REKLAMA
Opozycja w Radzie Miasta podzielona
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta odbyło się głosowanie w sprawie udzielenia Prezydent Miasta absolutorium z tytułu wykonania budżetu za rok 2014. W kuluarach mówiło się, że może ono ukazać rodzącą się koalicję Agaty Fisz z radnymi Prawa i Sprawiedliwości.

Reklama

Agata Fisz głosami radnych Postaw na Chełm i koalicyjnego PSL, otrzymała absolutorium z tytułu wykonania budżetu za rok 2014. Radni koalicji zaznaczali, że budżet został prawidłowo wykonany, a rok 2014 obfitował w nowe inwestycje. Za szczególnie ważne wymieniono remonty dróg i chodników oraz wprowadzenie Budżetu Obywatelskiego.

Jednak dla wielu obserwatorów lokalnej polityki, najważniejsze w tym głosowaniu było to, jak zachowają się radni PiS. Od pewnego czasu mówi się bowiem, że szykowana jest zmiana we władzach magistratu. Podobno istnieją plany zamiany koalicjanta z PSL na PiS. Są i tacy, którzy sugerują, iż koalicja już jest, ale niejawna, a współpraca odbywa się poza głównym nurtem polityki. Dlatego, tak ważne było wczorajsze głosowanie nad absolutorium. Jest to swoisty sprawdzian dla Prezydenta i pokazuje, które z ugrupowań w radzie miejskiej popierają jego działania. Spodziewano się, że do grona tych popierających, a przynajmniej wstrzymujących się dołączy PiS. Tymczasem w partii nastąpił rozłam. Mimo oficjalnego stanowiska klubu PiS, w którym partia wyraziła, że nie zagłosuje za absolutorium dla Agaty Fisz, dwóch radnych zagłosowało inaczej. Eugeniusz Wilkowski oraz Elżbieta Nowaczewska. Przeciw zagłosował Mirosław Czech i Zdzisław Szwed. Nieobecny był Longin Bożeński. Celowa gra polityczna, aby nie dać podstaw do spiskowania o koalicji, czy może realny podział wewnątrz klubu?

Ciekawa sytuacja panuje także wewnątrz Platformy Obywatelskiej. Od dawna widoczny jest głęboki jej podział na dwa obozy. Jeden całkowicie przeciwny obecnej władzy, a drugi nieco bardziej łaskawy dla Prezydent. Dziś także nie pozostało to bez wpływu na głosowanie. Małgorzata Sokół, Anna Mirzwa i Dariusz Grabczuk opowiedzieli się przeciw udzieleniu absolutorium, natomiast Jerzy Jaworski i Mariusz Kowalczuk wstrzymali się od głosu.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
209
USC i magistrat do remontu
437
Wiceprezydent Domoradzki rezygnuje
3 036
DK 12. Prace ruszą za dwa-trzy tygodnie
1 247
Miasto kupiło młyn
1 215
REKLAMA