REKLAMA
Maraton po gminie Żmudź
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Żmudź debiutuje na trasach Maratonów Kresowych. Zapraszamy w sobotę (17 sierpnia) na kąpielisko Dębowy Las.

REKLAMA

Maraton Kresowy – Żmudź – „Malowniczy Wschód” to propozycja na sobotę (17 sierpnia) nie tylko dla cyklistów. Impreza wystartuje o godz. 10.00 przy kąpielisku Dębowy Las. Zapraszają Maratony Kresowe MTB oraz gmina Żmudź.


REKLAMA

Gmina swą intrygującą nazwę zawdzięcza ponoć osadnikom z terenu nadbałtyckiej Żmudzi, którzy otrzymali tę ziemię w nagrodę za zasługi w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku. Nawiązanie do tego wydarzenia ma odbicie w herbie gminy, przedstawiającym niedźwiedzia w łodzi, a właśnie to zwierzę umieszczono w godle dawnego Księstwa Żmudzkiego. Czy tak było istotnie, trudno dziś stwierdzić, gdyż nie ma materiałów historycznych na potwierdzenie lub obalenie legendy.

Uczestnicy maratonu będą się ścigać w bardzo urokliwym zakątku Polski Wschodniej. Razem z sąsiednimi gminami Żmudź tworzy region “Malowniczy Wschód”. Szczególnym miejscem do wypoczynku latem jest zbiornik Dębowy Las w miejscowości Wołkowiany, gdzie ulokowano start wyścigu.
Jego nazwa pochodzi od rosnącego nieopodal lasu z okazałymi dębami. Zalew jest pięknie zagospodarowany do wypoczynku. Można tam plażować, skorzystać ze sprzętu pływającego, rozpalić grilla, wybrać się na spacer lub wycieczkę rowerową wokół zalewu, wędkować.
Zawodnicy, którzy przyjadą na wyścig będą mogli rozbić namioty. Na miejscu jest zaplecze sanitarne. To dobry pomysł, aby w „Dębowym Lesie” zrobić sobie bazę na cały weekend bez ponoszenia kosztów noclegów.

Na trasie wyścigu w Żmudzi uczestnicy mogą spodziewać się więcej otwartych przestrzeni i rozległych panoram. Nie zabraknie również podjazdów. Organizatorzy sugerują, by rezerwować sobie  cały weekend 17-18 sierpnia, bo dzień później zaplanowano wyścig w podchełmskim Janowie. Jeden weekend, a dwie okazje do do zdobycia punktów do klasyfikacji generalnej Maratonów Kresowych.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

REKLAMA
Będzie więcej połączeń kolejowych
622
Dreszera i Ceramiczna do remontu
788
Drzewa to zielone płuca naszego miasta. Chrońmy je!
1 453
Spółki miejskie. Czas działań
1 565
Personalne roszady w miejskich spółkach
3 819
REKLAMA