REKLAMA
Nowa tablica na Gmachu?
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Nową tablicę na Gmachu w Chełmie chce umieścić PTTK. Tablica poświęcona byłaby Józefowi Piłsudskiemu i stanowić jeden z elementów upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Zarząd chełmskiego oddziału PTTK, na czele którego stoi historyk Zbigniew Lubaszewski, chce umieścić nową tablicę na Gmachu w Chełmie. Tablica poświęcona ma być marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Wnioskodawcy chcą, by została umieszczona na elewacji budynku, na prawo od wejścia głównego, w tym samym miejscu, gdzie swego czasu wisiała tablica upamiętniająca PKWN.


REKLAMA

Pomysł jest taki, by nową tablicę umieścić na Gmachu 10 listopada tego roku czyli w przeddzień setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz w 90. rocznicę położenia kamienia węgielnego pod budowę Gmachu.

Pismo w tej sprawie zostało już wysłane do wojewody lubelskiego, bo chełmski Gmach pozostaje w zarządzie Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. O sprawie pierwsze poinformowało Bon Ton Radio.

Co myślicie o tym pomyśle?

***

Przypomnijmy, że chełmski Gmach (zwany też Gmachem Dyrekcji Kolei, Gmachem Dyrekcji, Gmachem PKWN) to budynek biurowy, który powstał jako siedziba Wschodniej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych. Budowano go w latach 1928–1939 w ramach dzielnicy Nowe Miasto. Do przeniesienia urzędów kolejowych z Radomia do Chełma nie doszło, bo wybuchła wojna.

Od 22 lipca 1944 r. budynek był siedzibą Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, choć historycy mają co do tego wątpliwości (zobacz np. Chełm a PKWN – mity i fakty). Od sierpnia 1944 do października 1945 roku mieściła się tu Oficerska Szkoła Artylerii. W 1952 r. w fasadę budynku wmurowano tablicę z napisem upamiętniającym PKWN. Zdemontowano ją w ramach „dekomunizacji” na początku lat 90-tych XX wieku.

W okresie powojennym znajdowały się tu siedziby urzędów: powiatowych, wojewódzkiego, szkoły, stacja pogotowia ratunkowego, przychodnia, biblioteka, kino itp. Obecnie Gmach to siedziba m.in. chełmskiej Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, delegatury lubelskiego Kuratorium Oświaty, Starostwa Powiatowego w Chełmie, Powiatowego Urzędu Pracy.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • Andrzej S
  o 18:29

  Przypominam,w lipcu 90 lat od rozpoczęcia budowy Nowego Miasta,2 po Gdyni w IIRP

  + 22
  - 22
 • Andrzej S
  o 15:11

  Panie Zbigniewie,wie Pan,jako fachowiec,ja jestem tylko amatorem-regionalista,ze Chełm został oswobodzony 2-4 listopada.4 dworzec kolejowy,a więc,po pierwsze w Chełmie powinny być zorganizowane 2-4listopada lokalne Dni Niepodległości,po drugie tablica powinna być odlonieta 4,z racji zwiazlu Pilsudskiego,i z oswobodzeniem-wysłał Orlicz-Dreszera,i z budową Nowego Miasta,kolejowego,co podobno było zasługą Pilsudskiego.
  Może w końcu czas myśleć i działać naczym władzom w aspekcie lokalnym.
  11,nie ucieknie,to Panstwowe obchody.
  Pozdrawiam.

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Minister Brudziński w Chełmie
  733
  Jest nowy skarbnik miasta
  4 299
  Trwa druga sesja Rady Miasta
  1 184
  Pierwsza sesja pełna niespodzianek
  2 181
  Mamy nowe władze miasta
  2 433
  REKLAMA