REKLAMA
Prezydent podsumowuje swoje rządy
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Prezydent Chełma podsumowuje pół roku swoich rządów. Najpierw była konferencja prasowa, a teraz Jakub Banaszek zamieścił obszerny wpis na swoim profilu na FB. Ludziom się to podoba, dziękują za taką formę kontaktu.

Reklama

Jakub Banaszek podsumowuje sześć miesięcy „wspólnej pracy dla Chełma”. Pisze:

(…) to chyba pierwszy raz w historii kiedy polityk wprost pokazuje co obiecał, a jednocześnie sam informuje o statusie realizacji projektów. Wiem, że są oczekiwania, żeby obietnice zostały spełnione od razu (już tydzień po wyborach były pytania dlaczego obietnice są nierealizowane, szczególnie w kontekście bezpłatnej komunikacji), ale nie jest to możliwe. I przypomina: Moja kadencja trwa pięć lat i jest to czas, który otrzymałem od Was na zrealizowanie swoich propozycji.

Danych nie da się oszukać

Podczas konferencji prasowej prezydent przyznał, że ostatnie miesiące były bardzo trudne, głównie ze względu na sytuację finansową miasta. Mówił:

– Nie sądziłem, że spółki i urząd są w tak złym stanie i to począwszy od rzeczy błahych, po poważne.

Główne problemy finansowe miasta to: niska nadwyżka operacyjna, brak płynności, niedoszacowanie projektów, zadłużenie spółek. Bez środków na wkład własny, miasto nie może ubiegać się o dofinansowanie z zewnątrz; bez środków nie można realizować zadań własnych (np. remontów dróg). Jednoznacznie wykazał to przeprowadzony niedawno audyt finansów miasta. Więcej o sprawie informowaliśmy tutaj.
Prezydent pisze:

– Rozumiem, że niektórym się to nie podoba, że chcą by było jak kiedyś, ale mówiąc wprost i dosadnie: jeśli na moim miejscu siedziałby kto inny, zmierzyłby się z tym samym problemem. Danych nie da się oszukać.

Są sukcesy

Nie znaczy to, że nic się nie dzieje. Jakub Banaszek jest szczególnie dumny z kilku udanych działań. Na pierwszym miejscu wymienia zdobycie 28-milionowej dotacji dla Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, dzięki której przy ul. Batorego rozpocznie się budowa „Medycznego Miasteczka”. To ma być wspólne przedsięwzięcie uczelni i ratusza. Prezydent zapowiada:

W czerwcu powołam pełnomocnika ds. Medycznego Miasteczka i zapowiemy dalsze korki. Inwestycja będzie składała się z 4 części: 1) szpitalnej 2) gospodarczej 3) dydaktycznej 4) rekreacyjnej. Czas realizacji to kilka lat, sam budynek Instytutu Nauk Medycznych będzie wybudowany w ciągu najbliższych trzech lat.

Nadzieję na przyszłość daje też podpisanie listu intencyjnego z PKP w sprawie utworzenia Linii Chełmskiej Szerokotorowej (więcej zobaczycie tutaj). Powstanie nowej spółki oznaczać będzie  nowe miejsca pracy, wykorzystanie potencjału kolejowego miasta, zwiększenie liczby połączeń, a także nowe inwestycje infrastrukturalne.

Dalej prezydent wylicza:

– Pozyskałem 12 mln z Urzędu Marszałkowskiego na realizację Inkubatora Przedsiębiorczości (…). Złożyłem projekty inwestycyjne na kwotę 5 mln złotych. Jednocześnie miasto, instytucje kulturalne i podległe UM otrzymały około 3 mln złotych, których oczywiście nie wliczam do puli inwestycyjnej. Prawdopodobnie uda się zwiększyć dofinansowanie w ramach projektu niskoemisyjności o kwotę 2,7 mln zł.

Reszta musi poczekać

Podczas kampanii wyborczej Jakub Banaszek obiecał m.in. bezpłatną komunikację miejską i nową siatkę połączeń. Sprawa jest w trakcie przygotowywania. Sytuacja CLA jest na tyle zła, że najpierw muszą zostać przeprowadzone działania naprawcze. Spółka chce od jesieni ograniczyć liczbę linii i zmodyfikować trasy. Więcej o koncepcji zmian pisaliśmy tutaj.

Zniesienie opłaty targowej to też jedna z zapowiadanych wcześniej zmian. Prezydent obiecuje jej realizację w 2020 roku.

