REKLAMA
Kochajmy teatr!
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Chełmska  Biblioteka  Publiczna we współpracy z Fundacją KONTRA/BANDA  ciekawie wpisała się w obchody  Międzynarodowego  Dnia Teatru prezentacją ekranizacji spektaklu teatralnego ‚‚Humani’‚ w reżyserii Katarzyny Trzaski.

Po spektaklu odbyła się dyskusja  na temat sztuki prowadzona przez dwie teatrolożki – Dominikę Bremer i  Paulinę Rudź.  Uczestnicy spotkania poruszyli też inne tematy związane z polityką kulturalną  w zakresie teatru. Wyrazili  swoje zaniepokojenie co do teatralnych propozycji repertuarowych  proponowanych przez ChDK , zwrócili też uwagę na brak troski władz o stan edukacji teatralnej w naszym mieście – a właściwie jej brak!


REKLAMA

Cieszy fakt, że są jeszcze w Chełmie osoby i instytucje, którym sprawy teatru nie są obojętne i  postrzegają go jako coś więcej niż rozrywkę. O tej szczególnej misji teatru pisze w tegorocznym orędziu skierowanym do nas wszystkich Leszek Mądzik. Zwraca w nim uwagę na to, że teatr wzbogaca człowieka w nowe doświadczenia, a nawet może być ”jedną z dróg prowadzących do jego uratowania”. Choć teatr ”swoją terapię rozpoczął przed  wiekami, ale dzisiaj wyjątkowo jej potrzebujemy”- stwierdza w zakończeniu autor. Te piękne słowa chciałam  dedykować tym urzędnikom od kultury, którzy zapominają, że nie można żyć tylko marketingową iluzją, ale należy proponować teatr mądry, wymagający wysiłku intelektualnego i aktywności odbiorcy. Teatr, który aktywnie reaguje na problemy współczesności, uczy społecznej empatii i rozmowy na trudne  tematy.

Sobie natomiast i wszystkim teatromanon  z okazji dzisiejszego święta  ( 27 marca ) życzę  różnorodnych widowisk teatralnych – zarówno pod względem problematyki, jak i pod względem formalnym – gdyż w różnorodności siła!

Elżbieta Pietrzykowska

 

 

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

REKLAMA
Co się zmieniło w chełmskim ratuszu?
3 656
Ferie. Nie siedź w domu
454
Plac wypięknieje
1 250
Koncepcja programowa na S12
2 293
Zapłacimy za parkingi?
647
REKLAMA