REKLAMA
Owoce wyskokowe
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Jesienne stragany uginają się od dojrzałych śliwek, jabłek, gruszy… przyszedł też czas na zbiory krajowych winogron… Czy wobec tego nie macie tych samych zapędów:  może nastawić domowe wino? Końcówka września to czas na wyciskanie moszczu i nastawianie win gronowych. 

Reklama

Teraz jest idealny moment, żeby odważyć się, poeksperymentować i spróbować wyprodukować własny, niepowtarzalny trunek. Produkcja domowego wina nie jest kosztowna ani trudna. Wystarczy gąsior, owoce i zapał. Za to zimą będzie miło sięgnąć po -jedyne w swoim rodzaju – wino własnej produkcji.

Bardzo wcześnie jest jesień. Coraz wcześniej słońce
Za jezioro z ołowiu w drżące spada trzciny.
Dzień jest po to, by sennie płynęły godziny,
A wieczór, by oglądać gwiazdy spadające. 

(…)
Jak nurek schodzi w mroki tajemniczych głębin,
Gdzie się przepych koralu bogato rozpina,
Tak ja wypijam wzrokiem czerwoność jarzębin,
Lub próbuję wargami czerwonego wina.

Jan Lechoń, Czerwone wino

Na wino nadają się właściwie wszystkie owoce, a nawet niektóre warzywa.

Najwyżej cenione jest wino gronowe. Ostatnio temperatury podczas lata są dość wysokie, dzięki czemu polskie winogrona mają więcej cukrów i wychodzą z nich smaczne domowe wina. Na chełmskim bazarku przy ul. Popiełuszki polskie winogrona można kupić po 5-7 zł/kg.

Dobre wino można zrobić też z jabłek, gruszek, bzu czarnego, ale także ze śliwek bądź jarzębiny. Kto bardziej doświadczony i odważniejszy, może spróbować zrobić wino z ziemniaków, pomarańczy i imbiru. To jeden z dziwniejszych pomysłów, na jakie natrafiliśmy, szukając przepisów na wino.

Domowe wina to cenne przetwory: smak i aromat lata w butelce. Pod warunkiem, że wino będziemy smakować i że w ogóle nam się uda. W innym wypadku będziemy mieli – też cenny w kuchni – ocet owocowy.

A oto przykładowe ceny z chełmskiego bazarku:

  • brokuł – 1-3 zł/szt.
  • brzoskwinie – 5-6 zł/kg
  • buraki czerwone – 2-4 zł/kg
  • cebula – 2-4 zł/kg
  • cukinia – 1-2 zł/kg
  • czosnek – 1 zł/szt.
  • fasolka szparagowa – 7-8 zł/kg
  • gruszki – 5-8 zł/kg
  • jabłka – 3-5 zł/kg
  • kalafior – 1-3 zł/szt.
  • kapusta – 1-4 zł/szt.
  • koperek – 1-1,5 zł/pęczek
  • kukurydza – 0,8-1,5 zł/kolba
  • marchewka – 2-4 zł/kg
  • natka pietruszki – 1 zł/pęczek
  • nektarynki – 6-7 zł/kg
  • ogórki gruntowe – 1,5-4 zł/kg
  • orzechy laskowe – 15 zł/kg
  • papryka – 2,5-7 zł/kg
  • pomidory – 1,5-6 zł/kg
  • sałata – 2-3 zł/główka
  • seler – 3-4 zł/kg
  • słonecznik – 2-4 zł/szt.
  • śliwki – 5-7,5 zł/kg
  • szczypiorek – 1 zł/pęczek
  • winogrona – 5-10 zł/kg
  • włoszczyzna – 3-4 zł/pęczek
  • ziemniaki – 1-4 zł/kg
  • żurawina – 25 zł/kg

 

 

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
CLA. Od dziś więcej kursów
58
Od soboty bez maseczki, za tydzień do kina
56
Prezydent raportuje o stanie miejskich spółek w 2019 roku
644
Będzie ciasno na Rejowieckiej
339
Uwaga, zamknięta część Kolejowej
265
REKLAMA