REKLAMA
I LO : II LO. Rywalizacja na słowa
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

O tym, że te dwa licea rywalizują ze sobą od lat, wiedzą wszyscy mieszkańcy miasta. Rankingi, zawody sportowe, miejsca na olimpiadach przedmiotowych… Tym razem jednak rywalizacja odbywa się na słowa.

We wczorajszym wydaniu lokalnego tygodnika „Super Tydzien Chełmski” ukazała się informacja zatytułowana „Niewybredne żarty nauczycieli”, w której opisano, jak to dwójka nauczycieli z II LO miała czynić niestosowane żarty w stosunku do chłopaka (ucznia I LO), który towarzyszył dziewczynie podczas próby poloneza. Dziewczyna była oczywiście z II LO, a próba odbywała się na terenie jej szkoły.
Uczeń  poczuł się tym dotknięty, a sprawa trafiła do opinii publicznej.
Wtedy I LO wytoczyło najcięższe działa. Jeszcze tego samego dnia na fanpage’u szkoły na Facebook’u opublikowano oświadczenie, w którym wyrażono sprzeciw wobec takich zachowań.


REKLAMA

Komentarze dotyczące koloru skóry, licujące nie tylko z etyką zawodu nauczyciela ale również poczuciem przyzwoitości zasługują jedynie na bezwzględną pogardę oraz jednoznaczne potępienie – czytamy w oświadczeniu (pisownia oryginalna).

Dalej „Społeczność Czarniecczyków” wzywa dyrekcję, grono pedagogiczne i uczniów II LO do jak najszybszego wyjaśnienia sytuacji oraz „pogłębionej refleksji na temat podstawowych wartości, które leżą w podstaw człowieczeństwa”.
I się zaczęło. W ciągu kilku godzin fanpage I LO odwiedziło kilkaset osób, a kilkadziesiąt skomentowało sytuację.
Głosy są podzielone: niektórzy próbują bagatelizować sytuację, bronią nauczycieli II LO pisząc, że chodziło o zupełnie „niewinne” żarty, które miały jedynie rozluźnić atmosferę.
Inni podzielają opinię z oświadczenia i piszą, że żarty, zwłaszcza wygłaszane przez nauczycieli, winny mieć większy poziom.
Nie brakuje gorzkich sformułowań pod adresem obu szkół. Np.:

– Niby taki prestiż a kultura jak w średniowieczu,
– Ale gazety koloryzują, przecież spadliśmy w rankingu i szkoła sięga dna, w to każdy wierzy,
– a mogłem do budowlanki”.

Szczęściem są i głosy rozsądku, którym najwyraźniej zależy, by nie eskalować konfliktu. Komentujący piszą:

– Nie wiem czy jestem bardziej zażenowana postawą tych nauczycieli czy aktualną „burdą”, którą nakręcacie,
– Sytuacja jaka miała miejsce powinna zostać wyjaśniona pomiędzy osobami w to zamieszanymi. Facebook, gazeta czy też inne źródła informacji nie są chyba najlepszym miejscem na rozwiązywanie tego typu konfliktów,
– Czy można wyłączyć komentowanie pod tym postem, by nie robić większego młynu i tak skaczemy już sobie do gardeł.

II LO na razie nie zajęło oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • Waldi
  o 06:35

  Za to obie szkoły wypadają znakomicie w kraju i województwie, we wszystkich rankingach. Gdzieś na końcu?

  + 22
  - 22
 • Lula
  o 17:53

  W sprawie wcale nie chodzi o rasizm, ale o wypromowanie się jednego liceum kosztem drugiego, tak jakby całe II, włącznie z uczniami i absolwentami ponosilo odpowiedzialność. Szkoła została zmieszana z błotem na forum całej Polski, a do dziś nikt nie potrafi zacytować jakie słowa padły. Potępiam rasizm, ale najpierw dowody a nie atak I, a w artykule tvn24 wypowiedź jedynie dyrektorki Czarnieckiego. „Bezstronnie”. Proszę napisać artykuł o tym jak w komentarzach były przewodniczący I LO porównuje całą społeczność Dreszerczyków do szlamu. Oni zapewne też czują się dyskryminowani.

  + 22
  - 22
 • wnikliwy obserwator
  o 23:23

  Dystansu więcej!

  + 22
  - 22
 • wnikliwy obserwator
  o 23:21

  Nie ma to jak wyolbrzymiać sytuację i dolewać oliwy do ognia. Moim zdaniem,uczeń powinien powiedzieć że go to uraziło konkretnie do tych nauczycieli, a nie lecieć od razu wyżej. Nagle jest poniżane 2LO. W Pierwszym też są konflikty, to wcale nie jest taka święta szkoła. Ogólnie dwie placówki powinny ze sobą współpracować, a nie nieustannie toczyć wojny którą podsycają „Czarniecczycy” swoim zachowaniem. Chełmskie szkoły spadają na dno i taka jest prawda…

  + 22
  - 22
 • Pierwszy
  o 20:15

  Rywalizacja między I i II LO zawsze była i będzie. I bardzo dobrze!!! A to że II LO jest ostatnio lepszy to w mojej subiektywnej ocenie to prawda. Czarnieczcycy do roboty. Dyrekcja Wam nie pomoże niestety.

  + 22
  - 22
 • Czytelnik
  o 19:25

  No i klasyczne pisanie w gazecie Super Tydzień. Przypominam rok 2015 – I Liceum wynik absolwentów, którzy zdali maturę lepszy o 0,1 punktu procentowego to artykuł z tytułem „I LICEUM NAJLEPSZE”, za rok – II Liceum wynik lepszy o więcej niż 0,1 punktu procentowego – nagle tytuł „Dobry wynik chełmskich liceów”. Proszę… Ta sprawa na pewno została eskalowana przez chełmską „gazetę” (w cudzysłowie, bo nie jest to rzetelne źródło wiedzy), bo przykład na górze komentarza to jeden z wielu podobnych przypadków. Nauczyciel obraził ucznia, bo na to wskazują zeznania świadków, ale że było do końca tak jak w ST to nie wierzę. Co do samego zachowania nauczyciela to – każdemu zdarza się źle „ubrać” myśli, myślę że przeprosiny by wystarczyły.

  + 22
  - 22
 • XYZ
  o 18:59

  Artykul niewyjasniajacy sytuacji. O niczym nieinformuje. Napisany jakby przez 14 latka

  + 22
  - 22
 • jhg
  o 14:22

  Trzeba było zmieścić cytat z tych nauczycieli bo tak to taka „informacja” nie wiadomo o czym.

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Ferie. Nie siedź w domu
  227
  Biuro pomoże zdobyć fundusze na termomodernizację
  477
  Wiosną ruszy budowa galerii
  1 452
  Co się zmieniło w chełmskim ratuszu?
  4 070
  Plac wypięknieje
  1 338
  REKLAMA