W zasadzie nieodczuwalnie odbywa się ograniczanie bezrobocia w mieście, ale tu prezydent jest optymistą i zapowiada:

Zgodnie z wcześniejszymi obietnicami w tym roku ogłoszę 300 nowych miejsc pracy, które powstaną w ramach współpracy z instytucjami rządowymi. Nabór będzie prowadzony przez właściwe jednostki. Pierwsze 20 miejsc zostało utworzone w CUW chełmskiego ZUS. W czerwcu i lipcu podpiszemy porozumienia/listy intencyjne na 130 nowych miejsc.

Na lepsze czasy musi poczekać też wdrożenie programu wsparcia dla lokalnych firm, program oddłużenia mieszkańców, wprowadzenie cyfrowych rozwiązań dla miasta czy Chełmski Park Technologiczny.

To co teraz najbardziej dokucza mieszkańcom czyli stan dróg, podobno niebawem ma się poprawić. Jeszcze  na ten rok zaplanowane są remonty ulic Kolejowej, Dreszera, Ceramicznej, Wiercińskiego i Lwowskiej. Nadal nie wiadomo jak skończą się negocjacje władz miasta z wykonawcą remontu DK 12 (rozmowy wciąż nie przyniosły porozumienia).

Miasto musiało na razie zrezygnować z rewitalizacji Placu Łuczkowskiego, bo projekt przewidywał znaczny wkład własny, na który nie można sobie teraz pozwolić.
Opóźniają się prace związane z realizacją Budżetu Obywatelskiego 2020.

Bilans

Według Jakuba Banaszka bilans zysków i strat minionego półrocza wygląda następująco:

– W ciągu 6 miesięcy udało się zwiększyć finansowanie niedoszacowanych projektów, pozyskaliśmy dofinansowanie na remonty chełmskich zabytków, muzea, na organizację imprez kulturalnych. To także rekordowa dotacja na Instytut Nauk Medycznych, współpraca z PKP w zakresie utworzenia nowej spółki oraz pewne 300 nowych miejsc pracy. Na końcowym etapie jest proces restrukturyzacji zadłużenia. Oczywiście są i negatywy – dodaje prezydent. – Nie ruszył jeszcze remont DK12, są opóźnienia w przetargach i brak środków na uzupełnianie ubytków w drogach. Zła sytuacja miasta spowodowała konieczność podjęcia niepopularnych, trudnych decyzji.

Pierwsze komentarze chełmian pod resume prezydenta są pozytywne. Obserwatorom profilu J. Banaszka podoba się taki sposób przekazywania informacji i dziękują za stały kontakt.

Napisz komentarz
 • bany,gowin to nie moja bajka,nie wiesz?

 • Problem to My mamy,bo mamy takie władze,jakie mamy i jakoś trzeba żyć.A ja próbuję być aktywny.Może coś to da,a może nie.Stanie z boku nie wymaga wysiłku.

 • Sawa , co dalej? Odpowiadam NIC! Ciesz się , bo Gowin na przykład się „nie cieszył” a głosował.
  Ty głosować nie musisz ale cieszyć możesz.
  Sawa ty masz ze sobą problem, ot co!

 • Uważacie,że jestem naiwny,niech wam będzie,a co wy robicie?
  Nie istotne czy lubimy obecna ekipę?Ale ona taka czy trochę inna będzie jeszcze ponad 4 lata,a więc co?
  Rozmawiałem z wieloma ludźmi,bo przecież można zrobić referendum,odwołać,i co?Nikt nie jest zainteresowany,a więc mamy to co mamy.Czy to dobrze?Ha,ha.Czekam,aż ktoś zaproponuje alternatywę.Nie ma takiego,no to w czym problem?

 • Dzisiaj zgłosiłem moje postulaty,zobaczymy co dalej.

 • ………….. i do tego pojednał się z Banaszkiem Naszym Stwórcą! Niech będzie pochwalony PiS i jego wierny
  brat Gowin!
  Tudzież kilku zausznuków Zająca ! Chwała , Chawla! Chwała !
  Najśniejszym którzy wspomagają nas maluczkich w tym Chełmie , NIEborakim!

 • Chwalcie Pana niebios
  Chwalcie go na cytrze
  Chwalcie Króla świata,
  Bo on jest Sawa!

  ( Psalm 146)
  on nas powiedzie na łąki umajone do Krainy Wiecznej Szczęśliwosci!

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  Uwaga, zamknięta część Kolejowej
  233
  Jak się ratują spółki miejskie podczas pandemii?
  395
  W poniedziałek idziemy do fryzjera
  272
  Miasto zakłada łąki
  320
  Pracują chełmskie żłobki i przedszkola
  368
  REKLAMA