REKLAMA
Pamiętamy o zbrodni
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

12 stycznia chełmianie uczcili 80. rocznicę zbrodni dokonanej przez niemieckich okupantów na pacjentach szpitala.

Reklama

12 stycznia 1940 roku żandarmeria niemiecka rozstrzelała ponad 400 pacjentów chełmskiego szpitala psychiatrycznego.

Brutalny mord był elementem akcji T-4, realizowanej w III Rzeszy oraz na terenach okupowanych. Celem zbrodniczego programu była eliminacja osób niedorozwiniętych psychicznie, cierpiących na przewlekłe choroby psychiczne czy zaburzenia rozwojowe.

Chełmski szpital był pierwszą polską placówką medyczną, której pacjenci doświadczyli okrucieństwa okupanta. 12 stycznia 1940 roku żołnierze hitlerowskiej armii wkroczyli do budynku i nakazali lekarzom oraz pielęgniarzom opuścić go. Wewnątrz pozostawiono jedynie 10 osób z personelu medycznego, które zmuszono do wyprowadzania chorych ze szpitala.

Po wyprowadzeniu pensjonariuszy na zewnątrz, rozpoczęła się masakra. Zamordowano wówczas około 300 mężczyzn, 124 kobiety i około 17 dzieci. Ślady zbrodni dokładnie zatarto. Spośród wszystkich ofiar udało się odtworzyć imiona lub nazwiska zaledwie 39 z nich.
W miejscu tragedii, w pobliżu starego budynku szpitala przy ul. Szpitalnej w Chełmie, znajduje się pamiątkowa płyta nagrobna.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
Aktualizacja: chłopak trafił do schroniska dla nieletnich RMF FM: Zabójstwo w Chełmie! 14-latek zabił macochę i ranił jej syna.
12 049
Obwodnica coraz bliżej
1 467
Inwestycje i rozwój. Chełm podsumowuje rok
1 140
Ranking szkół. Duży skok I LO
1 191
Wywóz śmieci. Nowe stawki od lutego
975
REKLAMA