REKLAMA
Milionowe straty chełmskich spółek
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Prezydent Miasta Chełma Agata Fisz w odpowiedzi na interpelację radnej Małgorzaty Sokół dokonała okresowej oceny wyników ekonomiczno-finansowych w spółkach, dla których jest organem założycielskim. Analiza obejmuje okres od 1 stycznia do końca września bieżącego roku. Dotarliśmy do tego dokumentu. Nie wynika z niego niestety nic optymistycznego.

Reklama

Nadzorowane przez prezydent Fisz spółki miejskie znalazły się bodaj w najgorszej sytuacji finansowej w swojej historii. Spośród ośmiu takich spółek aż cztery wykazały duże straty. Trzy poprawiały swój zysk, jedynie w MPGK zysk spadł.

Pod względem ekonomicznym źle wygląda sytuacja spółki Chełmski Park Wodny i Targowiska Miejskie Sp. z o.o. Jej straty są bliskie 1,2 mln zł. Pozostałe spółki borykające się z poważnymi problemami finansowymi, to Chełmskie Linie Autobusowe Sp. z o.o. – prawie 1 milion zł straty, Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Sp. z o.o. – ponad 830 tys. zł straty. Ostatnia spółka w tym gronie, to tradycyjne Przedsiębiorstwo Usług Mieszkaniowych Sp. z o.o. – prawie 0,5 mln zł.

Na szczególną uwagę w tej analizie zasługuje słaby wynik finansowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. Firma odnotowała tylko nieco ponad 1,1 mln zł zysku. To oznacza spadek aż o 817 tys. zł (42%) w stosunku do analogicznego okresu w poprzednim roku. Wynik finansowy byłby jeszcze gorszy gdyby nie… Cmentarz Komunalny. Tam wzrosła sprzedaż usług i grobów, co przyniosło zysk rzędu prawie 308 tys. zł.

Swoje wyniki poprawiły: Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. – zysk prawie 620 tys. zł. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Sp. z o.o. – zysk blisko 450 tys. zł. oraz Chełmskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.zysk ponad 72 tys. zł.

Wyniki finansowe jakie osiągnęły komunalne spółki, nie pociągnęły za sobą żadnej reakcji właściciela, czyli prezydent miasta. Trudno przecież za formę oceny merytorycznej działalności uznać odwołanie ze stanowiska Zbigniewa Matuszczaka, prezesa MPGK sp. z o.o. W innych firmach ich władze mają się dobrze i nic nie zapowiada aby miało się to zmienić. Z perspektywy mieszkańców jednak dwie miejskie spółki zasługują naszym zdaniem na szczególną uwagę.

Chełmskie Linie Autobusowe Sp. z o.o.

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy firma poniosła stratę w kwocie 999 tys. zł. W całym roku 2016 było to „tylko”731 tys. zł. W firmie lawinowo zdają się rosnąć koszty. Tylko z tytułu zwiększenia liczby wynajmowanych autobusów (z 14 do 20 sztuk) o prawie 270 tys. zł. Wzrosły koszty oleju napędowego i wynagrodzeń. Decyzją prezesa zarządu od lipca pracownikom wypłacana jest 5% premia. Wzrosło także samo zatrudnienie. W efekcie koszty wynagrodzeń i ZUS podskoczyły o ponad 223 tys. zł.

Mimo tych nakładów tegoroczne przychody spółki były we wrześniu niższe o ponad 3% niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Trudno się temu dziwić skoro kolejny rok z rzędu nastąpił spadek sprzedaży biletów. W roku 2016 spółka przewiozła o ponad 200 tys. mniej pasażerów niż w 2015. Danych z tego roku nie znamy. Możemy jednak przypomnieć, że w ciągu ostatnich 10 lat liczba pasażerów CLA spadła o ponad 660 tys. osób.

Zapłacimy wszyscy

Już dzisiaj spółka ma ujemny kapitał własny. Mówiąc prostym językiem – brakuje jej ponad milion zł na pokrycie swoich strat. Jakie one będą ostatecznie, dowiemy się jednak po ostatnim kwartale tego roku. Bez względu jednak na wysokość straty, pieniądze na jej pokrycie wyłożyć  musi właściciel firmy czyli Miasto Chełm.

W dniu 11 maja 2016 r. obyło się Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników. Wobec faktu, że sporządzony na 31 grudnia 2015 bilans spółki wykazał stratę, która łącznie z niepokrytą stratą z lat ubiegłych przewyższyła sumę kapitału zapasowego i rezerwowego oraz połowę kapitału zakładowego, Zgromadzanie Wspólników powzięło uchwałę w sprawie celowości dalszego istnienia Spółki i tym samym zobowiązano Zarząd do podjęcia działań, które w perspektywie kilku lat 2016-2019 doprowadzą do ustabilizowania się sytuacji kapitałowo-finansowej…..

Cytat pochodzi z Informacji dotyczącej wykonania przez Prezydenta Miasta Chełma nadzoru właścicielskiego nad spółkami komunalnymi wraz z analizą ekonomiczno–finansową w 2016 r. Mamy koniec 2017 roku, straty spółki wciąż rosły. Zarząd Miasta jako właściciel nie zrobił nic, aby poprawić zarządzane Spółką. A może warto pomyśleć o jakichś innowacyjnych propozycjach podnoszących jakość usług, np. lepszych rozkładach jazdy? Przez media przebiegła tylko informacja o testowaniu w jednym (!) autobusie CLA usługi radiowego dostępu do internetu. Czym te testy się skoczyły już nie poinformowano.

Za straty spółki płacą zwykli obywatele. W tym roku każdy z nas dołożył ze swego portfela blisko 15 zł. A to jeszcze nie wszystko.

xxx

Za tydzień zaprezentujemy sytuację Miejskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych sp. z o.o.

 

Napisz komentarz
 • Ludziki wybory za mniej niż 10 miesięcy,a gdzie kandydaci.Temat tutaj bardzo poważny,widać nie znają się na tym i chcą tchorze kandydować.A może pacany zaprezentujecie swoje zdanie,bo chyba je macie.

 • I sparing partnerów nie ma tylko. Cieniasy i bajki o hejcie.

 • Wcześnie kampanię zaczęliście

 • Idź spać Ihorku, już późno. Ptaki śpią o tej porze

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  Inwestycje i rozwój. Chełm podsumowuje rok
  1 036
  Ranking szkół. Duży skok I LO
  1 136
  Wywóz śmieci. Nowe stawki od lutego
  907
  Stawki za wywóz śmieci uchwalone
  891
  Agencja Rozwoju Przemysłu inwestuje w Chełmie
  1 210
  REKLAMA