REKLAMA
Nie widziałeś filmu o Dyrekcji? Jest okazja
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Film o chełmskiej Dyrekcji budzi niesłabnące zainteresowanie mieszkańców. Nie wszyscy mieli okazję być na premierze. Nic straconego. Są dodatkowe seanse.

Reklama

W sali widowiskowej Chełmskiego Domu Kultury zaplanowano dodatkowe projekcje filmu dokumentalnego o chełmskiej Dyrekcji. Zapraszamy na seanse w dniach:
– niedziela, 14.10., godz. 14:00
– poniedziałek, 15.10., godz. 16:00
– piątek, 19.10.,  godz. 15:00
– sobota, 20.10., godz. 15:00

Na film obowiązują bezpłatne wejściówki. Można je odbierać w Chełmskim Domu Kultury lub w Centrum Kultury Filmowej „Zorza”.

To niebywała historia, która zdarzyła się naprawdę, która trwa, i która ma swoje znaczące miejsce w historii światowej i urbanistyki i architektury. Druga obok budowy Gdyni największa inwestycja mieszkaniowa i logistyczna w Europie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości miała miejsce na wschodzie Polski – w Chełmie.
O historii osiedla Dyrekcja mało kto wie nawet na Lubelszczyźnie. Tymczasem złożone z kilku rodzajów domów wyglądem przypominających polskie dwory i nowoczesne miejskie kamienice oraz na wskroś modernistycznego gmachu przedwojennej dyrekcji kolei stoi obok chełmskiej Górki zwieńczonej zabytkowym zespołem poklasztornym. Budowa osiedla rozpoczęła się w 1928 roku i miała na celu nie tylko przeniesienie tu z Radomia siedziby Dyrekcji Kolei Państwowych, ale również wzmocnienie gospodarcze miasta w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Tak jak zaplanowano, tak się stało – powstało najbardziej oryginalne założenie mieszkalne dwudziestolecia międzywojennego w Polsce, czerpiące z idei miast ogrodów, tworzące swego rodzaju mikrokosmos. Najstarsi mieszkańcy mają dziś niemal prawie tyle lat, co polska niepodległość. Ich pamięć prowokuje opowieści, jakby ta historia wydarzyła się wczoraj.

Napisz komentarz
 • Ile miasto kosztował ten film.Widzieliście gdzieś o tym informację?

 • Czy płyta z filmem jest już w materiałach promocyjnych Chełma?

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  Aktualizacja: chłopak trafił do schroniska dla nieletnich RMF FM: Zabójstwo w Chełmie! 14-latek zabił macochę i ranił jej syna.
  11 903
  Obwodnica coraz bliżej
  1 398
  Inwestycje i rozwój. Chełm podsumowuje rok
  1 131
  Ranking szkół. Duży skok I LO
  1 188
  Wywóz śmieci. Nowe stawki od lutego
  960
  REKLAMA