REKLAMA
Opinie: Jak Raniewicz chodzi własnymi drogami
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Pojawia się co cztery lata. Na co dzień nie funkcjonuje w chełmskiej polityce. Próżno szukać efektów jego pracy parlamentarnej, która realnie przekłada się na lokalne inwestycje. Pomimo to, znów namieszał. Tym razem (wydaje się), że wbrew interesom swojej partii i lokalnym działaczom Platformy Obywatelskiej.

Reklama

**

Grzegorz Raniewicz to zręczny polityk.

Jego nazwisko pojawia się raz na cztery lata na listach wyborczych do parlamentu. Mandat zdobywa, a do następnych wyborów skupia się na filantropii, wspieraniu swojej fundacji i obejmowaniu patronatów honorowych lokalnych wydarzeń. Na mediach społecznościowych, wypowiada się na temat „niedosytu demokracji” i udostępnia post o strajku w PLL LOT. Martwią go kłamstwa premiera i koszulka z napisem „Konstytucja”, która wylądowała na niedźwiedziu na chełmskim rondzie.

Ten sam Raniewicz, niczym niedźwiedź, budzi się z zimowego snu i zagrzewa do walki przed drugą turą wyborów. Ustami Krzysztofa Brejzy z Bydgoszczy (sic!) popiera kandydaturę Agaty Fisz. „To dobra energia, pozytywna praca i doświadczenie samorządowe, bardzo potrzebne do zarządzania miastem Chełmem” – zapowiada Poseł PO. Nagranie udostępnia Pani Prezydent, która informuje, że Koalicja Obywatelska deklaruje… poparcie dla komitetu „Postaw na Chełm”.

**

Poparcie Platformy dla Prezydent Fisz deklarował już w czerwcu 2018 r. Zaprzeczał temu jego partyjny kolega Krzysztof Grabczuk. Nie przeszkodziło to jednak trzem dotychczasowym radnym Platformy, kojarzonym właśnie z Raniewiczem, wystartować z listy Postaw na Chełm. Od tego momentu Raniewicz zamilkł.
Milczał, kiedy Dariusz Grabczuk prezentował swój program dla Chełma i spotykał się z mieszkańcami. Nie poparł oficjalnie jego kandydatury, nie komunikował o tym w Internecie i prasie. Nie zagrzewał do walki. Jako Poseł nie wziął na siebie ani grama ciężaru pracy w kampanii. Nie było go nawet 17 października, kiedy na Placu Łuczkowskiego pojawił się Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer i Barbara Nowacka. Tego dnia zadeklarowali pełne poparcie dla kandydatury chełmskiego radnego. Nagranie na chełmski.eu dostępne jest tutaj.

**

Na poparcie Raniewicza może liczyć prezydent Fisz, ale nie kandydat Koalicji Obywatelskiej. Czy zatem Poseł Platformy działa na szkodę własnej partii? Raniewicz kreuje się na lidera koalicji, zapędzając w kozi róg wszystkich tych, którzy od kilku miesięcy chcieli wykręcić jak najlepszy procent dla Dariusza Grabczuka.

Przegrany kandydat najprawdopodobniej jeszcze nie zdecydował się na to, kogo poprze: Jakuba Banaszka czy Agatę Fisz.

Ale to Raniewicz wie już doskonale.

**
Ewentualna przegrana Agaty Fisz doprowadzi do rozkładu systemu, który w Chełmie funkcjonuje od lat. Jej środowisko jest naprawdę przerażone perspektywą wyprowadzki z urzędów. W Radzie Miasta głosy Platformy Obywatelskiej będą kluczowe przy konstruowaniu lokalnej polityki. Biorąc pod uwagę klimat panujący na sesjach ustępującej rady, wydaje się, że tym ugrupowaniom nie było po drodze.

**
Wzmocnienie Platformy Obywatelskiej nie jest po myśli Raniewicza. Absurd? Oczywiście, że absurd. Nie dla Raniewicza, który wystawia własny rachunek zysków i strat. Nie ma tyle wyobraźni, aby kalkulować inaczej niż poprzez własne interesy. Nie idzie na kompromis.

I co na to Schetyna, Panie Pośle?

___

Mateusz Grzeszczuk

Napisz komentarz
 • Oczywiście te przyszłoroczne zamieszanie to tylko hipoteza.

 • Sa takie betony Sawa, które tylko czas może skruszyć 😉
  Ok, poczekamy do wiosny, mnie tam się nigdzie nie spieszy 😉

 • Brak absolutorium,referendum,wybory.Fisz jest na równi pochyłej,nie widzisz?

