REKLAMA
Prezydent czeka na… Walne Zgromadzenie Wspólników
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Kilka godzin po opublikowaniu tekstu Katastrofalne wyniki chełmskich spółek komunalnych, otrzymaliśmy odpowiedź Urzędu Miasta na pytania zadane przez redakcję tydzień wcześniej. E-mail podpisał Józef Kendzierawski, dyrektor Wydziału Infrastruktury Komunalnej. 

REKLAMA

Informację dyrektora Kendzierawskiego publikujemy w całości:


REKLAMA

W chwili obecnej analizowane jest sprawozdanie PUM za 2017 rok. Niemniej jednak ze względu na to, że Walne Zgromadzenie Wspólników PUM Sp. z o.o. jeszcze się nie odbyło, prośbę o przeanalizowanie i porównanie wyników musimy przekierować w tym momencie do spółki. Dlatego też udzielenie pełnej informacji na Państwa zapytanie, a tym bardziej z uwagi na wynikający z zapytania termin zaledwie kilku godzin na odpowiedź, nie jest możliwe. Prześlemy ją niezwłocznie po uzyskaniu odpowiedzi od PUM Sp. z o.o. Niezależnie od tego należy pamiętać, iż zadania tej miejskiej spółki w znacznej mierze obejmują zarząd nad lokalami komunalnymi i socjalnymi, a więc w bardzo wielu przypadkach dotyczą osób będących w niezwykle trudnej sytuacji życiowej i materialnej. Stąd oczekiwanie, aby spółka komunalna była nastawiona na zysk za wszelką cenę, byłoby sprzeczne ze społeczną rolą samorządu, a tym samym negatywnie wpływało na część mieszkańców miasta i tak będących już w trudnej sytuacji.

Przypominamy

5 czerwca na adres Rolanda Kurczewicza, pełnomocnika Prezydent Miasta ds. strategii przedsięwzięć Prezydenta i relacji publicznych przesłaliśmy e-mail o treści: W związku z przygotowywaną na środę (6 czerwca br.) publikacją, poprosimy o komentarz do poniższej kwestii. PUM należał zawsze do spółek , które uzyskiwały straty w poszczególnych latach. Od trzech lat sytuacja się pogarsza z roku na rok. W 2015 było to -678 tys. zł w 2016 pogorszenie wyniku i strata -873 tys. zł. W 2017 strata doszła do kwoty -1 540 tys. zł. Jeszcze na koniec września czyli po trzech kwartałach 2017, zgodnie z informacją jaką jesienią minionego roku otrzymali radni, strata PUM wynosiła zaledwie 498 tys. zł. Tymczasem według sprawozdania za IV kwartał 2017 strata ta to już 1,54 mln zł. Z prostego zestawienia wynika, że PUM w ostatnim kwartale minionego roku stracił ponad 1 mln zł!
Bardzo ostrożne podchodzimy do tych danych, bo budzą one dużo wątpliwości. Jeżeli jednak właściwie interpretujemy dane, uprzejmie prosimy o wyjaśnienie z jakiego tytułu pojawiła się ta strata. W miarę możliwości prosimy o komentarz Pani Skarbnik.

Pomimo, że odpowiedź nie nadeszła w oczekiwanym terminie, postanowiliśmy wstrzymać się z publikacją tekstu. Pytanie przesłaliśmy do UM ponownie 10 czerwca. Także na ten e-mail odpowiedzi nie otrzymaliśmy. Dopiero publikacja tekstu spowodowała reakcję UM. Jak napisał we wstępie do swojego listu dyr. Kendzierawski:

Odpowiedź w treści poniżej została do Państwa skierowana w dniu 05.06.2018 r., jednak z uwagi na literowy błąd w adresie e-mail, najwyraźniej nie dotarła.
Dlatego ponownie przesyłam komentarz dot. zapytania.

***

Nie będziemy w żaden sposób komentować informacji dyr. Kendzierawskiego. Zwracamy jednak uwagę Czytelników na to, że jedynym właścicielm PUM sp. z o.o. jest Miasto Chełm. Funkcję Zgromadzenia Wspólników pełni zaś… Prezydent Miasta Chełm.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • Max
  o 16:12

  Pani Fisz, Panie Górny, Panie Kendzierawski wyparowały miliony!! Jak mawiał Żyd na łoży śmierci……TO KTO TEGO BIZNESU PILNUJE?

