REKLAMA
Forum w Krynicy to dla Chełma za mało
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Czy chełmski samorząd rezygnuje z udziału w rankingach z obawy przed ujawnieniem faktycznego stanu naszego miasta? Właśnie dowiedzieliśmy się, że prestiżowe forum w Krynicy to dla Chełma za mało. Tymczasem opracowania o charakterze badawczym wydają się jednoznaczne – Chełm należy do najsłabszych powiatów grodzkich w Polsce.

Dzięki rankingowi ,,Gospodarny Samorząd”, którego wyniki poznaliśmy podczas krynickiego Forum Ekonomicznego, mogliśmy się przekonać, które miasta i gminy najlepiej radzą sobie z gospodarnym zarządzaniem. Niestety nie dowiemy się jak na tle innych wypada chełmski samorząd. Władze nie poddały się opinii ekspertów i nie dostarczyły potrzebnych ankiet i dokumentów. W rankingu pojawili się za to nasi sąsiedzi – Zamość oraz Biała Podlaska, których władze pozwoliły się zrecenzować i postanowiły przyjąć zaproszenie na Forum Ekonomiczne do Krynicy.

Nie bierzemy udziału we wszystkich rankingach, a przynajmniej staramy się nie brać udziału w tych, które związane są z dodatkowymi opłatami np. na reklamę i wyjazdy. W wielu jesteśmy sklasyfikowani i z wieloma instytucjami już współpracujemy – wyjaśnia Roland Kurczewicz, pełnomocnik Prezydent Agaty Fisz.

Raz lepiej, raz gorzej

Według władz miasta, niektóre rankingi pokazują Chełm na bardzo wysokich pozycjach, inne – nieco dalej. Rzeczywistość nie wydaje się być jednak tak różowa. Większość zestawień nie jest naszemu miastu przychylna. Tak było w przypadku rankingu odpływu ludności (GUS), zrównoważonego rozwoju (Fundacja Schumana), zadłużenia miast (Pismo Samorządowe ,,Wspólnota”) czy ochrony i bezpieczeństwa (Polityka Insight). Zatrważające dane podaje również Polska Akademia Nauk – Chełm znalazł się na niechlubnej liście 122 polskich miast, którym grozi zapaść społeczno-gospodarcza.

Możliwe, że miasto rezygnując z udziału w krynickim rankingu, nie chciało ujawnić stanu w jakim faktycznie się znajduje. Uciec się jednak nie da od opinii państwowych instytucji, dla których recenzowanie samorządów to chleb powszedni. Jeden z ciekawszych przygotowała ostatnio Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych. Tematem było wykonanie budżetu przez jednostki samorządu terytorialnego w 2016 roku. W naszym przypadku powinniśmy się skupić na danych dotyczących wydatków inwestycyjnych i programów unijnych:

w ciągu ostatnich 5 lat znacząco spadły wydatki samorządów na inwestycje, ale to w Chełmie wydaje się najmniej – jedynie 145 zł*. Porównując, najwyższe zrealizowały Gliwice – 1 533 zł.

Miasto wypadło również fatalnie pod kątem dochodów liczonych na programy unijneranking zamykamy z wynikiem 6 zł*. Porównując, najwyższe dochody zanotował Sopot – 538 zł, Krosno – 438 zł i Rzeszów -328 zł. Średni wynik to 194 zł.

*w przeliczeniu na 1 mieszkańca.

Gdzie mają dobrych gospodarzy?

Organizatorem rankingu krynickiego w którym nie uczestniczyliśmy jest Centrum Gospodarcze im. Mikołaja Kopernika, Instytut Studiów Wschodnich oraz Forum Ekonomiczne w Krynicy. Nagrody zostały przyznane w kategoriach: miasta na prawach powiatu, gminy wiejskiej i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.

Konkurs ma nagradzać samorządowców, którzy „odnieśli największe sukcesy w stymulowaniu rozwoju gospodarczego swoich małych ojczyzn”. W kapitule nagrody zasiadali rektorzy, podsekretarze stanu oraz dyrektorzy państwowych instytucji.

Jakie kryteria były brane pod uwagę? W rankingu oceniano rozwój gospodarczy gmin – mądre inwestycje, rozwój lokalnej gospodarki oraz wsparcie da przedsiębiorców. Kapituła oceniała również plan zagospodarowania przestrzennego, wydatki na promocje gminy, zadłużenie do dochodów, wpływy z podatków oraz wydatki na transport i gospodarkę mieszkaniową.

Tu rządzą sprawnie

W kategorii miasta na prawach powiatu, pierwsze miejsce zajął Gdańsk. Na drugim uplasowała się Częstochowa, a na trzecim Leszno. Najsprawniejsi gospodarze w naszym województwie rządzą Lublinem (18 miejsce). Zamość zajął 30 pozycję, a Biała Podlaska – 37. Ogółem sklasyfikowano 49 miasta. Pełen ranking tutaj.

W kategorii gminy miejskie i miejsko-wiejskie najwyżej była Stalowa Wola wyprzedzając Karpacz (2 miejsce) oraz Siechnice (3 miejsce). Na 66 pozycji uplasował się Hrubieszów. W tej kategorii oceniono 76 gmin. Ranking ogółem.

W ostatniej kategorii – gminy wiejskie, największe pochwały należą się władzom Przasnysza, Suchego Lasu oraz miejscowości Rytro. W tej klasyfikacji zbrakło miejscowości z naszego regionu. Więcej informacji.

Samorządy są coraz bogatsze

Jak komentuje Cezary Adamczyk z Centrum Gospodarczego im. Mikołaja Kopernika, polskie gminy się bogacą – na przestrzeni ostatnich trzech lat dochody własne w przeliczeniu na jednego mieszkańca zwiększyły się o ponad 16 proc. do 2,2 tys. zł.

Zanotowano jednak spadek inwestycji. Wydatki polskich gmin spadły o ponad 1/3. Bardzo mocno spadły też wydatki na programy unijne. A udział w wydatkach ogółem obniżył się z 9,7 proc. do zaledwie 2,2 proc – dodaje Adamczyk.

Więcej informacji na oficjalnej stronie konkursu.

Komentarze

 • Andrzej
  o 12:21

  Czekam na konkretne programy,a nie na goloslowne obietnice,że będzie lepiej.

  + 22
  - 22
 • Andrzej
  o 19:34

  Po przeczytaniu tego artykułu proszę o odpowiedź,czy tylko ja krytykuję ekipę nieudaczników?Zawsze poważnie traktowałem funkcję Prezydenta Miasta,bo znam ludzi pełniących tę funkcję i wiem,że to trudna robota,ale Chełm jak widać nie ma szczęścia,sądząc po owocach ostatnich lat działania obecnej ekipy.Ucieczka przed klasyfikowaniem dowodzi chyba,że i obecni włodarze zdają sobie sprawę,że nie mają czym się chwalić.
  Za rok wybory,a gdzie ludzie i ich programy?
  A może partie boją się przegrać,może nie ma odważnych?

  + 22
  - 22
 • Andrzej
  o 18:18

  Tragedia

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  REKLAMA