 • Widzisz mona, można można do póki piłka w grze nikt się nie poddaje i wszystko jest możliwe.
  Poseł z Kukiza J. Sachajko poparł Banaszka za chwilę przyjedzie premier.
  To co mnie martwi żę sam Banaszek traci siły i nie wiem czy chłopak jeszcze wytrzyma ten tydzień.
  Dajcie mu chwilę złapać oddech, to tylko LERP polityczny 🙂

 • Sawa ciebie tu nikt nie rozumie.
  Przed nami II tura wyborów (zdarzyć się może wiele) którą najprawdopodobniej wygra Fisz.
  Po to dogadała się z Grabczukiem Krzysztofem że zapewnia mu miękkie lądowanie w Chełmie po przegranej koalicji PO i PSL w Lublinie a nie żeby rozwalał koalicję w radzie. Po to jest to zrobione żeby rządziła koalicja SLD, PO i PSL w Chełmie. Nie ma żadnych powodów by taka większość w radzie miała nie przyjąć budżetu. Nie masz żadnych przesłanek żeby ktoś poza opozycyjnym PiS chciał taką koalicję zrywać.
  Odwołanie organu prezydenta w tych okolicznościach jest wtedy tylko możliwe jeżeli prezydent utraci zdolność na skutek np wyroku sądowego. Teraz zacznie się szukanie przez PiS haków na Fiszową ale to nie tak od razu i raczej wątpliwe, że to pójdzie gładko. W przyszłym roku są wybory zarówno do euro jak i parlamentu więc możliwe że Mazurkowa nie będzie miała czas na takie sporty wyczynowe. Jeżeli nawet Fisz zostanie skazana do czego w chwili obecnej jest bardzo daleko a informatorzy jak w przypadku MPGK bardzo nieprecyzyjni to nie wyobrażam sobie wiosny przyszłego roku jako nowych wyborów bo przecież jeszcze komisarz sobie porządzi ze dwa lata.
  Czy ty się choć trochę znasz na matematyce? 😉

 • Rozumiem że śmiejesz się ze swojej głupoty i naiwności ! Dla pocieszenia powiem ci że nie tylko ty daleś się tak przekręcić ale kilka tysięcy platformersów!

 • Widzisz Sawa , piewco i wielbiecielu „grabczaków” jak cię przekręcili i sprzedali za miskę ryżu! Sam nawet nie wiesz że głosując na grabczaka głosowałeś na Fisz której tak nie cierpisz. Teraz to jesteś elektoratem Fisz. Platformy w Chełmie już nie ma , wszyscy wstąpili do SLD! heheheheheheheheh ale cię wyjajali!!!!!!!!!! Wiosną a nawet wcześniej może być jeszcze ciekawej niż ci się wydaje! Grabaczaki to dzisiaj bezwrtościowe golasy. Oni są dla Fisz potrzebni tylko do wygrania II tury. Jak wygra to ich zglanuje jako gołodupców! Nie będą jej już do niczego potrzebni.To raz . A dwa! Fiszowa to stara wyjadaczka wieć nie będzie zakładnikiem golasów skoro pod reka jest klub duzo większy i to z kasą! Dużą kasą! Czyli PiS. Więc nie będzie żadnego nieudzielania absolutorium itd. Będą” wykopki”. Grabczaki bedą wykopani na śmietnik!Jeden warunke Fisz musi wygrać , bo jak przegra to podzeli los grabczakow. A to czy wygra nie ejst tak do końca pewne. Jest potworne wkurzenie w elktoracie PO za zdradę grabczakow, że tak się sprzedali za tych kilka do tego nie pewnych stanowisk i chcą im zrobic na złośc i zagłosować na Banaszka ta cześć najbardziej wkurzona , reszta wogole nie pojdzie !
  Sawa ty doooooooopku , popleczniku Fisz!

 • Horus,może czasem czytaj.Większość koalicyjna zawsze może nią przestać być – no i w końcu rozumiesz?

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Wejdź na Nową Ścieżkę Rozwoju Chełma
  Wejdź na Nową Ścieżkę Rozwoju Chełma
  Chełmianie zdecydowanie wskazali na Andrzeja Dudę
  Chełmianie zdecydowanie wskazali na Andrzeja Dudę
  Letnie warsztaty cyfrowe dla dzieci w Chełmie
  Letnie warsztaty cyfrowe dla dzieci w Chełmie. Pokaż swojemu dziecku że komputer to coś więcej niż droga zabawka do uruchamiania gier!
  Katastrofa w jeziorze Glinki
  Katastrofa w jeziorze Glinki
  Ścieki z Chełma pomogą w walce z pandemią
  REKLAMA