bartłomiej Matras
  o 12:15

  Masz Andrzejku, etat mam swój, chcesz merytorycznie, artykuł jest o wyniku spółek więc po co autor lamentuje ? Jeśli spółki są na minusie tzn mieszkańcy mają taniej, jjeśli zarabiają to kosztem mieszkańców. Andrzeju powiedz jesteś za dobrym wynikiem spółek?

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 11:07

  Kongo,a moze warto skonczyc z anonimowoscia,boisz sie,jestes na miejski etacie?

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 10:54

  Jednak starajmy sie merytorycznie.

  + 22
  - 22
 • Kongo
  o 10:45

  Nie przesadzaj Andrzeju, by the way fajny fryz

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 10:09

  Anonimie slim,chyba przekroczyles granice chamstwa.

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 10:07

  Na pocieszenie powiem,ze mozliwe jest uzyskanie konsultacji za darmo,sa ludzie I organizacje,ktore biednemu miastu pomoga.

  + 22
  - 22
 • slime
  o 09:57

  Pięknie chełmski eu rozpoczął kampanię, kampanię du…… lizo…..wa, pamiętajcie kiedyś ktoś przywróci system prawa w Polsce i was rozliczy! Kto was finasuje? Du…..o lizy 🙂 xd:) ## ##0612$$$*### ### ### %&%

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Boże Ciało 2019 w Chełmie | FOTORELACJA!
  48 439
  NASZ NEWS: Premier na zakończeniu roku szkolnego w Chełmie!
  5 312
  Szokujące straty chełmskich spółek komunalnych. Miasto bez wiedzy o programach naprawczych
  4 467
  Ranking Perspektyw. PWSZ ostro w górę
  481
  Prezydent podsumowuje swoje rządy
  1 564
  REKLAMA