REKLAMA
Nowa grupa chce ulg w komunikacji miejskiej
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Działacze opozycji antykomunistycznej oczekują od władz miasta wprowadzenia ulg w korzystaniu z komunikacji miejskiej.

Członkowie Stowarzyszenia Walczących o Niepodległość 1956-1989, złożyli w Urzędzie Miasta petycję z prośbą o zmianę uchwały w sprawie cen i opłat dodatkowych za usługi świadczone przez CLA. Oczekują, że radni przyznają prawo do ulg w komunikacji miejskiej osobom, które działały w nielegalnych organizacjach  i związkach zawodowych do kwietnia 1989 roku. Przywilej miałby objąć także ludzi pozostających w tamtym okresie bez pracy z powodów politycznych.

Konstytucja daje takie same prawa

Jak informuje stowarzyszenie, wprowadzenie tego typu ulg wiązałoby się ze znikomymi kosztami. W dokumentach Urzędu ds. Kombatantów widnieje tylko 1173 takich osób w skali całego kraju. Lokalnie więc może być to kilkanaście osób. Część z nich choćby z racji wieku posiada już uprawnienia do ulg lub bezpłatnej komunikacji.

REKLAMA

Według Alaina Korony, Prezesa Zarządu Stowarzyszenia, Konstytucja RP nie rozróżnia weteranów.  Traktuje tak samo uczestników walk o niepodległość bez względu na sposób prowadzenia tej walki, okres działalności (przed czy po 1956 roku) czy też od przyznanych uprawnień.

Skoro kombatanci mają prawo do ulgowej komunikacji miejskiej, takie same uprawnienie powinno przysługiwać także działającym w nielegalnych organizacjach do 1989 roku. Przykład dała Rada Warszawy. Zrównano w uprawnieniach do ulgowej komunikacji miejskiej kombatantów, działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osoby świadczące pracę na rzecz nielegalnych organizacji – mówi Korona.

O tym jaki będzie dalszy ciąg sprawy, przekonamy się na powakacyjnej sesji Rady Miasta Chełm. Jak usłyszeliśmy od Zbigniewa Grzesiaka, prezesa zarządu CLA, do spółki jak na razie nie wpłynęło w tej sprawie oficjalnie pismo władz miasta.

Komentarze

 • ddk
  o 16:55

  zacznie nam teraz przybywać opozycjonistów z czasu PRL 😉

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA