REKLAMA
Najpiękniejszy list do Polski napisała klasa 1 a
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

„List do Polski” to hasło niezwyczajnej akcji, w której wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 i Gimnazjum nr 6 w Chełmie. Zamiast typowej akademii z okazji Święta Niepodległości, Beata Łukaszewska-Breś, nauczycielka historii, zaproponowała swoim podopiecznym napisanie listu do Polski. Efekty są poruszające.

W ramach akcji powstało 14 listów. Mają różną formę – osobistego lub zbiorowego (całej klasy) wyznania. Wszystkie są poruszające. Widać, że uczniowie głęboko przemyśleli ich treść i nie wstydzili się szczerości. W listach znajdziemy więc wyznania: „przez te wszystkie lata nie szanowaliśmy Ciebie” lub „wybacz moją niepatriotyczność”. W wielu listach znajdziemy odniesienia do dramatycznych losów ojczyzny – wojen, mrocznych czasów zaborów oraz męstwa i niezłomności Polaków. Młodzi autorzy podkreślają, że ojczyzna jest teraz wolna, piękna i mogą się w niej rozwijać. Piszą o swojej miłości do Polski i przywiązaniu. Deklarują: „ Będziemy wytrwale uczyć się języka polskiego i pielęgnować Twoje tradycje”, „Wiem, że troszczysz się o mnie, dlatego chcę odpowiadać Ci miłością!”


REKLAMA

Polecamy lekturę wszystkich listów! Znajdziecie je tu.

Listy napisane przez uczniów zostały opublikowane na specjalnie utworzonej stronie na Facebooku. Tutaj też internauci mogli oddawać swoje głosy na list, który spodobał im się najbardziej. Akcja spotkała się z zainteresowaniem kilku tysięcy osób (ponad 7 tys. aktywności). Dzisiaj poznaliśmy wyniki:

– w kategorii- klasy 1-3 szkoła podstawowa wygrała klasa 1 a zdobywając 432 głosy
– w kategorii- klasy 4-7 szkoła podstawowa wygrała klasa 4 a – zdobyła 87 głosów
– w kategorii – klasy 2-3 gimnazjum wygrała klasa 3 a – zdobyła 428 głosów
– nadto wyróżnione zostały klasy:
– 2 g gimnazjum- 386 głosów
– 3 d gimnazjum – 250 głosów

 

Gratulujemy laureatom! Pani Beacie Łukaszewskiej – Breś gratulujemy pomysłu!

Obok prezentujemy w całości zwycięski list klasy 1 a.

 

 

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

REKLAMA
Minister Brudziński w Chełmie
733
Jest nowy skarbnik miasta
4 299
Trwa druga sesja Rady Miasta
1 184
Pierwsza sesja pełna niespodzianek
2 182
Mamy nowe władze miasta
2 433
REKLAMA