REKLAMA
Miasto wydało oświadczenie ws. DK12
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Jak informowaliśmy Państwa dzisiaj rano – główny wykonawca przebudowy DK12 na terenie miasta Chełm – firma Budimex wystosował oświadczenie, w którym informuje o odstąpieniu od zawartej z Miastem Chełm Umowy na „Przebudowę drogi krajowej nr 12 w granicach administracyjnych miasta Chełm”.

Po kilku godzinach doczekaliśmy się oficjalnego komunikatu ze strony Urzędu Miasta:

Reklama

KOMUNIKAT MIASTA CHEŁM

W SPRAWIE ODSTĄPIENIA PRZEZ BUDIMEX S.A. OD UMOWY NA REALIZACJĘ INWESTYCJI

PRZEBUDOWA DROGI KRAJOWEJ NR 12 W GRANICACH ADMINISTRACYJNYCH MIASTA CHEŁM”

 

Miasto Chełm wskazuje, że dzisiejsze odstąpienie przez Budimex S.A. od umowy na realizację inwestycji „Przebudowa drogi krajowej nr 12 w granicach administracyjnych miasta Chełm” należy uznać za bezskuteczne, ponieważ nie zaistniały żadne przesłanki uprawniające Wykonawcę do odstąpienia od Umowy, które wynikałyby z treści umowy zawartej w dniu 14 czerwca 2017 r.

W związku z powyższym Miasto Chełm wystosuje do Wykonawcy wezwanie do niezwłocznego rozpoczęcia robót, zgodnie z treścią łączącej strony umowy. Nadmienić należy, iż Budimex S. A. w dniu 8 lipca 2019 r. odebrał plac budowy, a zatem uznać należy, iż nie ma przeszkód do rozpoczęcia wykonywania prac. W przypadku braku niezwłocznego przystąpienia przez Wykonawcę do wykonywania prac Miasto Chełm będzie zmuszone do odstąpienia od wiążącej strony umowy z winy Wykonawcy, o czym Budimex S.A. był uprzednio informowany.

Miasto Chełm oświadcza również, iż nie zmienił się zakres rzeczowy umowy, w konsekwencji czego nie istniały podstawy do uznania roszczeń Budimex S.A. i zwiększenia wynagrodzenia ryczałtowego. Podkreślić należy, iż nie jest prawdą twierdzenie Wykonawcy, iż standard drogi uległ zmianie, bowiem przepisy w tym zakresie nie zmieniły się od 1999 roku, o czym Wykonawca jako profesjonalny podmiot powinien wiedzieć.

Miasto Chełm nie zgodziło się na zwiększenie kwoty wynagrodzenia, ponieważ ryczałtowy charakter wynagrodzenia oraz postanowienia umowy nie pozwalają na takie zmiany. Miasto Chełm dysponuje środkami publicznymi wszystkich mieszkańców, a władze miasta są zobowiązane do dbania o wspólny interes mieszkańców. Ewentualna zgoda Prezydenta na żądania Budimex S. A. stanowiłaby naruszenie zapisów umowy, a w efekcie naruszenie dyscypliny finansów publicznych, co w konsekwencji mogłoby narazić na odpowiedzialność karną osoby podejmujące decyzje w tym zakresie.

Jednocześnie należy podkreślić, że Miasto Chełm ma swoje roszczenia względem Wykonawcy,
w łącznej kwocie 20 382 682,64 zł brutto. Miasto Chełm stoi na stanowisku, że Wykonawca powinien przystąpić do realizacji umowy zgodnie z jej treścią, a ewentualne dalsze roszczenia Wykonawca powinien dochodzić na drodze postępowania sądowego. Tym bardziej, że roszczenia wykonawcy mają charakter przyszły.

Wykonawca przed podpisaniem umowy powinien oszacować i uwzględnić ryzyko, co Wykonawca jako podmiot profesjonalny zapewne uczynił. Pomimo powyższego, Wykonawca żąda od miasta dodatkowego wynagrodzenia w kwocie koło 12 mln zł netto. W tym miejscu pragniemy wskazać, że Miasto Chełm jest jednostką samorządu terytorialnego i jest obowiązane działać na podstawie
i w granicach prawa, w tym również prawa zamówień publicznych, co powoduje, iż roszczenia Budimex S.A. dotyczące zmiany wysokości wynagrodzenia nie mogły zostać uwzględnione.

Budimex S. A. w swoim komunikacie podkreśla troskę o interes społeczny mieszkańców. Gdyby tak w rzeczywistości było, Wykonawca przystąpiłby do realizowania umowy, zgodnie z jej treścią, ponieważ miał świadomość wagi inwestycji dla mieszkańców miasta Chełm. Działania wykonawcy świadczą
o braku dobrej woli ze strony Budimex S.A., a celem tychże działań jest dbanie o nienarażanie na straty akcjonariuszy Budimeksu, co wynika wprost z zamieszczonego przez spółkę komunikatu. Natomiast priorytetem Miasta Chełm jest dbanie o interes mieszkańców Chełma, a nie akcjonariuszy firmy, tym bardziej, że wykonawca był zobowiązany do oszacowania ryzyka na etapie przystąpienia do przetargu.

