REKLAMA
Opinie: Jak Raniewicz chodzi własnymi drogami
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Pojawia się co cztery lata. Na co dzień nie funkcjonuje w chełmskiej polityce. Próżno szukać efektów jego pracy parlamentarnej, która realnie przekłada się na lokalne inwestycje. Pomimo to, znów namieszał. Tym razem (wydaje się), że wbrew interesom swojej partii i lokalnym działaczom Platformy Obywatelskiej.

REKLAMA

**


REKLAMA

Grzegorz Raniewicz to zręczny polityk.

Jego nazwisko pojawia się raz na cztery lata na listach wyborczych do parlamentu. Mandat zdobywa, a do następnych wyborów skupia się na filantropii, wspieraniu swojej fundacji i obejmowaniu patronatów honorowych lokalnych wydarzeń. Na mediach społecznościowych, wypowiada się na temat „niedosytu demokracji” i udostępnia post o strajku w PLL LOT. Martwią go kłamstwa premiera i koszulka z napisem „Konstytucja”, która wylądowała na niedźwiedziu na chełmskim rondzie.

Ten sam Raniewicz, niczym niedźwiedź, budzi się z zimowego snu i zagrzewa do walki przed drugą turą wyborów. Ustami Krzysztofa Brejzy z Bydgoszczy (sic!) popiera kandydaturę Agaty Fisz. „To dobra energia, pozytywna praca i doświadczenie samorządowe, bardzo potrzebne do zarządzania miastem Chełmem” – zapowiada Poseł PO. Nagranie udostępnia Pani Prezydent, która informuje, że Koalicja Obywatelska deklaruje… poparcie dla komitetu „Postaw na Chełm”.

**

Poparcie Platformy dla Prezydent Fisz deklarował już w czerwcu 2018 r. Zaprzeczał temu jego partyjny kolega Krzysztof Grabczuk. Nie przeszkodziło to jednak trzem dotychczasowym radnym Platformy, kojarzonym właśnie z Raniewiczem, wystartować z listy Postaw na Chełm. Od tego momentu Raniewicz zamilkł.
Milczał, kiedy Dariusz Grabczuk prezentował swój program dla Chełma i spotykał się z mieszkańcami. Nie poparł oficjalnie jego kandydatury, nie komunikował o tym w Internecie i prasie. Nie zagrzewał do walki. Jako Poseł nie wziął na siebie ani grama ciężaru pracy w kampanii. Nie było go nawet 17 października, kiedy na Placu Łuczkowskiego pojawił się Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer i Barbara Nowacka. Tego dnia zadeklarowali pełne poparcie dla kandydatury chełmskiego radnego. Nagranie na chełmski.eu dostępne jest tutaj.

**

Na poparcie Raniewicza może liczyć prezydent Fisz, ale nie kandydat Koalicji Obywatelskiej. Czy zatem Poseł Platformy działa na szkodę własnej partii? Raniewicz kreuje się na lidera koalicji, zapędzając w kozi róg wszystkich tych, którzy od kilku miesięcy chcieli wykręcić jak najlepszy procent dla Dariusza Grabczuka.

Przegrany kandydat najprawdopodobniej jeszcze nie zdecydował się na to, kogo poprze: Jakuba Banaszka czy Agatę Fisz.

Ale to Raniewicz wie już doskonale.

**
Ewentualna przegrana Agaty Fisz doprowadzi do rozkładu systemu, który w Chełmie funkcjonuje od lat. Jej środowisko jest naprawdę przerażone perspektywą wyprowadzki z urzędów. W Radzie Miasta głosy Platformy Obywatelskiej będą kluczowe przy konstruowaniu lokalnej polityki. Biorąc pod uwagę klimat panujący na sesjach ustępującej rady, wydaje się, że tym ugrupowaniom nie było po drodze.

**
Wzmocnienie Platformy Obywatelskiej nie jest po myśli Raniewicza. Absurd? Oczywiście, że absurd. Nie dla Raniewicza, który wystawia własny rachunek zysków i strat. Nie ma tyle wyobraźni, aby kalkulować inaczej niż poprzez własne interesy. Nie idzie na kompromis.

I co na to Schetyna, Panie Pośle?

___

Mateusz Grzeszczuk

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • Andrzej Sawa
  o 23:18

  A do wszystkich,na przyszłość,jestem od lat absolutnie bezpartyjny,niech to dotrze do wszystkich.

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 23:04

  demon czy jak tam dalej.Tlumoku,ja nigdy nie bylem w PO,czy z PO.Nie dociera?

  + 22
  - 22
 • demonzydowatyk
  o 06:58

  panie sawa ,nie badz pan naiwny jak dziecko czy to juz jednak z racji podeszlego wieku .z tym twoim grabczukiem ,raniewiczem czy jak im tam?

  + 22
  - 22
 • demonzydowatyk
  o 06:52

  przyspawani do koryta czy jak ?

  + 22
  - 22
 • mona
  o 06:44

  Sawa nie bądz idiotą do końca! Daj sobie szansę !Nie ejst ważne kto rządzi tylko jak i co z tego wynika! Byłeś rzekomo przedsiębircą to liczyć gdy dodasz zero jakim jest Fisz ( zero kasy, zerowe możliwoscie jej pozystkania) dodasz zero jakim teraz są grabczaki ( w senesie moralnym ale i ekonomicznym, jak mogli miastu dać kasę unijną to cieli chełmskie projekty do zera) to co wyjdzie , zero do zera = ZERO! A gdzie jest kasa w sejmiku a kto tam teraz bedzie rządział? Pytanie retoryczne!
  Nie wiem, wszyscy ościenni Zamość, Biała to doskonale rozumieją tylko u nas chełmofony tego pojąc nie mogą. Ty Sawa jesteś taką emancją „chełmofonizmu”!!! Tamci wybierali na prezydntow POjak PO sziedzialprzy kasie i na tym korzystali, chełmofony stwiały na SLD i do tego Fisz ktorej Grabczak nie nawidził bo z nią przegrał 300 glosami! Jak powiał inny wiatr historii tamci szybko „przełożyli wajchę” zgodnie z wiatrem i znowu będą przy kasie. A my stawiamy „znowu pod wiatr” czyli na golasów mają podbokim sietny wybór i to pierwszo ligowy a nie jakieś popłuczyny więc kasy by byłoz nawiązaką!
  Tylko prawdiwy idiota nie może nie zauważyć takiej okazji ktora juz moze się nie zdarzyć!
  Czaisz Sawa?

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Dreszera i Ceramiczna do remontu
  786
  Drzewa to zielone płuca naszego miasta. Chrońmy je!
  1 446
  Spółki miejskie. Czas działań
  1 561
  Personalne roszady w miejskich spółkach
  3 817
  Grupa Recykl. Niebawem ruszy produkcja
  1 256
  REKLAMA