REKLAMA
Nie widziałeś filmu o Dyrekcji? Jest okazja
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Film o chełmskiej Dyrekcji budzi niesłabnące zainteresowanie mieszkańców. Nie wszyscy mieli okazję być na premierze. Nic straconego. Są dodatkowe seanse.

Reklama

REKLAMA

W sali widowiskowej Chełmskiego Domu Kultury zaplanowano dodatkowe projekcje filmu dokumentalnego o chełmskiej Dyrekcji. Zapraszamy na seanse w dniach:
– niedziela, 14.10., godz. 14:00
– poniedziałek, 15.10., godz. 16:00
– piątek, 19.10.,  godz. 15:00
– sobota, 20.10., godz. 15:00

Na film obowiązują bezpłatne wejściówki. Można je odbierać w Chełmskim Domu Kultury lub w Centrum Kultury Filmowej „Zorza”.

To niebywała historia, która zdarzyła się naprawdę, która trwa, i która ma swoje znaczące miejsce w historii światowej i urbanistyki i architektury. Druga obok budowy Gdyni największa inwestycja mieszkaniowa i logistyczna w Europie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości miała miejsce na wschodzie Polski – w Chełmie.
O historii osiedla Dyrekcja mało kto wie nawet na Lubelszczyźnie. Tymczasem złożone z kilku rodzajów domów wyglądem przypominających polskie dwory i nowoczesne miejskie kamienice oraz na wskroś modernistycznego gmachu przedwojennej dyrekcji kolei stoi obok chełmskiej Górki zwieńczonej zabytkowym zespołem poklasztornym. Budowa osiedla rozpoczęła się w 1928 roku i miała na celu nie tylko przeniesienie tu z Radomia siedziby Dyrekcji Kolei Państwowych, ale również wzmocnienie gospodarcze miasta w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Tak jak zaplanowano, tak się stało – powstało najbardziej oryginalne założenie mieszkalne dwudziestolecia międzywojennego w Polsce, czerpiące z idei miast ogrodów, tworzące swego rodzaju mikrokosmos. Najstarsi mieszkańcy mają dziś niemal prawie tyle lat, co polska niepodległość. Ich pamięć prowokuje opowieści, jakby ta historia wydarzyła się wczoraj.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • Andrzej Sawa
  o 12:51

  Ile miasto kosztował ten film.Widzieliście gdzieś o tym informację?

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 09:56

  Czy płyta z filmem jest już w materiałach promocyjnych Chełma?

  + 22
  - 22
 • Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  Kolejowa w remoncie
  355
  Wakacyjna Trasa Dwójki w Chełmie!
  81 945
  Galeria się zapełnia
  2 647
  Finansowe wsparcie dla Chełma
  456
  Przejazd już otwarty
  3 374
  REKLAMA