REKLAMA
Powraca temat kopalni: „Rząd jest za tym, aby tutaj była szybka inwestycja”
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Na zaproszenie Wicemarszałek Sejmu Beaty Mazurek oraz Jakuba Banaszka, szefa Gabinetu Politycznego Ministra Przedsiębiorczości i Technologii gościł w Chełmie – Mariusz Orion Jedrysek – wiceminister środowiska, Główny Geolog Kraju, który rozmawiał z samorządowcami na temat inwestycji w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Dyskusja dotyczyła stanu wydobycia węgla kamiennego oraz eksploatacji nowych złóż.

REKLAMA

Lubelskie Zagłębie Węglowe ma kształt długiego na 180 km i szerokiego na 20–40 km pasa, rozciągającego się od północnego zachodu na południowy wschód. Powierzchnia zagłębia wynosi ok. 9,1 tys. km kwadratowych, jednak obszar o znaczeniu użytkowym jest o połowę mniejszy.


REKLAMA

Rząd Prawa i Sprawiedliwości jest za tym, aby tutaj była szybka inwestycja – zapewnili podczas spotkania z samorządowcami na temat rozwoju Lubelskiego Zagłębia Węglowego, wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju, prof. Mariusz Orion Jędrysek oraz wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek.

Najwięcej dyskusji poświęcono planowanej budowie kopalni Jan Karski w miejscowości Kulik w gminie Siedliszcze przez australijską spółkę PD Co.

Niestety, nie możemy udzielić koncesji na wydobycie w tej chwili, mimo że wpłynął wniosek od jednego z inwestorów, ponieważ druga firma złożyła skargę do sądu i skutecznie zablokowała działania organów administracji – tłumaczył Mariusz Jędrysek. – Dlaczego PD Co nie złożyło wniosku, tego nie wiem. Mówi się, że nie dostali decyzji środowiskowej. Być może tak jest, ale ja, jako organ zajmujący się geologią, nie mam prawa w tej sprawie ingerować – dodał Jędrysek.

Jest to inwestycja wielomilionowa, kluczowa dla regionu, mająca duży wpływ na środowisko, więc potrzebna jest dokładność i czas. W naszym postępowaniu nie ma przewlekłości. W tej chwili zostały wydane nasze uwagi. Jest ich dosyć dużo. Między jest to kwestia tego, jaka będzie gospodarka wodna oraz uwagi dotyczące przyrody – tłumaczył Arkadiusz Iwaniuk, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie.

Wiceminister środowiska mówił także o powołaniu Polskiej Agencji Geologicznej, która przyśpieszy inwestycje wydobywcze także w regionie lubelskim. Projekt ustawy ustanawiającej Polską Agencję Geologiczną zakłada wydzielenie agendy z Państwowego Instytutu Geologicznego jako jednostki wykonawczej. Wyraził przy tym nadzieję, że ustawa w sprawie utworzenia PAG zostanie przyjęta do końca roku.

To uporządkuje i usprawni system, pozwoli przyspieszyć zatwierdzanie dokumentacji geologicznych, a przez to inwestycje. Liczę na to, że spółki, które będzie mogła zakładać PAG, będą mogły szybko robić rozpoznanie geologiczne po to, żeby od razu ogłaszać przetargi na koncesje. To na szeroko pojętej Lubelszczyźnie może dotyczyć na przykład bursztynu. Jest to bardzo ważne, bo to są miejsca pracy i dobre pieniądze – mówił Mariusz Orion Jędrysek.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • Andrzej Sawa
  o 20:42

  Rząd jest za,a to sąd zabezpiecza interesy inwestora.Istny pis.

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 20:13

  Co to Zagłębie ma wspólnego z Lublinem?Nic.

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 04:24

  Przeczytam tu coś rozsądnego,to może skomentuję.Obecnej sieczki nie.

  + 22
  - 22
 • mx
  o 20:06

  Andrzeju S. zrób to co ci radzi Hekate. Dobrze ci radzi!

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 12:58

  Zwróciliście uwagę,że nowe etaty szykują.

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 11:50

  Hekate,a tak na poważnie,o czy to?

  + 22
  - 22
 • Hekate
  o 10:35

  Posłańcu przewrotnych myśli wybierz sie w najbliższe dwa dni najbliższego tygodnia pod studnię.
  Najpierw trzykrotnie obejdź dookoła potem spluń przez lewe ramię.
  Może w końcu zrozumiesz samego siebie żeby zrozumieć innych.

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 09:41

  Po co a propos Żydów?

  + 22
  - 22
 • mx
  o 21:57

  …ale i bardzo trafny . Kiedyś mieliśmy żydów o określonej, powiedzmy to elegancko, inteligencji. Dzisiaj sporo takich mieszkańców! Widać duch w narodzie nie ginie!

  + 22
  - 22
 • mx
  o 21:54

  ” O nierozumny człowieku, potomku Mosze i Rywki …” . Cudny cytat, bravo! Rozbawił mnie do łez!

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Nowy rozkład jazdy CLA
  790
  Będzie więcej połączeń kolejowych
  678
  Dreszera i Ceramiczna do remontu
  862
  Drzewa to zielone płuca naszego miasta. Chrońmy je!
  1 498
  Spółki miejskie. Czas działań
  1 608
  REKLAMA