REKLAMA
Prezydencka lista zadań czy lista marzeń?
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Lista jest imponująca. Są na niej obiekty sportowe, naukowe, rekreacyjne i zielone przystanki. Prezydent Chełma Jakub Banaszek zapowiada  konkursy architektoniczne na nowe inwestycje w mieście. A ten tydzień jest dla nas – mieszkańców. Możemy do wykazu zgłaszać swoje uwagi i… kolejne pomysły.

Reklama

Prezydent Chełma Jakub Banaszek ogłosił dzisiaj (6 lipca) na swoim profilu społecznościowym listę aż 12 różnych inwestycji, które mają być realizowane w Chełmie. Już w przyszłym tygodniu, po 13 lipca, mają być ogłaszane pierwsze konkursy na opracowanie konkretnych projektów, zgodnie z założeniami określonymi przez Urząd Miasta.

Wszystkie projekty zamierzamy zrealizować z środków zewnętrznych – ministerialnych oraz europejskich (Urząd Marszałkowski) – zapowiada Banaszek. – W tym [roku – przyp. red.] powstaną koncepcje, a od przyszłego roku będą tworzone dokumentacje techniczne. Lata 2022-2023 to czas pozyskiwania środków.
Jednocześnie prezydent zachęca chełmian do zgłaszania swoich uwag i propozycji do listy. Nie mamy wiele czasu  – prezydent dał nam tydzień. Na nasze uwagi J. Banaszek oczekuje na swoim profilu w mediach społecznościowych. Zapewne powinniścmy je wpisywać w komentarzach.
Wśród pomysłów sporo jest dotyczących infrastruktury sportowej. Tworzą one bardzo rozbudowaną koncepcją Chełm – Sportowe Miasto Wschodu. Ale są też pomysły na zielone przystanki komunikacji miejskiej czy odnowienie ogródka jordanowskiego. Część projektów skupionych jest na miejscach odpoczynku i rekreacji, jak np. ten dotyczący założenia ogrodu botanicznego, rewitalizacji Dyrekcji, zagospodarowania doliny Uherki oraz terenów Kumowej Doliny. Ambitnie wygląda pomysł na centrum naukowe na wzór warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.

A oto pełna lista miejskich pomysłów, którą publikujemy w takim kształcie, w jakim ogłosił ją prezydent:

1.Budowa Stadionu Miejskiego – Arena Chełm. Stadion Miejski z prawdziwego zdarzenia. Szacowany koszt budowy to pomiędzy 40-60 mln złotych. Dofinansowanie na ten cel możemy pozyskać z środków Ministerstwa Sportu i Urzędu Marszałkowskiego (w nowej perspektywie unijnej).
2. Ogród Botaniczny. W ramach aplikowania o środki norweskie w programie „Rozwój Lokalny – Zielone Miasto Chełm”. Wskazana lokalizacja to obecny Park XXX Lecia na chełmskiej górce. W ramach tego programu możemy pozyskać 100% dofinansowania.
3. Chełm – Sportowe Miasto Wschodu. Projekty sportowe są najtrudniejsze. Nie ma zbyt wielu programów, z których można uzyskać duże dofinansowanie. Dlatego przygotujemy jeden konkretny projekt, który będzie można uznać za strategiczny, co pozwoli ubiegać się o większe dofinansowanie.
Projekt zakłada:
– budowa krytego lodowiska – Arena Lodowa.
– rewitalizacja „Glinianek (Centrum Sportów Wodnych).
– budowa hali tenisowej.
– modernizacje miejskiej hali.
– budowa kortów tenisowych.
– rozbudowa Skate Parku.
– budowa Aktywnej Trasy Rowerowej.
Ponadto jest już gotowy projekt na budowę pierwszego w Chełmie stadionu lekkoatletycznego, a w ocenie są kolejne projekty na budowę szkolnych boisk.
4. Akademia Piłkarska. W ostatnich latach pojawiły się dedykowane projekty do tego zadania. Jeśli mamy poważnie myśleć o piłce nożnej w Chełmie to musimy przygotować odpowiednie zaplecze.
5. Rewitalizacja Ogrodu Jordanowskiego.
6. Zagospodarowanie Kumowej Doliny.
7. Budowa Parku Nauki. Inwestycja wzorowana na Centrum Nauki Kopernik. Inwestycje będzie można sfinansować z środków MNiSW oraz UM w nowej perspektywie.
8. Odbudowa chełmskiego Ratusza.
9. Rewitalizacja Osiedla Dyrekcja.
10. Park Naukowo – Technologiczny.
11. Zielone Przystanki Autobusowe.
12. Zagospodarowanie terenu rzeki Uherki. W linku – inspiracja: https://www.academia.edu/4236161/Uherka_competition_SARP_821_
I jakby tego było mało, dodatkowo prezydent zapowiada, że miasto ogłosi też koncepcję na budowę dwóch muzeów. Tajemniczo brzmi też zapowiedź „jednej, dobrej wiadomości komunikacyjnej”.

***

Tworzenie takich list pobudza wyobraźnię, ale i apetyty.