  + 22
  - 22
 • Viola
  o 16:02

  Hieronim. Masz rację tak po ludzku to chyba dała się omamić swoim doradcom. Wiceprezydenci się nie sprawdzili. Ale nie powinna się poddawać. Powinna walczyć i próbować rozliczać tych niegodziwców. Szkoda żeby taka wartościowa ładna kobieta dała się zmarnować i pozwoliła zrzucić na siebie te wszystkie błędy.

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 15:42

  Hieronim,a mi tej szkodniczki nie zal.

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 15:40

  A moze trzeba czekac na prokuratora?

  + 22
  - 22
 • Hieronim
  o 15:39

  Tak szczerze i zupełnie po ludzku jest mi trochę szkoda Pani Fisz. Ciekawa, sympatyczna, uśmiechnięta kobieta. Naprawdę wierzę, że dobry i uczciwy z niej człowiek. Niestety otoczyła się takimi bałwanami z poprzedniej epoki. Z jednej strony oficer Górny, z drugiej towarzysze z PZPR, którzy rozumieją tylko gospodarkę centralnie planowana, a wolność słowa jest, ale tylko po naszej stronie. Szkoda. Naprawdę szkoda. Gdyby nie fatalni doradcy mogłaby być prezydentem przez następne 10 lat. Z poparciem z każdem strony. Młodym, energicznym i pozytywnym liderem miasta. Na zmiany już jednak za późno. Za dużo nawarzyło się tego piwa.

  + 22
  - 22
 • Mieszkanka
  o 15:21

  I już jest jasne dlaczego w ostatnim kwartale wyszlo tak wielkie zadłużenie. Bardzo skrupulatnie , drobiazgowo i wytrwale Wspólnota z Trubakowskiej zabrala sie za rozliczenie PUM z braku pieniędzy na ich koncie Funduszu Remontowego.a tylko z rozliczenia 2017 roku bylo brak 133.000zl.dlatego PUM juz nie mógł robic przekretow na kontach wspólnot. Jeszcze Tywoniuka czeka zawiadomienie w prokuratorze o naduzycia finansowe. Dlatego inne wspólnoty tez powinne zajrzeć dokladnie w swoje finanse , które prowadzi PUM.to dopiero poczatek ujawnienia dlugu PUM na czele z Tywoniukiem a właścicielem p.Prezydent Fisz

  + 22
  - 22
 • Koko
  o 15:10

  Ale JAJA! Facetowi zgoniły w tamtym roku miliony ze spółek a on się nawet jeszcze nie zorientował?!

  + 22
  - 22
 • Tomek
  o 15:02

  Panie dyr. Kendzierawski to pana wydział nadzoruje spółki komunalne. Podpowiem panu jak to się sprawy załatwia w normalnych dobrze nadzorowanych firmach. Właściciel idzie do księgowej i z nią wszystko wyjaśnia. Księgowość Panu powie dlaczego są takie duże straty. Proszę mi wierzyć to kilka liczb. Tam Cudów nie ma. Proszę się śpieszyć bo minęło już prawie 6 miesięcy tego roku 2018 a i tu mogą być również niespodzianki. A jak znam życie to będzie pan czekał do walnego 2019??!!! A to już będzie za późno.

  + 22
  - 22
 • Maro
  o 14:51

  Skoro Prezydentowa Fisz jest tam w PUM rządzącym to nie pilnowała finansów w tamtym 2017 roku? Nie wiedziała że w ostatnim kwartale straciła pond 1 mln zł? I teraz już minęło blisko 6 miesięcy tego roku i ona dale nic nie wie? Ludzie jak ja bym tak prowadził biznes to bym nie miał co jeść.

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 13:48

  Do jasnej cholery,dosc tych wykretow I tego cyrku sld.To przypomina wykrety pisu.Warci sa sobie.Ludzie,ani jednego glosu na sld,albo pis.Dosc lekcewazenia obywateli.

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Boże Ciało 2019 w Chełmie | FOTORELACJA!
  48 439
  NASZ NEWS: Premier na zakończeniu roku szkolnego w Chełmie!
  5 310
  Szokujące straty chełmskich spółek komunalnych. Miasto bez wiedzy o programach naprawczych
  4 467
  Ranking Perspektyw. PWSZ ostro w górę
  481
  Prezydent podsumowuje swoje rządy
  1 564
  REKLAMA