REKLAMA
Najlepsi fotograficy w Atelier
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

„Światło Cienia” to tytuł najnowszej wystawy w Galerii Atelier w Chełmie. Tym razem swoje prace pokażą najlepsi fotograficy w mieście czyli członkowie Foto Klubu Ziemi Chełmskiej.

Reklama

Foto Klub Ziemi Chełmskiej istnieje od 1961 roku. To grupa pasjonatów, którzy na co dzień pracują w różnych zawodach i miejscach, ale łączy ich wspólne zainteresowanie fotografią i pasja.

W 50-lecie istnienia Klubu (2011) w Muzeum Ziemi Chełmskiej można było obejrzeć dużą wystawę prezentującą dorobek grupy. Przy tej okazji Lech Radwański tak wspominał jej początki:

Interesowały [nas] tylko spotkania we własnym gronie, długie rozmowy o fotografii, sporadyczne plenery i wystawy. Nigdy w swoich dziejach Foto Klub nie był kółkiem fotograficznym, nie uczył nikogo podstaw fotograficznego ABC i nie prowadził działalności wykładowej. Przekazywanie wiedzy i tajników warsztatu odbywało się w drodze samokształcenia, swobodnych rozmów i porad doświadczonych kolegów, bez zazdrosnego strzeżenia tajemnic „dla siebie”. Nie istniał także podział na elitę klubową i szeregowców, wysłuchujących z namaszczeniem jej pouczeń. Istniała ukształtowana w naturalny sposób hierarchia klubowa, oparta na poszanowaniu młodszych dla starszych (a różnice wieku były spore) i początkujących dla bardziej doświadczonych, mających spory dorobek artystyczny kolegów.

Z chełmskim Foto Klubem związani są najlepsi fotograficy w naszym mieście, m.in. Tadeusz Ścibior, Władysław Mroczko, Edmund Fladrzyński (najdłużej urzędujący Prezes Foto Klubu Ziemi Chełmskiej), Lech Radwański, Karol Dromlewski, Ryszard Karczmarski, Dariusz Kostecki, Grzegorz Zabłocki, Piotr Bakun i wielu innych.

Foto Klub nigdy nie miał założeń programowo-artystycznych i pozostawia dużą swobodę artystyczną swoim członkom. Fotograficy w swoich pracach dokumentują otaczającą ich rzeczywistości tworząc z biegiem czasu wielki zbiór zdjęć Chełma i regionu o charakterze cennego dokumentu historycznego.

Kto tym razem zaprezentuje swoje fotograficzne obserwacje i czego będą dotyczyć? Zapraszamy na wernisaż wystawy „Światło Cienia” do Galerii Atelier Ryszarda Karczmarskiego w piątek, 25 października, o godz. 19:00.
Wstęp wolny!

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
Od soboty bez maseczki, za tydzień do kina
51
Prezydent raportuje o stanie miejskich spółek w 2019 roku
639
Będzie ciasno na Rejowieckiej
332
Uwaga, zamknięta część Kolejowej
259
Jak się ratują spółki miejskie podczas pandemii?
414
REKLAMA