REKLAMA
Mamy to! Klęczące drzewo z krasnostawskiego rynku zdobyło tytuł Drzewo Roku 2018
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Klęczące drzewo w krasnostawskiego rynku jest Drzewem Roku 2018! Wygrało tegoroczną 8. edycję konkursu ogłoszonego przez Klub Gaja. To uratowane przez mieszkańców przed wycinką drzewo jest dzisiaj jednym z ważniejszych symboli miasta. W 2019 roku będzie reprezentowało Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku!

REKLAMA

Klęczące drzewo zawdzięcza tytuł internautom – oddali na nie 4131 ważnych głosów. Niewiele mniej, bo 3612 głosów uzyskał dąb Henryk z Krakowa, dzięki czemu zajął drugie miejsce. Trzeci na podium stanął dąb Ustrobniak z Ustrobnej w gminie Wojaszówka w woj. podkarpackim zdobywając 2303 głosów.


REKLAMA

Statuetka Drzewo Roku 2018 trafi do przedstawicieli Krasnostawskiego Ruchu Ekologicznego „VIRIDIS”,  którzy zgłosili drzewo do konkursu, a także do przedstawicieli Miasta Krasnystaw. Wszyscy finaliści konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy. Wręczenie nagród odbędzie się 10 października 2018 roku w Bibliotece Narodowej w Warszawie podczas inauguracji 16. edycji programu Święto Drzewa Klubu Gaja.

Klęczące Drzewo wywalczyło sobie przewagę już na samym początku głosowania, utrzymując przez cały czas jego trwania pozycję lidera. Zdarzyły się jednak chwile w drugiej połowie plebiscytu, kiedy wydawało się, że zaledwie góra dwie doby dzielą nas od zmiany tego wypracowywanego stanu rzeczy.
Kluczem do sukcesu było narastające zaangażowanie mieszkańców Ziemi Krasnostawskiej, także Lubelszczyzny i innych zakątków kraju, którzy w sytuacjach „podbramkowych” mobilizowali swe siły, zapewniając wsparcie dla drzewa.
W najtrudniejszym momencie to właśnie osoby indywidualne masowo przystąpiły do udostępniania treści zachęcających do głosowania. Bardzo ważnym dla losów konkursu był także angaż innych podmiotów — formalnych i nieformalnych grup, mediów lokalnych i regionalnych, a także Urzędu Miasta — w promowanie sprawy.

Wygrana i awans to jednak jedno, równie bardzo cieszy, że znów udało się nam zjednoczyć i razem wygrać tę wspólną sprawę – komentuje zwycięstwo Tomasz Chuszcza, prezes Stowarzyszenia Krasnostawski Ruch Ekologiczny „VIRIDIS”.

W finale 8. edycji konkursu Drzewo Roku znalazło się 16 drzew z nadesłanych ponad 50 zgłoszeń z całej Polski. Podczas głosowania internauci oddali blisko 14 000 ważnych głosów. Na stronie plebiscytu odnotowano ponad 100 000 odsłon.

Każda kolejna edycja konkursu Drzewo Roku budzi we mnie nadzieję na poprawę naszych relacji z przyrodą. Nadal jednak jeszcze bardzo dużo musimy zrobić w tym względzie. Dlatego też budowa kapitału społecznego wokół wartości związanych z drzewami wydaje się tak cenną i niezbędną pracą na teraz i na przyszłość. Gratuluję zwycięzcom wytrwałości i wspólnoty , która powstała wokół Klęczącego drzewa. To wartość nie do przecenienia w czasie kiedy przyroda dramatycznie potrzebuje naszej uważności i zrównoważonego podejścia – podkreśla Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Zdobywca tytułu Drzewo Roku 2018 

Klęczące drzewo w Krasnymstawie jest najbardziej charakterystycznym drzewem w mieście, nazywanym przez mieszkańców wygiętym, krzywym lub klęczącym drzewem. Na początku XXI wieku drzewo wraz z całym drzewostanem rynku zostało wskazane do wycinki w ramach opracowanego projektu rewitalizacji przestrzeni rynku miejskiego, co spotkało się ze stanowczym sprzeciwem społecznym.
W jego rezultacie powstał wariant przedstawiany jako kompromisowy, zachowujący najcenniejsze, często ponad 100-letnie drzewa. Niestety wpółleżący klon jesionolistny miał zostać wycięty. Zamiar wycinki uzasadniano jego deformacją i rzekomym brakiem estetyki. W obronie drzewa stanął wtedy poeta Jan Henryk Cichosz, pisząc na łamach lokalnej gazety o wyjątkowym klęczącym drzewie. Organizowane były liczne protesty mieszkańców pod przewodnictwem Stowarzyszenia Ekologicznego KRE „VIRIDIS”.

Ostatecznie drzewo zostało uratowane i wkrótce jego sylwetka stała się symbolem Stowarzyszenia. Z czasem drzewo stało się swoistą atrakcją turystyczną, popularnym obiektem dla fotografów, miejscem zabaw dzieci, które chętnie wspinają się po jego pełzającym pniu. Jest także częstym tematem dzieł plastycznych lokalnych artystów oraz dzieci i młodzieży szkolnej. Klęczące drzewo zostało także przedstawione na znaczku pocztowym z niewielkiej serii „Krasnystaw”. W rezultacie śmiało może uchodzić za jeden z symboli tego miasta.

Forma drzewa, upadającego ku ziemi, jakby przełamanego, następnie wznoszącego się swą koroną ku słońcu symbolizować może determinację w dążeniu do celu, a także nadzieję, która nie pozwala się poddawać.
Na początku roku 2017, gdy w całej Polsce pod topór szły kolejne drzewostany, powrócił pomysł likwidacji drzewostanu z miejskiego rynku. Tym razem klęczące drzewo jako jedyne miało przetrwać realizację nowej koncepcji. Jednak i tym razem determinacja mieszkańców i organizacji pozarządowych, postawa konserwatora zabytków, a także profesjonalne badania dendrologiczne (zlecone przez Urząd Miasta), uratowały krasnostawski „zielony rynek”.

Klęczące drzewo z Krasnegostawu to drugi laureat konkursu z naszych stron. Drzewem Roku 2015 był dąb „Bolko” z Hniszowa w gminie Ruda Huta.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • Andrzej Sawa
  o 12:53

  W Chełmie

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 16:44

  W Aleji Pilsudskiego bylo podobne.

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Strajk trwa. Egzaminy niezagrożone
  455
  Otwarcie amfiteatru. Lady Pank i przeboje lat 80-tych
  969
  Więcej za ogrzewanie
  632
  Remont „12” do negocjacji
  1 137
  Rozpoczął się strajk nauczycieli
  1 338
  REKLAMA