REKLAMA
Komendant MO bez wyroku za stan wojenny
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Sąd Okręgowy w Lublinie, podczas procesu odwoławczego, utrzymał w mocy wyrok Sądu Rejonowego w Chełmie, który w sierpniu umorzył postępowanie wobec Henryka K. – byłego komendanta Milicji Obywatelskiej w Chełmie.

Henryka K. oskarżali prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej. Postawili mu zarzut bezprawne internowania w 1981 roku aż 68 osób związanych z ówczesną opozycją demokratyczną. Chodzi oto, że w chwili przeprowadzenia internowań nie był opublikowany dekret „O ochronie bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego w czasie obowiązywania stanu wojennego”. Dekret ten nie został nigdy opublikowany, tym samym nie mógł stanowić podstawy prawnej do jakichkolwiek działań represyjnych.


REKLAMA

Sąd Okręgowy podzielił stanowisko Sąd Rejonowego i uznał, że zarzucany czyn uległ przedawnieniu. IPN prawdopodobnie wystąpi o kasację tego wyroku do Sądu Najwyższego.
Henryk K. ma dzisiaj 84 lata i mieszka w Poznaniu.

O całej sprawie poinformował dzisiaj Kurier Lubelski

 

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • PAWEL
  o 15:40

  PIEC !!!

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Wigilia chełmian
  128
  Budżetowe konsultacje
  322
  Minister Brudziński w Chełmie
  762
  Jest nowy skarbnik miasta
  4 389
  Trwa druga sesja Rady Miasta
  1 196
  REKLAMA