REKLAMA
Pamięci ofiar „marszu śmierci”
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Pamiątkowa tablica poświęcona pamięci ofiar hitlerowskiej zbrodni z 1939 roku, tzw. „marszu śmierci”,  została odsłonięta dzisiaj (2 grudnia) na Pl. Łuczkowskiego w Chełmie.

Reklama

Przejmujące świadectwa złożyli dziś potomkowie zamordowanych, opisujący pierwszy dzień grudnia 1939 roku w Chełmie, kiedy to Niemcy dokonali pierwszej masowej zbrodni na Żydach w czasie II wojny światowej… Na rynku miejskim zgromadzono wówczas około 2 tys. Żydów – mężczyzn w wieku od 16 do 60 roku życia – i popędzono ich w kierunku miasta Sokal.
W Hrubieszowie do marszu  dołączono kolejną grupę mężczyzn narodowości żydowskiej. „Marsz śmierci” przeżyło zaledwie kilkadziesiąt osób. Większość zginęła z głodu, wycieńczenia lub została zamordowana przez nazistowskich oprawców eskortujących marsz.

Dziś na rogu pl. dra E. Łuczkowskiego i ul. Kopernika Organizacja Chełmian z Izraela Chelmer Organization of Israel – ארגון יוצאי חלם בישראל odsłoniła pamiątkową tablicę i razem z przedstawicielami Miasta Chełm przeszła w symbolicznym marszu upamiętniającym ofiary tej zbrodni.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
210
USC i magistrat do remontu
441
Wiceprezydent Domoradzki rezygnuje
3 039
DK 12. Prace ruszą za dwa-trzy tygodnie
1 250
Miasto kupiło młyn
1 217
REKLAMA