REKLAMA
Prezydent podsumowuje swoje rządy
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Prezydent Chełma podsumowuje pół roku swoich rządów. Najpierw była konferencja prasowa, a teraz Jakub Banaszek zamieścił obszerny wpis na swoim profilu na FB. Ludziom się to podoba, dziękują za taką formę kontaktu.

Reklama

Jakub Banaszek podsumowuje sześć miesięcy „wspólnej pracy dla Chełma”. Pisze:

(…) to chyba pierwszy raz w historii kiedy polityk wprost pokazuje co obiecał, a jednocześnie sam informuje o statusie realizacji projektów. Wiem, że są oczekiwania, żeby obietnice zostały spełnione od razu (już tydzień po wyborach były pytania dlaczego obietnice są nierealizowane, szczególnie w kontekście bezpłatnej komunikacji), ale nie jest to możliwe. I przypomina: Moja kadencja trwa pięć lat i jest to czas, który otrzymałem od Was na zrealizowanie swoich propozycji.

Danych nie da się oszukać

Podczas konferencji prasowej prezydent przyznał, że ostatnie miesiące były bardzo trudne, głównie ze względu na sytuację finansową miasta. Mówił:

– Nie sądziłem, że spółki i urząd są w tak złym stanie i to począwszy od rzeczy błahych, po poważne.

Główne problemy finansowe miasta to: niska nadwyżka operacyjna, brak płynności, niedoszacowanie projektów, zadłużenie spółek. Bez środków na wkład własny, miasto nie może ubiegać się o dofinansowanie z zewnątrz; bez środków nie można realizować zadań własnych (np. remontów dróg). Jednoznacznie wykazał to przeprowadzony niedawno audyt finansów miasta. Więcej o sprawie informowaliśmy tutaj.
Prezydent pisze:

– Rozumiem, że niektórym się to nie podoba, że chcą by było jak kiedyś, ale mówiąc wprost i dosadnie: jeśli na moim miejscu siedziałby kto inny, zmierzyłby się z tym samym problemem. Danych nie da się oszukać.

Są sukcesy

Nie znaczy to, że nic się nie dzieje. Jakub Banaszek jest szczególnie dumny z kilku udanych działań. Na pierwszym miejscu wymienia zdobycie 28-milionowej dotacji dla Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, dzięki której przy ul. Batorego rozpocznie się budowa „Medycznego Miasteczka”. To ma być wspólne przedsięwzięcie uczelni i ratusza. Prezydent zapowiada:

W czerwcu powołam pełnomocnika ds. Medycznego Miasteczka i zapowiemy dalsze korki. Inwestycja będzie składała się z 4 części: 1) szpitalnej 2) gospodarczej 3) dydaktycznej 4) rekreacyjnej. Czas realizacji to kilka lat, sam budynek Instytutu Nauk Medycznych będzie wybudowany w ciągu najbliższych trzech lat.

Nadzieję na przyszłość daje też podpisanie listu intencyjnego z PKP w sprawie utworzenia Linii Chełmskiej Szerokotorowej (więcej zobaczycie tutaj). Powstanie nowej spółki oznaczać będzie  nowe miejsca pracy, wykorzystanie potencjału kolejowego miasta, zwiększenie liczby połączeń, a także nowe inwestycje infrastrukturalne.

Dalej prezydent wylicza:

– Pozyskałem 12 mln z Urzędu Marszałkowskiego na realizację Inkubatora Przedsiębiorczości (…). Złożyłem projekty inwestycyjne na kwotę 5 mln złotych. Jednocześnie miasto, instytucje kulturalne i podległe UM otrzymały około 3 mln złotych, których oczywiście nie wliczam do puli inwestycyjnej. Prawdopodobnie uda się zwiększyć dofinansowanie w ramach projektu niskoemisyjności o kwotę 2,7 mln zł.

Reszta musi poczekać

Podczas kampanii wyborczej Jakub Banaszek obiecał m.in. bezpłatną komunikację miejską i nową siatkę połączeń. Sprawa jest w trakcie przygotowywania. Sytuacja CLA jest na tyle zła, że najpierw muszą zostać przeprowadzone działania naprawcze. Spółka chce od jesieni ograniczyć liczbę linii i zmodyfikować trasy. Więcej o koncepcji zmian pisaliśmy tutaj.

Zniesienie opłaty targowej to też jedna z zapowiadanych wcześniej zmian. Prezydent obiecuje jej realizację w 2020 roku.

W zasadzie nieodczuwalnie odbywa się ograniczanie bezrobocia w mieście, ale tu prezydent jest optymistą i zapowiada:

Zgodnie z wcześniejszymi obietnicami w tym roku ogłoszę 300 nowych miejsc pracy, które powstaną w ramach współpracy z instytucjami rządowymi. Nabór będzie prowadzony przez właściwe jednostki. Pierwsze 20 miejsc zostało utworzone w CUW chełmskiego ZUS. W czerwcu i lipcu podpiszemy porozumienia/listy intencyjne na 130 nowych miejsc.

Na lepsze czasy musi poczekać też wdrożenie programu wsparcia dla lokalnych firm, program oddłużenia mieszkańców, wprowadzenie cyfrowych rozwiązań dla miasta czy Chełmski Park Technologiczny.

