REKLAMA
Madonny Bydlińskiej
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa Urszuli Bydlińskiej. Autorka pokaże cykl madonn karmiących zatytułowany „Alma Mater”.

W galerii Nova Chełmskiej Biblioteki Publicznej odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Urszuli Bydlińskiej. Podczas wernisażu artystce towarzyszyć będzie chełmski bard – Marek Miszczuk, którego koncert ballad wzbogaci spotkanie. Zapraszamy w czwartek, 14 czerwca br.


REKLAMA

Urszula Bydlińska urodziła się w Siedliszczu, jest absolwentką historii UMCS w Lublinie. Zajmuje się malarstwem olejnym, jest samoukiem, podejmuje próbę wskrzeszenia starych dworków, cerkwi, przenosi na płótno pejzaże, uwiecznia zaobserwowaną scenerię, tworzy także kopie prac znanych autorów. Podejmuje tematykę nie tylko cielesną, żywą, ale także duchową, w głównej mierze sakralną, niematerialną.

Artystka, wpisując się w myśl przewodnią wystawy, prezentuje cykl Madonn karmiących pt. ,,Alma Mater”. Wszystkie prace są wykonane techniką olejną na płótnie, a postaci Matki Bożej zostały namalowane przy użyciu skrajnych barw czarnej i białej. Ten ascetyczny obraz kobiety – Matki nawiązuje do okresu brzemienności kobiety wybranej przez Boga, Jej losu, odtrącenia także tułaczki, Matki cierpiącej pod krzyżem. Aspiracją Urszuli Bydlińskiej było stworzenie cyklu, który stałby się kontemplacją zarówno nad cielesnością Matki Boskiej-Kobiety na przestrzeni wieków, jak też jej współczesną afirmacją. Autorka stawia więc pytanie: czy można w Niej dostrzec cielesność w rozumieniu pociągającej kobiety?

Odpowiedzią malarską na to pytanie jest czarno-biała, okrojona, powściągliwa, stłumiona kolorystyka prac. Artystka, nie stosując feerii barw, wzmacnia swoją opinię, że odkrycie cielesności w małym skrawku nagości jest aktem bardzo naturalnym, jest aktem macierzyństwa.

Wernisaż odbędzie się w czwartek, 14 czerwca br., godz. 17.30, galeria Nova ChBP (Partyzantów 40). Wystawę będzie można oglądać do 4 lipca br. Wstęp wolny.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

REKLAMA
Wybierz Społecznika Roku
295
Szkoły szykują się do strajku
327
Jak usprawnić miejską komunikację?
1 406
Już pracują nad S12 do Dorohuska
1 088
Aquapark bez głowy
1 780
REKLAMA