REKLAMA
Ponad dwa tysiące mam 4+
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Ponad dwa tysiące kobiet z województwa lubelskiego otrzymuje już świadczenie Mama4+ z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dwie z nich wychowały aż po siedemnaścioro dzieci.

Reklama

Przepisy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, czyli Mama4+, weszły w życie w marcu tego roku. Świadczenie jest dla kobiet, które wychowały co najmniej czworo dzieci i ukończyły 60 lat. Ma charakter socjalny – przysługuje wyłącznie osobom, które nie mają dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania.
Z tego względu świadczenia nie mogą otrzymać osoby, które mają już emeryturę lub rentę w kwocie co najmniej emerytury minimalnej (obecnie 1100 zł).

– Aby pobierać Mama4+ trzeba mieszkać w Polsce i posiadać tutaj ośrodek interesów życiowych przez co najmniej 10 lat (po ukończeniu 16 roku życia) – wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w woj. lubelskim. – W szczególnych okolicznościach ze świadczenia może skorzystać ojciec, który wychował co najmniej czwórkę dzieci, bo ich mama zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała. Mężczyźni mogą starać się o świadczenie od 65 roku życia.

Do końca czerwca do ZUS w regionie wpłynęło prawie 2,5 tys. wniosków o Mama4+. Z tego tylko dwanaście złożyli mężczyźni. Prawie 80 procent zainteresowanych to osoby w wieku od 60 do 69 lat. Najstarsza mieszkanka województwa, która obecnie otrzymuje Mama4+ z ZUS-u, ma 95 lat.

W ciągu czterech miesięcy ZUS przyznał świadczenie 2099 osobom. 671 z nich nie miało prawa do emerytury ani renty. W ich przypadku comiesięczna wypłata Mama4+ wynosi teraz 1100 zł brutto.
Pozostałe osoby miały już emeryturę lub rentę, ale niską z powodu niewielu odłożonych składek i krótkiego stażu pracy. One otrzymują kwotę, która uzupełnia ich dotychczasową emeryturę lub rentę do 1100 zł brutto. W tej grupie jest między innymi kobieta, która po przepracowaniu jednego dnia w całym życiu odłożyła składkę wystarczającą tylko na dwugroszową emeryturę. Teraz dostaje również Mama4+, bo wychowała szóstkę dzieci.

Połowa z uprawnionych wychowała czworo dzieci, co czwarta – pięcioro. Wśród otrzymujących świadczenie w naszym regionie są też dwie matki rekordzistki, które wychowały po siedemnaścioro dzieci.

Rodzicielskie świadczenia uzupełniające przyznaje prezes ZUS oraz prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Wniosek do KRUS składają te osoby, które miały w życiu jakiś okres ubezpieczenia rolnego i nie pobierają emerytury ani renty wyłącznie z ZUS.

Szczegółowe informacje o zasadach przyznawania Mama4+ można znaleźć m.in. na www.zus.pl.

Napisz komentarz
 • Prokurator Robert Scurvy

  Strasznie ogolnikowo a potem sie dziwisz ze jak powiesz nawet coś do rzeczy to nikt nie uwierzy.
  Ale mysle ze sam jestes pisior i tylko szczujesz jednych ma drugich bo ci sie nudzi.

 • To jest dramat co te pisiory robią

 • Prokurator Robert Scurvy

  Mysle ze to nie jest kwestia nieswiadomsci czy braku wiedzy tylko w wiekszosci wypadkow wyboru.
  Zona urodzila i wychowala 4 dzieci. Pierwsze na poczatku studiow co zmusilo do zaocznych. Potem praca wielokrotnie przerywana urlopem macierzynskim. Pomimo tego skonczyla jeszcze po pare podyplomowych, praktyki w Niemczech najmlodszym w lonie. Fakt kariery nie zrobila ale zycia nie zmarnowala. Szkoda tylko ze w sacjalizmie nie mielismy takich udogodnień.

 • a wystarczyło w odpowiednim momencie taką mamę wyedukować na temat antykoncepcji

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  Uwaga, zamknięta część Kolejowej
  233
  Jak się ratują spółki miejskie podczas pandemii?
  395
  W poniedziałek idziemy do fryzjera
  272
  Miasto zakłada łąki
  320
  Pracują chełmskie żłobki i przedszkola
  368
  REKLAMA