To co teraz najbardziej dokucza mieszkańcom czyli stan dróg, podobno niebawem ma się poprawić. Jeszcze  na ten rok zaplanowane są remonty ulic Kolejowej, Dreszera, Ceramicznej, Wiercińskiego i Lwowskiej. Nadal nie wiadomo jak skończą się negocjacje władz miasta z wykonawcą remontu DK 12 (rozmowy wciąż nie przyniosły porozumienia).

Miasto musiało na razie zrezygnować z rewitalizacji Placu Łuczkowskiego, bo projekt przewidywał znaczny wkład własny, na który nie można sobie teraz pozwolić.
Opóźniają się prace związane z realizacją Budżetu Obywatelskiego 2020.

Bilans

Według Jakuba Banaszka bilans zysków i strat minionego półrocza wygląda następująco:

– W ciągu 6 miesięcy udało się zwiększyć finansowanie niedoszacowanych projektów, pozyskaliśmy dofinansowanie na remonty chełmskich zabytków, muzea, na organizację imprez kulturalnych. To także rekordowa dotacja na Instytut Nauk Medycznych, współpraca z PKP w zakresie utworzenia nowej spółki oraz pewne 300 nowych miejsc pracy. Na końcowym etapie jest proces restrukturyzacji zadłużenia. Oczywiście są i negatywy – dodaje prezydent. – Nie ruszył jeszcze remont DK12, są opóźnienia w przetargach i brak środków na uzupełnianie ubytków w drogach. Zła sytuacja miasta spowodowała konieczność podjęcia niepopularnych, trudnych decyzji.

Pierwsze komentarze chełmian pod resume prezydenta są pozytywne. Obserwatorom profilu J. Banaszka podoba się taki sposób przekazywania informacji i dziękują za stały kontakt.

Napisz komentarz
 • Edit. Oczywiście Gienek 100% racji a nie Max.

 • Max 100% racji. Szantaż Budimexu uderza głównie w nas Chelmian a nie w prezydenta. Zróbmy obywatelski protest przeciwko takiej praktyce

 • Max piszesz ze negatywne sa usuwane – sa negatywne i negatywne i sciek- jezeli szukasz by kogos nieustannie blotem plotek-pomowien i inwektyw obrzucac- zapewne znajdziej kilka hejterskich profili-tam pewnie Ciebie przyjma z otwartymi rekoma – ja sie nie wpisuje w ten klimat- jak widze na ile jest to mozliwe „szef miasta” PJB stara sie by z roznych strony pozyskac kapital na realizacje dzialan–sa pewne czynniki obiektywne ktorych jak widze na dzien dziejszy nie sposob przeskoczyc -czyli kasa, sa tez czynniki subiektywne – czyli ludzkie- czyli na ile podlegli mu zarazem wspolpracujacy z nim wspolpracownicy sa rzeczywiscie zaanagozowani w sprawy miasta a na ile skupieni sa na sobie , tudziez biora na przeczekanie aby do wyplaty (to dotyczy wszystkich szczebli), dla mnie kurizalne jest ze prosty przyklad rosnacej a nie na czas scietej trawy staje sie problemem ogolno miejskim- przeciez za to sa odpowiedziane -ktore maja tez sowjego szefa- jak sie nie daje miedzy 8-16 to moze miedzy 16 a 22. ciesze sie bo moze terza krok po kroku ruszy i ta nieszczesna 12-tka- moza pora zrobic popspolite obywatleskie ruszenie wzgledem Budimexu-i tym samym poprzec Prezydenta w staraniach by Budimex nie walil glupa ze swoimi finasowymi zadaniami i nie szantazowal miasta – to sie nazywa solidarnosc obywatelska

 • Panie Andrzeju, ma Pan dużo fajnych pomysłów ale też wiele z nich to zwykła paplanina.
  Nie oczekujemy od Prezydenta, że w ciągu paru miesięcy czy 2 lat naprawi ponad 12 lat zaniedbań, zaniechań i zwyczajnego niechlujstwa.

 • Maurycy,trzeba krytykować,ale wtedy gdy jest za co.A chwalić też,jak jest za co.

 • Brawo Panie prezydencie. Tak trzymać a malkotenci niech zejdą ze sceny albo mają odwagę przyznać co robili przez ostatnie 12 lat.
  Niektórzy to nie mają za grosz wstydu. Marian wstydzisz się czy nie?

 • Zenon,po pierwsze nie mamy wyboru,a więc?Ja z oceną poczekam cierpliwie do jesieni.

 • Żeby Banaszek miał bliźniaka i żeby ten bliźniak tak sprawnie i energicznie zarządzał Chełmem jak prezydent robi PR. Tego mu życze. Bo narazie to dalej tu myszy harcują.

 • Max,ja jestem tolerancyjny,a rozliczenie na jesieni,teraz jeszcze mam nadzieję.A czy to źle?

 • „Pierwsze komentarze chełmian pod resume prezydenta są pozytywne. Obserwatorom profilu J. Banaszka podoba się taki sposób przekazywania informacji i dziękują za stały kontakt.”
  Pewnie, że są pozytywne komentarze skoro te negatywne są sukcesywnie usuwane.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  Aktualizacja: chłopak trafił do schroniska dla nieletnich RMF FM: Zabójstwo w Chełmie! 14-latek zabił macochę i ranił jej syna.
  11 935
  Obwodnica coraz bliżej
  1 409
  Inwestycje i rozwój. Chełm podsumowuje rok
  1 133
  Ranking szkół. Duży skok I LO
  1 188
  Wywóz śmieci. Nowe stawki od lutego
  961
  REKLAMA