O braku dobrej woli ze strony wykonawcy świadczy również fakt, że w dniu 22.05.2019 r. Wykonawca wystąpił do Zamawiającego o przedłożenie gwarancji zapłaty za realizację inwestycji, pomimo iż nie było obaw, że zapłata nie nastąpi. Gwarancja zapłaty została przedłożona w terminie, a miasto Chełm poniosło z tego tytułu dodatkowe, niepotrzebne koszty.

Miasto Chełm dowiedziało się o odstąpieniu od umowy przez Budimex S.A. z mediów, co uważamy za działanie nieprofesjonalne, świadczące o braku dobrej woli ze strony Wykonawcy.

Ponadto oświadczamy, iż w najbliższych dniach zostaną oszacowane i naliczone kary umowne, z tytułu opóźnień w opracowaniu dokumentacji technicznej przygotowanej przez Wykonawcę.

Miasto Chełm pragnie zapewnić, że realizacja samej inwestycji, jak i jej dofinansuje nie są zagrożone. Niemniej jednak Zamawiający uzależnia swoje dalsze działania od decyzji Wykonawcy podjętej
w odpowiedzi na wezwanie do natychmiastowego rozpoczęcia realizacji prac objętych umową.

Mamy nadzieję, że Wykonawca Budimex S.A jako profesjonalna firmą przystąpi do realizacji swoich zobowiązań wynikających z Umowy, a ewentualne obustronne roszczenia będą dochodzone na drodze postępowania sądowego.

Napisz komentarz
 • Gienek,ja nie oceniam teraz Banaszka,ja pilotuje kilka moich pomysłów,i tyle.A Fisz,to smutna historia,na szczęście już tylko historia.

 • Mundi,czy miastu potrzebny generalny wykonawca,czy podwykonawcy,którzy rzeczywiście budują – nie rozumiesz?Szkoda.

 • „mundi” nie ma osob idealnych -nie czyni bledow tylko ten co nic nie robi- oczywiscie kazdy ma prawo do oceny , czy krytyki-a co do Twojego pytania -p.Fisz miala 12 lat by zbilansowac chocby na zero- niestety miasto ma dlugi i ta niejasna sytuacje z 12-tka,co nie oznacza ze nie bylo za jej rzadow tez pozytywow bo tez nie mozna wszystkiego w czambul potepiac, a jesli chodzi o Banaszka-tak jak patrze i slucham- stara sie realizowac krok po kroku swoj program-na niektore projekty potrzeba czasu-ale zaczyn zostal zrobiony i za to chwala-wystarczy konfrontowac z tym co pisal co chcialby zrobic i z tym co sie dzieje- odslyam ciebie do ostatniego spotkania odnosnie Funduszow Norweski na ktorym „mundi” nomen omen Ciebie nie bylo a szkoda bo bys mogl sie czegos dowiedziec i wiedze poszerzycz 🙂 problem sa projekty kontynuowane w spadku po poprzednikach i tu jest niestety „kretowisko” choc mam nadziej z czasem i to tez wyprowadzi.o Budzecie nie mowie bo to odrebna kwestia choc oczywiscie z projektami zwiazana. a jezeli masz uwagi krytyczne czy pomysl to najlepiej napisz lub zaoferuj swoja pomoc bedzie z korzyscia i dla nas (tu bedzeimy Ciebie chwalic) dla miasta i dla Prezydenta.

 • „mundi” uwazm ze epitety mozesz sobie darowac to akurat niczego nie wnosi do dyskusji- pokazuje ze ty prymitywem jestes an poziomie roztocza albo pierwotniaka. Klac umiem i wiazanke Tobie moge tez dosunac-tylko po co.Jestes w stanie pojsc i w oczy powiedziec to Dzamanowi Grabczukowi Fiszowej czy Banaszkowi i to publicznie czy bedziesz sie chowal za garda „nicka”- inaczej to mieczak jestes-a jak nie to odsylam punkt 6 o ile sobie przypoimina regulaminu forum a jakby siebie w takim razie okresli? poglowek, cwiercinteligent a moze zwykla q-..q i menda. Nastepny razem jak cos napiszesz to umaj najpierw zeby ponoc ludzie ze swiezym oddechem miety nabieraja oglady.Pozdrawiam

 • Andrzeju a czy koń ma 4 nogi czy nam się tylko tak wydaje?
  A jak galopuje to ma 4 nogi w powietrzu , oderwane od ziemi ,czyli lata, czy nam sie to tylko wydaje?
  To są ciekawe pytania , ciekawsze od jakigoś Budimexu, znasz odpowiedź?

 • Mundi,a czy Budimex buduje,czy tylko koordynuje?

 • Gienek , jak twierdzisz ze kłamie , to pokaż gdzie?

 • p.s

  Gienak co chesz nam powiedzieć że Fisz jest ” b” a Banaszek ” cacy”?
  Kto w to uwierzy?

 • Nie mnaie proś , tylko Najwyższego.
  Na kolana…

 • Gieniu , stań w prawdzie a zrozumiesz wszystko!

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  Inwestycje i rozwój. Chełm podsumowuje rok
  1 104
  Ranking szkół. Duży skok I LO
  1 171
  Wywóz śmieci. Nowe stawki od lutego
  950
  Stawki za wywóz śmieci uchwalone
  914
  Agencja Rozwoju Przemysłu inwestuje w Chełmie
  1 316
  REKLAMA