REKLAMA
Przez most pontonowy na Ukrainę
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Po raz kolejny przedzielone Bugiem polskie Zbereże i ukraińskie Adamczuki połączy most pontonowy.

Od 11 do 15 sierpnia trwać będą Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa Zbereże-Adamczuki 2017. Podczas pięciodniowej  imprezy, w oparciu o most pontonowy, uruchomione zostanie tymczasowe przejście graniczne Zbereże – Adamczuki.

REKLAMA

W ubiegłym roku z tymczasowego przejścia granicznego w Zbereżu skorzystało ponad 50 tys. ludzi. Można się spodziewać, że z polskiej strony najwięcej ludzi przybędzie do Zbereża w niedzielę. Przyciągnie ich Jarmark, Festyn Nadbużański oraz zawody sportowe.


REKLAMA

Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa to ważne wydarzenie kulturalne dla całej Lubelszczyzny. To także sygnał dla władz centralnych, że przejście graniczne jest tutaj bardzo potrzebne.

Powiat włodawski, jako jedyny w Polsce graniczy z dwoma państwami: Ukrainą oraz Białorusią i nie posiada na swoim terenie żadnego przejścia granicznego. Obecna infrastruktura graniczna jest niewystarczająca, a mieszkańcy całego pasa nadbużańskiego cierpią z powodu braku możliwości normalnego rozwoju i przygranicznej współpracy turystycznej i ekonomicznej – mówił starosta włodawski Andrzej Romańczuk.

Historia starań o utworzenie przejścia granicznego w tej części Lubelszczyzny i Wołynia sięga początku lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. To przedsięwzięcie to  szansa dalszego rozwoju współpracy transgranicznej oraz wzrostu potencjału gospodarczego przygranicznych rejonów, gdzie słabo rozwinięty przemysł i  zapóźnienia gospodarcze negatywnie wpływają na jakość życia mieszkańców.

Budowę przejścia granicznego w Adamczukach uwzględnia m.in. wieloletni program celowy zagospodarowania granicy państwowej przyjęty uchwałą nr 831 Gabinetu Ministrów Ukrainy z 13 czerwca 2007 r.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

REKLAMA
Hala produkcyjna już gotowa
439
Stawiamy na naukę
320
Będzie nowa spółka kolejowa
891
Komu mandat do PE? Zobacz listy
903
Duża dotacja dla PWSZ | WIDEO
581
REKLAMA