Tymczasem nie ma pewności, czy w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027 będą w ogóle środki na takie pomysły jak budowa stadionów, lodowisk czy – bez wypominania – aquaparków. Pandemia wymusza na poszczególnych krajach, ale także na UE takie konstruowanie budżetów, które zapewni rozwój gospodarczy (Nowy budżet UE 2021-27 pilnie potrzebny. Ale inny – pisze eurodeputowany Janusz Lewandowski).

Oprócz wsparcia dla gospodarki, wiadomo, że promowane będą też takie sfery jak badania i innowacje, cyfryzacja, bezpieczeństwo oraz  zmiany klimatyczne (środowisko).  Może się więc okazać, że zbyt rozbudzone apetyty chełmian na nowe inwestycje nie zostaną zaspokojone.

Foto: wizualizacja Placu Łuczkowskiego z odbudowanym ratuszem pochodzi ze strony prezydenta.

Napisz komentarz
 • Brawo (to było cyniczne „brawo”), żeby tylko zdążyli z realizacją…. Zadań BO nie potrafią wykonać- bo roku braknie do realizacji, a tu tyle założeń?
  „słowa, słowa, słowa…(…)” cytując klasyka Słonimskiego.
  Mam nadzieję, że większość z nas to empirycy….

 • Obiecanki cacanki a głupiemu radość.

 • Będzie jak z Fiszową. Koncepcję architektoniczne Sobie miasto wymyśla. A póżniej cało budowa do niczego. Jak z Kumowà.

  A wkłady własne do inwestycji ? Przy takiej sytuacji finansowej miasta..

  Panie Prezydeńcie to nie budżet Państwa !!! U nas długi i znowu długi. !!!

 • Pomysły i wizje…
  Przykłady radosnej twórczości tubylczych wizjonerów z przeszłości mamy. Ile prócz nielicznych trafionych projektów, jest nam potrzebne „wodotrysków”? Czy stać będzie miasto to utrzymać? Co w tym kontekście z wyczekiwanym przez wszystkich szerokim strumieniem kasy dla miasta – tym z podatków powszechnie wreszcie dobrze zarabiających Chełmian, bo ten nas najbardziej powinien interesować? Gdzie są np podchełmskie, obiecane przez ekipę rządzącą kopalnie węgla? Cisza. Mizeria – powstaje jedynie trochę miejsc pracy utrzymywanych z budżetu, nie wytwarzających rzeczywistych dóbr materialnych. Miasto się kurczy. Ludzie uciekają. Nawet niedaleko, do sąsiednich gmin.
  Łatwo jest wydawać nie swój grosz, np rozdawać centralne rezerwy finansowe na socjal nawet tym, których poziom życia tego wsparcia nie wymaga, kupując sobie w zamyśle elektorat pochlebców – wyborców.
  Jak zaczeło wreszcie kasy braknąć, bo ta, która mogła by być użyta na tzw. czarną, kryzysową godzinę została radośnie rozdana, teraz w imię tzw wyższej konieczności sięga się z pozycji siły do i tak mizernych kieszeni tych, którym najłatwiej odebrać – pracującym, nie nie ogladajacym się na socjale. Przecież to najprostsze wyjście awaryjne. Brawo wy!
  Za to ku uciesze gawiedzi powstanie nam w Chełmie ratusz. Pewnie z dykty i to obowiązkowo w szacownym stylu disco-polo, bo cięższa konstrukcja mogła by po zarwaniu się dziurawego podłoża, stać się przyczynkiem powstania pierwszej stacji chełmskiego metra. Hehe. Nie tak dawno, zdaje się jacyś chyba nie do końca rozgarnięci kolejarze proponowali co nieco z szynobusami i nowymi torami na terenie Chełma. Może zainteresuje ich metro?

 • Wybory, wybory, wybory. Jednak coś ktoś proponuje , może część zrealizuje . To zawsze więcej niż nic.
  Pamiętam jak przed wyborami, a z 10 lat temu, poseł PO Raniewczicz proponował wpisanie do planu budowę północnej obwodnicy po 2025 roku! Do planu a nie realziacje. POseł Grabczuk nic nie proponowoal poza cięciem kasy dla Chełma ze strodkuów unijnych. I dobrze było? Fisz nic nie proponowała poza zadłużaniem miasta i rolowoaniem długu. I też dobrze było! To krzywda, że ktoś coś proponuje?

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Wejdź na Nową Ścieżkę Rozwoju Chełma
  Wejdź na Nową Ścieżkę Rozwoju Chełma
  Chełmianie zdecydowanie wskazali na Andrzeja Dudę
  Chełmianie zdecydowanie wskazali na Andrzeja Dudę
  Letnie warsztaty cyfrowe dla dzieci w Chełmie
  Letnie warsztaty cyfrowe dla dzieci w Chełmie. Pokaż swojemu dziecku że komputer to coś więcej niż droga zabawka do uruchamiania gier!
  Katastrofa w jeziorze Glinki
  Katastrofa w jeziorze Glinki
  Ścieki z Chełma pomogą w walce z pandemią
  REKLAMA