REKLAMA
Marszałek obiecuje 200 zł za dzika
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Znalazłeś martwego dzika innego niż zabity w wypadku komunikacyjnym? Zgłoś to Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii.

Mieszkańcy gmin najbardziej zagrożonych wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF), którzy znajdą padłego dzika, już mogą zgłaszać się po nagrodę w wysokości 200 zł. Pieniądze na ten cel wygospodarował Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.
Do akcji włączyli się wójtowie kilkudziesięciu gmin, którzy podpisali z marszałkiem województwa porozumienia o współpracy. W naszym regionie dotyczy to gminy Hanna, gminy Wyryki oraz gminy wiejskiej Włodawa. 

W akcji chodzi o wzmocnienie ochrony przed rozprzestrzenianiem się wirusa ASF, którego nosicielami są głównie dziki. Te zarażone – żywe czy martwe – zawsze stanowią potencjalne zagrożenie. Stąd pomysł, by na większą skalę zlokalizować, przebadać i zutylizować martwe sztuki. Pomóc w tym ma zaangażowanie lokalnej ludności.

REKLAMA

W lesie pojawia się wiele osób, np. grzybiarzy, które potencjalnie mogą takiego padłego dzika namierzyć. Chcemy, żeby padłe sztuki nie leżały zbyt długo, narażone na roznoszenie przez lisy czy kruki. Wraz z padliną roznoszony jest bowiem i sam wirus – przekonuje wicemarszałek Grzegorz Kapusta.

 

Podpisanie umowy między władzami województwa a leśniczymi w siedzibie Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Białej Podlaskiej

Z kołami łowieckimi przeciw ASF

W walce z afrykańskim pomorem świń mają pomóc również koła łowieckie dzierżawiące obwody łowieckie na terenach zagrożonych. Myśliwi mają być premiowani kwotą 200 zł za każdą odstrzeloną samicę dzika ważącą powyżej 30 kg. Porozumienie dotyczy kół łowieckich działających na obszarach: zagrożenia (oznaczonego na mapie kolorem niebieskim), objętego ograniczeniami (czerwonego) czy ochronnego (żółtego) w województwie lubelskim. W naszym regionie porozumienie podpisało m.in. koło łowieckie nr 48 ,,Ponowa” z Włodawy.

Jeżeli chodzi o myśliwych z Chełma i okolic, pismo w tej sprawie do Zarządu Okręgowego wpłynęło dopiero w tym tygodniu. Decyzja, najprawdopodobniej pozytywna, ma zostać podjęta w trakcie najbliższych dni.

***

Powiatowi Lekarze Weterynarii:

Mapa:

 

 

Komentarze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA