REKLAMA
Polityczne trzęsienie ziemi. Prezydent ma większość w Radzie Miasta
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Choć wczorajsza sesja Rady Miasta programowo do najciekawszych nie należała, doszło na niej do politycznej rewolucji. Powstały dwa nowe kluby radnych, a rządzący miastem przez ostatnią dekadę Postaw na Chełm został niemal ostatecznie rozebrany.

Reklama

Wtorkowe spotkanie radnych nie zapowiadało niczego nadzwyczajnego. Drobne zmiany w budżecie, upoważnienie dla Prezydenta i zmiana czasu pracy jednej z aptek. Wszystko się zmieniło, gdy Przewodniczący Rady ogłosił powstanie dwóch nowych klubów.

Pierwszy z nich to de facto odrodzenie. Po kilku latach nieobecności na polityczną scenę Chełma wraca Rozwój i Demokracja – klub pod przewodnictwem Stanisława Mościckiego. Razem z nim są jeszcze Maciej Baranowski i Tomasz Otkała. Do Rady wszyscy weszli spod szyldu Postaw Na Chełm Agaty Fisz.

Drugi klub to nowość. Porozumienie dla Chełma – tak ma się nazywać nowy twór, to mieszanka składająca się z dwóch radnych PSL, dwóch Postaw na Chełm i szefa z PiS. Do klubu weszli bowiem: Joanna Lis i Irena Machowicz z PSL, Ryszard Dżaman (startował z PnC Agaty Fisz, potem dołączył do PSL-Nasz Chełm) i Elżbieta Ćwir z Postaw na Chełm oraz Piotr Krawczuk vel Walczuk, który dotychczas był w klubie PiS, choć sam należy do partii Jarosława Gowina.

Nowy układ sił

Dokonane zmiany całkowicie zmieniają polityczny układ sił. Koalicja PiS i Porozumienia dla Chełma jest niemal pewna i daje stabilną większość 12 radnych. W kuluarach mówi się, że mogą wspierać ich także radni z RiD.

Przypomnijmy – Postaw na Chełm w wyborach osiągnął drugi wynik w mieście i wprowadził do Rady ośmiu radnych – tyle samo co PiS. Dzisiaj była Prezydent Agata Fisz ma w swoich szeregach jedynie trójkę radnych – tzw. „uciekinierów” z PO Mariusza Kowalczuka i Piotra Malinowskiego oraz samą siebie.

Napisz komentarz
 • Co za bzdury wypisują tu „redaktory” ! Jakie ” polityczne trzęsienie ziemi” skoro „sejm jest niemy”
  ( rada) bo wszyscy głosują za! A ten pomysł ze „zbieranym” klubem to przecież wymyślił 2 miesiące temu ” Nasz Chełm” tylko się chyba wycofał ( bo co będzie firmował łachmytów z PIS bo to juz widać)
  i w te same buty teraz wszedł PIS, bo to nawet ci sami radni ” PSL+Dżaman + Ćwir. Dodali tego z PIS od Gowina żeby ich pilnował. To wszystko „nihil novi”.
  „Cytat z fb” rozumiem Twój moralny ból i frustracje ale niestety prawda jest taka że ci radni to morlane dno , za łyżkę kaszy zrobią wszystko!

 • Po tym co się dzieje w Chełmie, już nikt mnie nie przekona, że wybory samorządowe to nie polityka!!! Niby bezpartyjni kandydaci dość szybko dają się wkomponować w politykę partyjną zapominając o swoich wyborcach i programie z jakim wystartowali w wyborach!
  Wiadomo, w życiu każdy z nas powinien podejmować swoje własne wybory kierując się własnym sumieniem i być wierny przede wszystkim sobie. Jednak decydując się na start w wyborach, nie występujemy już jedynie we własnym imieniu, bo każdy jest częścią jakiegoś zespołu partyjnego lub obywatelskiego. Dlatego po wyborach przynależność nie jest już moją indywidualną sprawą. Oddane na nas głosy, są związane z naszą przynależnością do danej partii lub komitetu i dlatego, to decyzja swoich wyborców uzależnia zmiany barw. Za przykład może służyć demokratyczna Europa, gdzie jest to nie do pomyślenia, a podobne incydenty kończą się wielką aferą i zepchnięciem autora wolty na margines zaufania wyborców.
  Polska to jednak inny kraj, nikt się tym nie przejmuje i w trakcie kadencji posłowie czy radni, przechodzą sobie dowolnie z klubu do klubu. Okazuje się bowiem, że lojalność czy odpowiedzialność etyczna i moralna wobec wyborców, przegrywają z partykularnymi interesami jednostek, które dość łatwo pozwalają się uzależnić od pozyskiwania wymiernych profitów otrzymywanych z racji przynależności do ugrupowania związanego z władzą. Oczywiście nikomu nie odbieram prawa do zmiany poglądów, ale pod warunkiem, że potrafi się wiarygodnie z tego wytłumaczyć.
  Proponowałbym niektórym neofitom trochę więcej uczciwości wobec własnych wyborców, bo Radny to osoba wybrana do reprezentowania miejscowej społeczności. Ciekawe też, czy będą mieli odwagę spojrzeć w oczy wszystkim zwolnionym z pracy przez nową władzę, którą obecnie zaczęli reprezentować!!!

  PS: Osobiście wstydziłbym się firmować swoją osobą ugrupowanie, którego lider będąc ministrem (z pensją śr.17 tys.zł), skarży się, że nie starcza mu do pierwszego #BiednyJakGowin . Ostatnio plecie o normalnych negocjacjach biznesowych i uczciwości prezesa, chociaż ten jawnie łamie prawo o finansowaniu partii politycznych. Nie widzi też nic nadzwyczajnego, że najnowsze inwestycje Srebrnej, Rydzyka i Kurii oraz ewentualne przejęcia mediów mają być finansowane z kredytów w upaństwowionym Banku Pekao SA, którego władze zostały mianowane i uzależnione od PiS.
  Ale cóż… nie wszyscy klapki noszą na nogach

 • A kogo wyborcy interesują?

 • Hipokryci zamiast radnych to tak stabilna koalicja jak snieg na wiosne spod ktorego wychodzi g… co za syf
  Ciekawe jak sie czuja wyborcy.

 • Z tonącego okrętu trzeba s…….alać.

 • Adaś,a czy oni dla idei kandydowali?

 • Zwykli zdrajcy, którzy oszukali swoich wyborców. Nie poszli realizować swojego programu wyborczego tylko swoje prywatne potrzeby

 • Przepraszam,to już było,teraz jest tylko podobno posada we Włodawie.

 • Fatalny koniec Fisz. Została sama,jak śmierdzące jajo.

 • Tzw.polityczna kalkulacja – sami nic nie ugramy,a przy władzy może coś się uda.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  Inwestycje i rozwój. Chełm podsumowuje rok
  1 104
  Ranking szkół. Duży skok I LO
  1 171
  Wywóz śmieci. Nowe stawki od lutego
  950
  Stawki za wywóz śmieci uchwalone
  913
  Agencja Rozwoju Przemysłu inwestuje w Chełmie
  1 306
  REKLAMA