REKLAMA
Lobbują za kopalnią
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Burmistrzowie z naszego regionu pojechali do Sejmu, by lobbować za budową kopali. Chcą, by w okolicach Siedliszcza powstała kopalnia węgla kamiennego „Jan Karski”.

Stanisław Bodys – burmistrz Rejowca Fabrycznego oraz Hieronim Zonik – burmistrz Siedliszcza byli w środę (20 grudnia br.) w Sejmie RP. Gościł ich Kornel Morawiecki marszałek senior Sejmu.


REKLAMA

Rozmowy dotyczyły budowy kopalni węgla kamiennego w miejscowości Kulik. Burmistrzowie mówili o problemach, z jakimi borykają się samorządy podczas przygotowywania planów pod inwestycje. Wskazywali też na wielkie szanse rozwoju, jakie otwierają się przed całym regionem w przypadku uruchomienia tak wielkiego przedsięwzięcia.

Na spotkaniu wręczyli marszałkowi list z prośbą o poparcie inwestycji oraz o przekazanie pisma premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

Projekt budowy kopalni „Jan Karski” jest podobno najbardziej zaawansowanym projektem uruchomienia nowej kopalni w tej części Europy. Firmuje go PD Co Sp. z o.o.  – polska spółka eksploracyjna powołana do zrealizowania budowy nowej kopalni na terenie Lubelskiego Zagłębia Węglowego; jest częścią australijskiej spółki Prairie Mining Limited.

Przedstawiciele spółki twierdzą, że sprzyjające warunki geologiczne, nowoczesne technologie wydobycia i odpowiednia organizacja pracy pozwolą na uzyskanie rekordowo wysokiej, jak na europejskie warunki, efektywności oraz osiągnięcie niskich kosztów produkcji. Wydobycie węgla pod Siedliszczem ma kosztować nie więcej niż 25 dolarów za tonę.

Z sondażu przeprowadzonego niedawno przez firmę badawczą CBM Indicator wynika, że 74% mieszkańców województwa lubelskiego opowiada się za budową nowej kopalni w regionie. Respondenci uważają, że przyczyni się to do spadku bezrobocia.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

REKLAMA
Zmiany w nieodpłatnej pomocy prawnej w 2019 r.
279
Ranking szkół. Liderem znów II LO
990
Nowi prezesi w chełmskich spółkach
2 561
Umowa na Kolejową
1 438
Zmiany w UM. Będą departamenty
1 978
REKLAMA