REKLAMA
O wynikach zadecydowały kobiety
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

O wynikach Budżetu Obywatelskiego zadecydowały kobiety w sile wieku. Młodych sprawa niewiele obeszła. Miasto Chełm przedstawiło statystyki dotyczące uczestników głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego 2020. To ciekawe dane nie tylko dla socjologów.

Reklama

Dojrzała kobieta głosująca ze smartfona lub komputera – tak najkrócej można opisać profil mieszkańca wybierającego zadania do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Chełm na 2020 rok.

W głosowaniu oddano 1981 ważnych głosów. Z tego 1830 oddano elektronicznie, a 151 papierowo; 10 głosów oddanych w formie papierowej było nieważnych.

Kto głosował?

Największą aktywność w głosowaniu wykazały panie. W plebiscycie wzięło udział 1059 chełmianek, które oddały prawie 58 procent wszystkich głosów. Męska część elektoratu była znacznie mniejsza – głos oddało 771 panów.

Pod względem średniej wieku najbardziej aktywni w głosowaniu byli mieszkańcy od 36 do 49 roku życia, którzy stanowili blisko 35 procent wyborców. 22 procent głosów wpłynęło od chełmian w wieku 26-35 lat, 18 procent od mieszkańców powyżej 60 roku życia, nieco ponad 15 procent od wyborców w wieku 50-59 lat.

Najmniej BO interesowali się najmłodsi – zagłosowało niecałe 10 procent chełmian poniżej 25 roku życia.

Ciekawie przedstawia się wynik głosowania elektronicznego, w którym urządzenia mobilne niemal dorównały komputerom. Z tych pierwszych, głównie smartfonów, oddano 909 głosów, natomiast z tradycyjnych komputerów ledwie o 12 głosów więcej.

Osiedla z projektami i bez

Do realizacji w ramach przyszłorocznego budżetu obywatelskiego trafiły łącznie 22 zadania z 26 poddanych głosowaniu. Ich szacunkowa wartość opiewa na kwotę 977 tysięcy 145 złotych.

Spośród 6 ogólnomiejskich projektów chełmianie wybrali 5 na łączną kwotę 355 tysięcy 345 zł. Z listy 20 zadań osiedlowych zakwalifikowanych do głosowania mieszkańcy Chełma wybrali do realizacji 17 projektów o szacunkowej wartości 621 tysięcy złotych.

Najwięcej, bo aż 6 projektów na kwotę 137,5 tys. zł przegłosowali mieszkańcy Osiedla Cementowni. Mniej, bo 5 projektów, ale o nieco wyższej wartości – 147 tys. zł – przeforsowali mieszkańcy Osiedla Rejowiecka.
Po dwa zadania do realizacji wybrali chełmianie z osiedli Kościuszki i Zachód – ci pierwsi na kwotę 128 tys. zł, ci drudzy o wartości 66 tys. zł.

Z kolei mieszkańcy osiedli Słoneczne i Dyrekcja Dolna wybrali po jednym zadaniu do wykonania: na Słonecznym wydanych zostanie 70 tysięcy zł, a na Dyrekcji Dolnej 66 tys. zł.

Warto zwrócić uwagę, że projekty w ramach BO będą realizowane w przyszłym roku w co drugim chełmskim osiedlu. Pomysły mieszkańców z osiedki Działki, Dyrekcja Górna, Śródmieście i XXX-lecia nie przeszły weryfikacji. Dla mieszkańców tych obszarów był to zapewne czynnik zniechęcający do udziału w głosowaniu mimo, że mogli oddawać głosy na projekty ogólnomiejskie.

Więcej o chełmskim Budżecie Obywatelskim znajdziecie tutaj.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
Uwaga, zamknięta część Kolejowej
236
Jak się ratują spółki miejskie podczas pandemii?
399
W poniedziałek idziemy do fryzjera
278
Miasto zakłada łąki
324
Pracują chełmskie żłobki i przedszkola
370
REKLAMA