REKLAMA
Miasto kupiło młyn
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Nowym właścicielem Młynu Michalenki jest od piątku Miasto Chełm. Kupiona za 450 tys. zł nieruchomość ma być nowym centrum kultury.

Reklama

Niszczejąca od 2001 roku nieruchomość – Młyn Michalenki przy ul. Lubelskiej – jest od piątku (8 lutego) własnością miasta. Prezydent Jakub Banaszek chce, by powstało tu nowe centrum kultury, w którym swoja siedzibę znajdzie przede wszystkim teatr.

Ma to być przestrzeń tętniąca życiem, dobrze powiązana funkcjonalnie z otoczeniem, zaprojektowana z poszanowaniem dorobku kulturowego miejsca – snuje plany prezydent.  – Zrewitalizowany obiekt ma być unikalny, przyciągać użytkowników oraz turystów i stanowić ważne, rozpoznawalne i akceptowalne społecznie miejsce na kulturalnej mapie miasta i województwa lubelskiego.

Koncepcja rewitalizacji Młyna Michalenki zakłada utworzenie w nim m.in.: sali teatralnej dla około 250 widzów wraz ze sceną, zaplecza z garderobami, szatni, warsztatu stolarskiego, a także sal konferencyjno-szkoleniowych, sal muzealnych i dodatkowych magazynów. Na najwyższym poziomie budynku ma powstać kawiarnia, a na przylegającej działce parking oraz teren zielony z małą architekturą.

Niszczejący od 2001 roku obiekt Miasto Chełm kupiło za 450 tys. zł. Departament Inwestycji i Rozwoju UM ogłosił przetarg na opracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej na rewitalizację budynku, wraz z przyległą działką, na potrzeby działalności kulturalno-muzealnej, w ramach zadania pn.: „Infrastruktura Kultury”.

Projekt będzie podstawą do aplikowania o zewnętrzne dofinansowanie wielomilionowej rewitalizacji obiektu.

Napisz komentarz
 • Od kogo i po co kupili

 • Ludzką fantazja nie zna granic. Jak się już wspominało po przeniesieniu ratusza do Gmachu na miejsce obecnego miało powstać Centrum Kopernikowskie. Tylko kto to wszystko utrzyma i z czego l po co?
  Pewnie jak przy Aquaparku frekwencję mają zapewnić Ukraińcy 😝😋🤪

  • Gdy czytam – Centrum Kopernikowskie – kojarzy mi się jakoś zaraz z science fiction. W dzieciństwie myślałem sobie, że to tylko filmy o kosmosie. Teraz sam nie bardzo wiem jak to z tym jest, bo fikcja zajadle, trwale wzięła się i wmieszała nam w naszą powszednią rzeczywistość. Z prawdziwą nauką wokoło coraz gorzej , ale znów tej cholernej fikcji mamy aż po sam kosmos! Nie trzeba lecieć do gwiazd. Hehehe.

 • Straż zawodowa to służba mundurowa MSWiA, tak jak Policja i Straż Graniczna. Koordynują i szkolą straże ochotnicze, które również uczestniczą w działaniu systemu ratownictwa. Jedna z najbardziej obdarzonych zaufaniem służb mundurowych. Pełen szacun dla chłopaków za robotę, tak zawodowych, jak i ochotników.
  Straże ochotnicze działają bodajże na zasadach stowarzyszeń, więc jako stowarzyszenie mogą czynnie współuczestniczyć w organizacji życia kulturalnego w swojej gminie.

  Zakladajac, że w Chełmie niedługo będzie rządził wójt😆, pewnie można będzie taką straż ochotniczą powołać i młyn im na remizę przeflancować😆. Muzeum też się pomieści. Hehehe. Kubatura szacowna!

  • I to sie mogą okazać prorocze słowa. Jak sie dobrze przyjrzeć to na samej górze ” syrena ” juz stoi.
   I to moze jest ta genialna myśl Banaszka! A na straż ochotnicza jest kupe kasy!

   • Mnie tam się wydaje, że to tylko wentylator wyciągowy, lub to co po nim pozostało. W czasach świetności młyna, bezpardonowo dzielił wszystkich wokoło plewami i kurzem zmieszanym z mąką z przemiału.
    Rzeczywiście, miejsce dobre na syrenę . W Wojsławicach pewnie było by słychać. Hehehe.

 • Jakieś dwa czy trzy lata temu w muzeum były prezentowane pamiątki straży na 100 lecie straży pożarnej w Chełmie. Zebrało się na salę ekspozycyjna. Większość został udostępniona przez straż zawodowa w Chełmie więc trudno odmówić szacunku dla tradycji tej grupy zawodowej. Poza tym to straż zawodowa w Chełmie chyba opiekuje się miejscem pamięci po stalagu w Chełmie usytuowanym przy remizie.
  Czy nowa remiza w młynie, chyba jednak nie, zawodowa straż to jednak administracja rządowa 🙂

 • Świetlica, czyli obecny / były Chadek jest.
  OSP w Chełmie jeszcze nie ma. Poczekajmy, może urząd prezydenta zostanie z konieczności przemianowany na urząd wójta, może coś wtedy ruszy i takowa straż zostanie powołana. Hehe.😆
  Jest co prawda straż zawodowa, ale oni raczej jak można zaobserwować z zasady nie przejawiają szczególnego przywiązania do roli organizatora życia społeczno kulturalnego, jak to robi OSP na terenie gmin. Zresztą to nie jest ich zadanie.
  Odnośnie działalności kulturotwórczej młynarzy – brak danych.
  Może nowa remiza OSP w starym młynie? Hehehe😆

 • Cieszy mnie że GOK może ewaluować, na pewno mu to nie zaszkodzi. Strażacy zawsze mieli cene pamiątki i potrafili o nie dbać, ciekawe czy młynarze mają podobnie 😉

 • Jakby co, to GOK w Chełmie już od pewnego czasu sobie istnieje. Teraz ewoluuje do rangi świetlicy przy Ochotniczej Straży Pożarnej.

 • Zakładając nawet że MKiDN dofinansuje to część trzeba wyłożyć miejskich a teraz i potem utrzymać, to co w zamian?
  Z propozycji prezydenta wynika, że w Chełmie ma powstać Gminny Ośrodek Kultury. To już jego doradców nie stać na nic więcej? hehe
  Czy też chodzi o to że nie ważne co powstanie byleby wydać kasę 🥺

 • Skąd nagle pieniążki się znalazły? A na inne potrzebniejsze rzeczy to już podobno miasta nie stać.. i podobno też jest tak bardzo zadłużone. Ale co tam, pyk i 450 tysięcy się znalazło od tak. 🙂

 • A kto bogatemu zabroni? 😉

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
  235
  USC i magistrat do remontu
  460
  Dreszera zamknięta
  587
  Wiceprezydent Domoradzki rezygnuje
  3 089
  DK 12. Prace ruszą za dwa-trzy tygodnie
  1 270
  REKLAMA