REKLAMA
Podziemia pod zarząd MOSiR
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Chełmskie Podziemia Kredowe, wraz z dobrodziejstwem inwentarza, przejdą pod zarząd Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W poniedziałek 16 października br. rozpoczyna pracę specjalny zespół zadaniowy, który zajmie się przejęciem.

Zespół ma czas na wykonanie zadania do końca października br. Na jego czele stoi Dorota Iwaniuk. Przejęcie dotyczyć będzie „podziemnych wybierzysk kredowych wraz z szybami górniczymi, pawilonem wejściowym przy ul. Lubelskiej 55a i pawilonem przy ul. Przechodniej/plac dr E. Łuczkowskiego”.Jedna z największych atrakcji turystycznych naszego miasta była do tej pory administrowana przez prywatną firmę Chełmskie Podziemia Kredowe „Labirynt”. Przyznać trzeba, że właściciele firmy wkładali w działalność wiele serca.  Potwierdzają to liczne dyplomy i wyróżnienia. Najcenniejsze to chyba „Przebiśnieg’97” za najciekawszą inicjatywę kreującą nowoczesną ofertę turystyczną w Polsce. Przypomnieć też trzeba dyplom „Piękniejsza Polska” za tworzenie piękna, którym możemy poszczycić się przed światem.

W 2006 roku Chełmskie Podziemia Kredowe zostały uhonorowane Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej i tytułem „Najlepszy Produkt Turystyczny 2006 „. Miesięcznik „National Geographic Traveler” kilkakrotnie umieszczał chełmską atrakcję na liście „7 cudów Polski”. W samych podziemiach, albo jak chcą inni – kopali kredy, też wiele się działo, by miejsce stało się jeszcze bardziej atrakcyjne. Odkrywane były nowe chodniki dla zwiedzających, organizowano koncerty, nowe ekspozycje geologiczne, archeologiczne i historyczne.

Od 1994 roku kopalnia figuruje w rejestrze jako zabytek trzeciej klasy, unikatowa pozostałość górnictwa staropolskiego i kredowego w Europie. W minionym roku chełmian zelektryzowała informacja, że Urząd Miasta podjął starania o uznanie Zabytkowych Kopalni Kredy w Chełmie za Pomnik Historii. Stąd dzielić miał nas już tylko krok od starań o wpisanie chełmskiej „perełki” na listę obiektów dziedzictwa kulturowego o „wyjątkowej powszechnej wartości” dla ludzkości UNESCO. Pisaliśmy o tym tutaj.

Czy sprawy te uda się sfinalizować nowemu administratorowi? Czy chełmskie podziemia zostaną jeszcze lepiej wypromowane wśród turystów? I co na te zmiany duch Bieluch, prawdziwy władca podziemi?

 

REKLAMA
Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • Andrzej
  o 19:44

  Park wodny to Europa?

  + 22
  - 22
 • Andrzej
  o 19:43

  Heniek,a konkretnie?

  + 22
  - 22
 • Heniek
  o 11:54

  A wy to tylko wszędzie interes polityczny widzicie. Prezydent Agata Fisz na pewno ma bardzo dobrą koncepcje żeby Podziemia UNESCO jej zasponsorowało. I będziemy mieć następną po Parku Wodnym atrakcję na miarę Europy.

  + 22
  - 22
 • Waldi
  o 07:44

  Nowi kolesie potrzebują pracy. Przecież to takie proste. Wybory tuż tuż, trzeba zwiększyć zapas sił do kampanii . A kto to zrobi lepiej jak nie ci, którym załatwiło się robotę.

  + 22
  - 22
 • Greta
  o 23:39

  Jakie są powody tej decyzji? Wygasła umowa na dzierżawę?

  + 22
  - 22
 • Andrzej
  o 22:50

  A może w podziemiach będzie amfiteatr i park wodny?

  + 22
  - 22
 • Andrzej
  o 20:33

  A dlaczego zmiana?

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Hejtują, obrażają i sieją dezinformację. Armia trolli przejmuje Facebook’a w Chełmie.
  4 132
  Te wybory mogą przynieść zmiany w Chełmie. Zaskakujące sondaże.
  5 728
  Konferencja i nowa atrakcja turystyczna
  4 485
  Poznaj kandydatów do Rady Miasta Chełm
  2 923
  Premiera filmu o Dyrekcji
  1 123
  REKLAMA