REKLAMA
Poświęcenie placu pod hospicjum
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Stacjonarny Dom Hospicyjny powstanie w Nowinach. W niedzielę, 13 września, odbędzie się poświęcenie działki pod budowę ośrodka.

Reklama

W niedzielę, 13 września, o godz. 14.30, w Nowinach (gmina Chełm), ks. bp Mieczysław Cisło dokona poświęcenia działki pod budowę Stacjonarnego Domu Hospicyjnego wraz z obiektami towarzyszącymi. Budowę planuje chełmskie Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego. Nowy ośrodek powstanie w pobliżu Domu Pomocy Społecznej w Nowinach.

– Poświecenie placu to historyczne wydarzenie rozpoczynające nowy etap w rozwoju dzieła pomocy chorym prowadzonej przez nasze Stowarzyszenie – mówi Tadeusz Boniecki, prezes Hospicjum Ks. Malinowskiego w Chełmie. – Na działce w Nowinach, zamierzamy wybudować: Dom Opieki Hospicyjnej, Dom Opieki Długoterminowej oraz Dzienny Dom Opieki Wyręczającej.
– To bardzo potrzebna społecznie inwestycja. Jest odpowiedzią na potrzeby rodzin mających pod opieką ciężko chorych, w tym z chorobami terminalnymi –
dodaje Boniecki.

W ciągu dziesięciu lat funkcjonowania hospicjum domowego, pomocą medyczną zespołu hospicyjnego (lekarz opieki paliatywnej, pielęgniarki, fizjoterapeuta, psycholog, kapelan hospicjum) objęto kilka tysięcy osób chorych zarówno z Chełma, jak i gmin powiatu chełmskiego.

– Rodziny zgłaszają coraz większą potrzebę objęcia opieką ich chorych ze strony naszego hospicjum również w formie stacjonarnej. W wielu rozmowach zarówno sami chorzy, jak i ich rodziny, bądź też opiekunowie proszą o przyjęcie do Hospicjum Stacjonarnego. Głównym argumentem za takim rozwiązaniem jest to, iż w domu nie mają możliwości zapewnienia ciężko choremu całodobowej medycznej opieki hospicyjnej. Z przykrością musimy im jednak odmawiać, tłumacząc, że prowadzimy jedynie Hospicjum Domowe – tłumaczy Boniecki.

Brak w subregionie chełmskim stacjonarnego hospicjum sprawia, że osoby z gmin powiatu chełmskiego oraz samego miasta Chełm, dotknięte chorobami terminalnymi i przewlekłymi, są wykluczone z pełnego dostępu do opieki paliatywnej i prawa do ochrony zdrowia. Zdarza się, iż na przyjęcie na oddział paliatywny w chełmskim szpitalu, z powodu braku miejsc, chorzy terminalnie muszą bardzo długo czekać.

Pierwszym krokiem na drodze do realizacji zamierzenia budowy stacjonarnego hospicjum było pozyskanie odpowiedniej działki budowlanej będącej własnością Skarbu Państwa.

– Dzięki wielkiej życzliwości zarówno ze strony pana Zdzisława Kociuby – Wójta Gminy Chełm, pana Pawła Ciechana – sekretarza Gminy Chełm jak i pana Piotra Deniszczuka – starosty Powiatu Chełmskiego i pana Jerzego Kwiatkowskiego – wicestarosty, w kwietniu 2019 roku otrzymaliśmy na własność działkę w Nowinach gm. Chełm o powierzchni 2,5 ha. Na niej chcemy w ciągu pięciu najbliższych lat zrealizować tę pożyteczną społecznie i zarazem niezbędną inwestycję. Niech dom hospicyjny w Nowinach będzie darem wszystkich mieszkańców regionu chełmskiego na 100. urodziny Karola Wojtyły – podsumowuje Boniecki.

Napisz komentarz
 • Inwestycja niestety bardzo potrzebna.Rodziny nie zawsze sobie dadzą radę,to smutne,ale fakt.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  Aktualizacja: chłopak trafił do schroniska dla nieletnich RMF FM: Zabójstwo w Chełmie! 14-latek zabił macochę i ranił jej syna.
  11 910
  Obwodnica coraz bliżej
  1 399
  Inwestycje i rozwój. Chełm podsumowuje rok
  1 131
  Ranking szkół. Duży skok I LO
  1 188
  Wywóz śmieci. Nowe stawki od lutego
  960
  REKLAMA