REKLAMA
Mamy projekt budżetu. Miasto opiera inwestycje na unijnych dotacjach
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Władze miasta przedstawiły projekt budżetu Chełma na 2016 rok. Według planów, wszystkie wydatki inwestycyjne realizowane będą tylko z udziałem środków zewnętrznych.

Reklama

– Chcemy aby w przyszłym roku budżet miasta był zrównoważony. To znaczy, żeby strona przychodowa, równała się stronie wydatkowej– mówił wiceprezydent Józef Górny na Radzie Osiedla „XXX-lecia”.  Jak poinformował Urząd Miasta, ogólna wielkość planowanych wydatków wynosi 278 mln 609 tys., w tym na wydatki bieżące zostanie przeznaczone 94,7 % (263 mln 839 tys.). Wydatki majątkowe wyniosą 5,4 % (14 mln 770 tys.).

Urząd Miasta planuje w poszczególnych wydziałach, następujące wydatkowanie kwot:

– Oświata i Wychowanie oraz Edukacyjną Opiekę Wychowawczą:  146 mln 624 tys. ( 52,73 %)
– Pomoc społeczna: 36 mln 628 tys. (13,14%)
– Gospodarka komunalna i ochrona środowiska: 22 mln 370 tys. (8,03%)
– Administracja Publiczna: 16 mln 407 tys. (5,89%)
– Transport i łączność: 14 mln 909 tys. (5,35%)
– Bezpieczeństwo publiczne: 8 mln 542 tys. (3,21%)
– Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego: 6 mln 429 tys. (2,39%)

Zadłużenie nie wzrośnie?

Władze miasta oczekują, że zadłużenie miasta będzie kształtowało się na stałym poziomie 127,5 mln zł. Wiceprezydent przypomniał, że od trzech lat samorządy nie mogą dokonywać pożyczek na wydatki bieżące, ale mogą starać się je uzyskać na wydatki inwestycyjne. Wydatki bieżące podlegają ścisłej kontroli. – Musimy realizować swoje zobowiązania. Nasz kraj został obłożony przez UE tzw. procedurą nadmiernego deficytu, ale duży wysiłek obywateli i mieszkańców, doprowadził do tego, że została ona zdjęta. Z kolei zastąpiono ją tzw. deficytem operacyjnym – mówił Józef Górny.

Jak zaznaczył Górny, zadłużenie miasta powstało w głównej mierze z powodu nakładania na samorząd zadań z zakresu m.in. administracji rządowej i oświaty. – Jednak w największym stopniu były to zobowiązania wynikające z realizowanych inwestycji. Przy współfinansowaniu z funduszy europejskich, potrzebne były nam środki własne. Były to m.in. remont ulicy Lubelskiej (14 mln zł), ulicy Lwowskiej (4 mln zł), modernizacja Chełmskiej Biblioteki Publicznej (13 mln zł) czy modernizacja Chełmskiego Domu Kultury (3 mln zł).

„Jak Unia da”

– Jeżeli chcemy aby miasto żyło i realizowało swoje zadania, to przy naszej wielkości miasta i infrastrukturze, wydatki muszą się plasować na poziomie 94,5 % – dodał Górny, który przypomniał, że wszystkie wydatki inwestycyjne będą realizowane tylko z udziałem środków zewnętrznych. Przykładem może być tu np. utworzenie Zakładu Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Srebrzyszczu (30 mln zł z czego 20 mln ze środków zewnętrznych) czy modernizacja Oczyszczalni Ścieków oraz rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.

Napisz komentarz
 • „strona wydatkowa równała się stronie wydatkowej”?

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Katastrofa w jeziorze Glinki
  Katastrofa w jeziorze Glinki
  Ścieki z Chełma pomogą w walce z pandemią
  Premier Morawiecki w Chełmie rozdawał czeki
  Premier Morawiecki w Chełmie rozdawał czeki
  Na kogo głosowali chełmianie
  Budżet obywatelski po chełmsku – czekamy na projekty
  Budżet obywatelski po chełmsku – czekamy na projekty
  REKLAMA