REKLAMA
Kochajmy teatr!
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Chełmska  Biblioteka  Publiczna we współpracy z Fundacją KONTRA/BANDA  ciekawie wpisała się w obchody  Międzynarodowego  Dnia Teatru prezentacją ekranizacji spektaklu teatralnego ‚‚Humani’‚ w reżyserii Katarzyny Trzaski.

REKLAMA

Po spektaklu odbyła się dyskusja  na temat sztuki prowadzona przez dwie teatrolożki – Dominikę Bremer i  Paulinę Rudź.  Uczestnicy spotkania poruszyli też inne tematy związane z polityką kulturalną  w zakresie teatru. Wyrazili  swoje zaniepokojenie co do teatralnych propozycji repertuarowych  proponowanych przez ChDK , zwrócili też uwagę na brak troski władz o stan edukacji teatralnej w naszym mieście – a właściwie jej brak!


REKLAMA

Cieszy fakt, że są jeszcze w Chełmie osoby i instytucje, którym sprawy teatru nie są obojętne i  postrzegają go jako coś więcej niż rozrywkę. O tej szczególnej misji teatru pisze w tegorocznym orędziu skierowanym do nas wszystkich Leszek Mądzik. Zwraca w nim uwagę na to, że teatr wzbogaca człowieka w nowe doświadczenia, a nawet może być ”jedną z dróg prowadzących do jego uratowania”. Choć teatr ”swoją terapię rozpoczął przed  wiekami, ale dzisiaj wyjątkowo jej potrzebujemy”- stwierdza w zakończeniu autor. Te piękne słowa chciałam  dedykować tym urzędnikom od kultury, którzy zapominają, że nie można żyć tylko marketingową iluzją, ale należy proponować teatr mądry, wymagający wysiłku intelektualnego i aktywności odbiorcy. Teatr, który aktywnie reaguje na problemy współczesności, uczy społecznej empatii i rozmowy na trudne  tematy.

Sobie natomiast i wszystkim teatromanon  z okazji dzisiejszego święta  ( 27 marca ) życzę  różnorodnych widowisk teatralnych – zarówno pod względem problematyki, jak i pod względem formalnym – gdyż w różnorodności siła!

Elżbieta Pietrzykowska

 

 

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

REKLAMA
Jest umowa na nową siedzibę INM
581
Hala produkcyjna już gotowa
661
Stawiamy na naukę
429
Będzie nowa spółka kolejowa
957
Komu mandat do PE? Zobacz listy
982
REKLAMA