REKLAMA
Powraca temat kopalni: „Rząd jest za tym, aby tutaj była szybka inwestycja”
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Na zaproszenie Wicemarszałek Sejmu Beaty Mazurek oraz Jakuba Banaszka, szefa Gabinetu Politycznego Ministra Przedsiębiorczości i Technologii gościł w Chełmie – Mariusz Orion Jedrysek – wiceminister środowiska, Główny Geolog Kraju, który rozmawiał z samorządowcami na temat inwestycji w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Dyskusja dotyczyła stanu wydobycia węgla kamiennego oraz eksploatacji nowych złóż.

Reklama

Lubelskie Zagłębie Węglowe ma kształt długiego na 180 km i szerokiego na 20–40 km pasa, rozciągającego się od północnego zachodu na południowy wschód. Powierzchnia zagłębia wynosi ok. 9,1 tys. km kwadratowych, jednak obszar o znaczeniu użytkowym jest o połowę mniejszy.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości jest za tym, aby tutaj była szybka inwestycja – zapewnili podczas spotkania z samorządowcami na temat rozwoju Lubelskiego Zagłębia Węglowego, wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju, prof. Mariusz Orion Jędrysek oraz wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek.

Najwięcej dyskusji poświęcono planowanej budowie kopalni Jan Karski w miejscowości Kulik w gminie Siedliszcze przez australijską spółkę PD Co.

Niestety, nie możemy udzielić koncesji na wydobycie w tej chwili, mimo że wpłynął wniosek od jednego z inwestorów, ponieważ druga firma złożyła skargę do sądu i skutecznie zablokowała działania organów administracji – tłumaczył Mariusz Jędrysek. – Dlaczego PD Co nie złożyło wniosku, tego nie wiem. Mówi się, że nie dostali decyzji środowiskowej. Być może tak jest, ale ja, jako organ zajmujący się geologią, nie mam prawa w tej sprawie ingerować – dodał Jędrysek.

Jest to inwestycja wielomilionowa, kluczowa dla regionu, mająca duży wpływ na środowisko, więc potrzebna jest dokładność i czas. W naszym postępowaniu nie ma przewlekłości. W tej chwili zostały wydane nasze uwagi. Jest ich dosyć dużo. Między jest to kwestia tego, jaka będzie gospodarka wodna oraz uwagi dotyczące przyrody – tłumaczył Arkadiusz Iwaniuk, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie.

Wiceminister środowiska mówił także o powołaniu Polskiej Agencji Geologicznej, która przyśpieszy inwestycje wydobywcze także w regionie lubelskim. Projekt ustawy ustanawiającej Polską Agencję Geologiczną zakłada wydzielenie agendy z Państwowego Instytutu Geologicznego jako jednostki wykonawczej. Wyraził przy tym nadzieję, że ustawa w sprawie utworzenia PAG zostanie przyjęta do końca roku.

To uporządkuje i usprawni system, pozwoli przyspieszyć zatwierdzanie dokumentacji geologicznych, a przez to inwestycje. Liczę na to, że spółki, które będzie mogła zakładać PAG, będą mogły szybko robić rozpoznanie geologiczne po to, żeby od razu ogłaszać przetargi na koncesje. To na szeroko pojętej Lubelszczyźnie może dotyczyć na przykład bursztynu. Jest to bardzo ważne, bo to są miejsca pracy i dobre pieniądze – mówił Mariusz Orion Jędrysek.

Napisz komentarz
 • Hekate! Pięknie piszesz ,jakbym Singera czytał i do tego mądrze! Pozdrawiam!

 • Człowieku o opornych uszach, który nie rozumie o co pyta jeżeli chcesz żeby wszystko za was zrobiło przeznaczenie to okaż trochę cierpliwości i chociaż przestań jęczeć.
  Chełm dostanie swoje kolejne pięć minut.

 • Hekate,to budzisz w końcu Chełm czy nie?

 • O nierozumny człowieku, potomku Mosze i Rywki nie rozumiesz po co pytasz, nie rozumiesz dlaczego odpowiadasz. Siejesz tylko niezgodę między ludźmi.
  Chełm ma twarz pięknej kobiety, która ciągle śpi. Czasami sie obudzi i zawoła: Mój Chełm, Mój Chełm. Wtedy Chełm ma swoje pięć minut. Potem dalej śpi. Dopóki nie obudzicie jej do pracy będą rządziły wami brzydkie i złe czarownice a Chełm będzie zaspaną mieściną.

 • Hekate,ja uwielbiam filozofowanie,ale może trochę odwagi ztwojej strony.

 • Tylko ten otrzyma koronę kto będzie zwycięzcą. Mężczyzna nie pokona kobiety, kobieta nie pokona dziecko, dziecko nie pokona przeznaczenia.
  Największym głupcem jest ten który podając nie pyta i ten który odpowiadając nie odpowiada.

 • No i kto ma wygrać?Że ani Fisz,ani Banaszek to oczywiste.Ale kto powinien być prezydentem.Pozytywnych kandydatów nie ma,póki co.

 • Nie podniecaj sie, im bardziej Mazurkowa będzie wspierała Banaszka tym bardziej będą malały szanse Fiszowej a jeżeli jeszcze Sokołowa przypomni sobie o dawnych urazach do Fiszowej….. i tak wyzej d… nie podskoczysz.

 • Banaszek ogol ryja bo jak menel wyglądasz haha

 • To spotkanie o gospodarce,czy kampania wyborcza kandydata pis na prezydenta Chełma?

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Letnie warsztaty cyfrowe dla dzieci w Chełmie
  Letnie warsztaty cyfrowe dla dzieci w Chełmie. Pokaż swojemu dziecku że komputer to coś więcej niż droga zabawka do uruchamiania gier!
  Katastrofa w jeziorze Glinki
  Katastrofa w jeziorze Glinki
  Ścieki z Chełma pomogą w walce z pandemią
  Premier Morawiecki w Chełmie rozdawał czeki
  Premier Morawiecki w Chełmie rozdawał czeki
  Na kogo głosowali chełmianie
  REKLAMA