REKLAMA
Instytut Prawdy i Pojednania powstanie w Chełmie?
Pamiętamy o ofiarach Wołynia
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

W niedzielę, 12 lipca, odbywają się w Chełmie uroczystości upamiętniające rocznicę „krwawej niedzieli na Wołyniu”. Zaczną się od mszy św. w bazylice na Górce w intencji ofiar, a potem uczestnicy złożą kwiaty przy pomniku Piety Wołyńskiej.

Reklama

Członkowie Stowarzyszenia „Pamięć i Nadzieja” , jak co roku, uroczyście obchodzą rocznicę wydarzeń 11 lipca 1943 roku czyli tzw. „krwawej niedzieli na Wołyniu”. W ten sposób pragną „ocalić męczeństwo kresowian od zapomnienia”. Przywołują przy tym słowa ks. Tadeusza Isakowicza Zaleskiego, który podczas odsłonięcia Krzyża Wołyńskiego w 2009 roku powiedział:

 … tym ludziom chciano zadać podwójną śmierć; pierwszy raz mordując ich okrutnie, a drugi skazując na śmierć zapomnienia….

W niedzielę, 12 lipca, o godz. 9.00, w bazylice NNMP w Chełmie zostanie odprawiona msza św. w intencji polskich ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu. Po mszy uczestnicy uroczystości przejdą na skwer im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, gdzie około godz. 11.00, złożą kwiaty przy pomniku Piety Wołyńskiej.

W tym roku przypada 77. rocznica „krwawej niedzieli na Wołyniu”. W niedzielę, 11 lipca 1943 roku, ukraińscy nacjonaliści spod znaku OUN-UPA zaatakowali w jednym czasie około 100 polskich wsi. Nie oszczędzano nikogo, a zbrodnie nierzadko były dokonywane ze szczególnym okrucieństwem. Ataki były kontynuowane w dniach następnych. W całym lipcu 1943 roku celem napadów stało się ponad 500 wsi i osad, zamordowanych zostało około 10-11 tysięcy Polaków.

W 2008 roku, z inicjatywy ośmiu organizacji kombatanckich i kresowych, powołano w Chełmie Stowarzyszenie „Pamięć i Nadzieja”. Jego celem jest m.in. „podtrzymywanie ogólnonarodowej pamięci o tragicznych wydarzeniach szczególnie na Wołyniu w roku 1943”.
To z inicjatywy tej organizacji w 2009 roku na cmentarzu komunalnym w Chełmie stanął Krzyż Wołyński jako symboliczna mogiła pomordowanych.  Z kolei w 2011 roku, również staraniem Stowarzyszenia, został odsłonięty w Chełmie pomnik „Pieta Wołyńska” wzniesiony „ku czci Polaków, ofiar ludobójstwa ukraińskich nacjonalistów na kresach wschodnich II Rzeczpospolitej w latach 1943 – 1945”. Przedstawia kobietę trzymającą w ramionach martwe dziecko. Na cokole widnieje napis:

Jeśli my zapomnimy o Nich, Ty Boże zapomnij o nas.

***

W piątek, 10 lipca, przy tym samym pomniku wołyńską rocznicę świętowały władze miasta i politycy PiS. Wicepremier Jacek Sasin zapowiedział powołanie w Chełmie dwóch nowych instytucji: Instytutu Prawdy i Pojednania oraz Muzeum Ofiar Wołynia.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wejdź na Nową Ścieżkę Rozwoju Chełma
Wejdź na Nową Ścieżkę Rozwoju Chełma
Chełmianie zdecydowanie wskazali na Andrzeja Dudę
Chełmianie zdecydowanie wskazali na Andrzeja Dudę
Letnie warsztaty cyfrowe dla dzieci w Chełmie
Letnie warsztaty cyfrowe dla dzieci w Chełmie. Pokaż swojemu dziecku że komputer to coś więcej niż droga zabawka do uruchamiania gier!
Katastrofa w jeziorze Glinki
Katastrofa w jeziorze Glinki
Ścieki z Chełma pomogą w walce z pandemią
REKLAMA