REKLAMA
Pada i będzie padać
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Ostrzeżenie pierwszego stopnia wydał IMGW dla woj. lubelskiego.  Synoptycy ostrzegają przed intensywnymi opadami deszczu z burzami, a lokalnie może pojawić się grad.

Pogoda w tym tygodniu będzie taka jak widać za oknem. Będzie padać, lać, a w przerwach pojawią się burze. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całej wschodniej części kraju, w tym dla województwa lubelskiego.


REKLAMA

Synoptycy prognozują wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadów może wynieść miejscami od 30 mm do 45 mm. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 75 km/h. Lokalnie może pojawić się grad.

W nocy będziemy mieli zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. W całym kraju miejscami przelotne opady deszczu i burze.

I z taką mniej więcej aurą  będziemy mieli do czynienie przez kilka kolejnych dni.

Każda burza jest niebezpieczna – ostrzega Julianna Drożdżyńska, synoptyk IMGW-PIB.  – Burze niewątpliwie są fascynującym zjawiskiem, zarówno pod względem walorów wizualnych, jak i mechanizmu ich powstawania. Nie można jednak lekceważyć ich siły – nawet z początku niepozorna burza, w miarę upływu czasu może stać się bardzo groźna.

Jak się zachować, gdy zaskoczy nas burza?

Dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy szukać schronienia przed każdą burzą. Jeśli to możliwe nie powinniśmy zostawać na zewnątrz, zwłaszcza na wzniesieniach lub na nieosłoniętym terenie w bezpośredniej bliskości wysokich punktów – drzew, słupów itp. Również rozkładanie parasola w czasie burzy to zły pomysł – znacznie bezpieczniej będzie jednak zmoknąć, niż narażać się na uderzenie pioruna.
Bezpieczne jest pozostanie w samochodach lub innych pojazdach – jeśli okna w nich są zamknięte, to samochód stanowi wtedy tzw. klatkę Farradaya, w której nie ma pola elektrycznego.
Jeśli burza zaskoczy nas podczas uprawiania sportów wodnych lub rekreacji nad wodą, należy jak najszybciej udać się w kierunku brzegu – przebywanie na wodzie jest śmiertelnie niebezpieczne i żaden sprzęt pływający nie jest bezpiecznym schronieniem.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

REKLAMA
Będą stypendia dla najzdolniejszych
596
Wybierz Społecznika Roku
320
Szkoły szykują się do strajku
363
Jak usprawnić miejską komunikację?
1 443
Już pracują nad S12 do Dorohuska
1 104
REKLAMA