W sierpniu ub.r. Zarząd Województwa Lubelskiego rozpoczął akcję wypłacania 200-złotowych nagród za znalezienie padłego dzika. Umowy w tej sprawie podpisane zostały z gminami i miastami województwa oraz kołami łowieckimi. Zakładano, że akcja zakończy się w połowie grudnia 2017 r.  W  tym okresie urzędnicy otrzymali 250 zgłoszeń o znalezionych padłych dzikach oraz o 260 przypadkach pozyskania samic dzika.

– Okazało się, że ze względu na rozwój wypadków, akcję trzeba kontynuować. Zarząd podjął więc decyzję o przedłużeniu konkursów do 30 czerwca 2018 roku – powiedziała Onetowi Beata Górka, rzecznik prasowy marszałka województwa lubelskiego.  – Wszyscy, którzy znajdą zwłoki dzika i zgłoszą to odpowiednim organom, otrzymają 200 zł netto. Tyle samo dostaną myśliwi, którzy pozyskają dorosłą samicę dzika o wadze powyżej 30 kg ujętą w rocznym planie łowieckim.

Do tej pory najwięcej martwych zwierząt znaleziono w gminach: Wyryki (56 sztuk), Międzyrzec Podlaski (50), Wola Uhruska (25) i w gminie Włodawa (21).