REKLAMA
Nowe wybory samorządowe na jesień?
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Prawo i Sprawiedliwość nie wyklucza rozpisania nowych wyborów samorządowych na wiosnę 2016 roku. Może to się stać w wyniku powstania w Polsce dwóch nowych województw.

REKLAMA

Nie wiadomo jednak, czy przedterminowe wybory musiałyby objąć wszystkie szczeble jednostek samorządu terytorialnego, czy tylko sejmiki. Jeszcze rok temu prezes PiS Jarosław Kaczyński, twierdził, że wybory samorządowe zostały sfałszowane. Jego wątpliwości potwierdził m.in. Leszek Miller, który w Radio Tok FM wspominał, że wynik do sejmików powinien być podobny do parlamentarnych. Przypomnijmy, że rok temu PSL uzyskał 24 proc. poparcia, kiedy to w ubiegłą niedzielę ledwo przekroczył próg wyborczy.


REKLAMA

Sensu zmiany ilości województw nie widzi m.in. radna Małgorzata Sokół (Platforma Obywatelska), która zaznacza, że prowadzono bardzo często o ich zmniejszeniu. Działania PiS-u traktuje jako działanie techniczne, które ma na celu zdobycie władzy na każdym szczeblu.  – Demokratyczne władze samorządowe są wybrane i należy ten wybór uszanować. Raz jest on korzystny dla jednej partii, raz dla innych. Przyszły rząd chce rozszerzyć swoją władzę na niższe szczeble, co jest nieuzasadnione – dodaje Sokół.

Lubelskie bez zmian

Jak zapowiadają politycy Prawa i Sprawiedliwości, plan rozszerzania Polski o dwa województwa traktowany jest bardzo poważnie, ale partia nie zrobi niczego wbrew woli mieszkańców. Sama ustawa dotycząca skrócenia kadencji samorządów jest już analizowana, a ostateczna decyzja dopiero przed partią. – Dla mieszkańców Chełma i Lubelszczyzny jest to sytuacja bezprzedmiotowa, bo nawet jeżeli zostaną rozpisane na szczeblu sejmików wojewódzkich, to będą dotyczyć tylko mieszkańców województw, których dotyczy zmiana – przekonuje Longin Bożeński, chełmski radny PiS. Jak zaznacza, planowane jest utworzenie województwa koszalińskiego z trzech innych oraz wydzielenie Miasta Stołecznego Warszawy z Mazowsza.

Ciekawym jest, że „chętkę” na nowe województwo mieliby także mieszkańcy byłego województwa zamojskiego. W sieci pojawiły się pierwsze komentarze na ten temat, ale jak podkreślają – „nie wiadomo co na to Chełm i Biała Podlaska”. – Ich komentarze i opinie są bezprzedmiotowe, bo w żadnych konfiguracjach nie jest to planowane – dodaje Bożeński.

 

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • marian
  o 13:14

  Lokalna partiokracja zadrżała, już poustawiała się na swoich stołkach i do emerytury żadnych zmian. Pożyjemy zobaczymy co jest a co nie jest „bezprzedmiotowe” 😉

  + 22
  - 22
  • Rozsądny
   o 09:07

   Sęk w tym, że wybory na wiosnę czy na jesień za rok nic w chełmskim układzie nie zmienią. Lokalni kacykowie PiS powoli zaczynają w euforii przeceniać możliwości. Więcej pokory. Z całym szacunkiem, PiS w Chełmie nie jest i nie będzie alternatywą dla obecnego układu.

   + 22
   - 22
 • REKLAMA
  Nowy rozkład jazdy CLA
  790
  Będzie więcej połączeń kolejowych
  678
  Dreszera i Ceramiczna do remontu
  862
  Drzewa to zielone płuca naszego miasta. Chrońmy je!
  1 498
  Spółki miejskie. Czas działań
  1 608
  REKLAMA