REKLAMA
Pracowali na zwolnieniach
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Zamiast się leczyć, dorabiali u drugiego pracodawcy albo prowadzili własny biznes. Na nieprawidłowym korzystaniu ze zwolnienia lekarskiego przyłapał ich ZUS. Instytucja właśnie podsumowała kontrole zwolnień lekarskich za pierwsze półrocze tego roku.

REKLAMA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych sprawdzał, czy chorzy prawidłowo korzystają ze zwolnień lekarskich – czy w tym czasie np. nie pracują, co jest niedozwolone. Inspektorat ZUS w Chełmie zakwestionował z tego powodu 36 zwolnień. Inspektorat obsługuje w tym zakresie powiaty: Chełm, chełmski, krasnostawski i włodawski. Warto pamiętać, że takie kontrole prowadzą również samodzielnie pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 osób.


REKLAMA

Jakie były przykładowe nieprawidłowości? Pewna kobieta wykorzystała zwolnienie lekarskie na udział w kursie na prawo jazdy i w tym czasie zdawała też egzamin. Inna roznosiła gazetki reklamowe. Pewien mężczyzna na zwolnieniu konserwował urządzenia na basenie. Kolejny zamiast się leczyć, organizował i prowadził zajęcia sportowe.

W ramach drugiego rodzaju kontroli lekarze orzecznicy ZUS badali, czy korzystający ze zwolnień mieszkańcy regionu faktycznie byli niezdolni do pracy w dniu kontroli. W efekcie 13 zwolnień trzeba było skrócić, bo ubezpieczeni mogli już wrócić do pracy.

Dodatkowo ZUS ma obowiązek zmniejszać zasiłek, gdy ubezpieczony spóźni się z dostarczeniem zwolnienia lekarskiego do Zakładu lub pracodawcy. Obniża również wysokie świadczenia chorobowe do ustawowego limitu osobom, które pobierają je po ustaniu zatrudnienia.

Skutek finansowy tych działań w pierwszym półroczu 2018 roku w Inspektoracie ZUS w Chełmie wyniósł 212,3 tys. zł. To środki, które zostały w funduszu chorobowym.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • Mieszkaniec
  o 21:34

  Janina
  A to ciekawa sprawa……chyba taki handel nie odbywa się w czasie
  pracy/ w szkole/?????? Ale jeśli tak ,to co na to dyrekcja? A może
  ,, Ciało pedagogiczne,, działa na ,,dwa fronty,, korzystając ze składek
  ZUS w szkole i jako ,,lider sprzedaży,, jako 2 praca……. wykorzystuje
  wszystko co jest do wzięcia! na zasadzie luz,blues i swoboda!!…..
  Niech tym się zajmie Kuratorium…..nie brakuje do pracy uczciwych
  i wykształconych kierunkowo nauczycieli……

  + 22
  - 22
 • Janina
  o 19:02

  Wszędzie maja układy takie osoby.znam Panią, która pracuję w szkole ale jeszcze zajmuje sie handlem kosmetyków i sprzedaje termomiksy.Dlaczego na to pozwala pracodawca? Takie osoby powinne zajmowac sie tylko pracą w Oświacie a nie chodzic z kosmetykami .Gdzie kultura i zobowiazania wobec pracodawcy?Ile jeszcze tak będzie

  + 22
  - 22
 • Mieszkaniec
  o 12:02

  marek
  takich ,, alkoholików,,nie brakuje,ale co na to firma , która toleruje
  i nie reaguje, znając doskonale taką osobę i powód jej nieobecności
  w pracy!…….o zgrozo, ręce opadają! całkowite rozprzężenie społeczne! Czy wreszcie ktoś się za to wszystko weźmie??

  + 22
  - 22
 • marek
  o 18:11

  Banda cwaniaków, nie chce pracować uczciwie, korzysta ze zwolnień lekarskich, pije wódę, imprezuje. Inni muszą na nich latami robić. Żadnych zasad moralnych. Do czego to doprowadzi? Ten kraj się stacza. Sam wiem o wielu takich przypadkach. Poinformowałem o tym ZUS. I nawet tych osób nie skontrolowano. Ręce opadają.

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Boże Ciało 2019 w Chełmie | FOTORELACJA!
  48 439
  NASZ NEWS: Premier na zakończeniu roku szkolnego w Chełmie!
  5 311
  Szokujące straty chełmskich spółek komunalnych. Miasto bez wiedzy o programach naprawczych
  4 467
  Ranking Perspektyw. PWSZ ostro w górę
  481
  Prezydent podsumowuje swoje rządy
  1 564
  REKLAMA