REKLAMA
Prezydent z absolutorium. Zarzuty wobec poprzedników
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Rada Miasta na swoim posiedzeniu w środę udzieliła Prezydentowi Jakubowi Banaszkowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2018 rok. Decyzja była jednogłośna.

Reklama

Głosowanie nad absolutorium uważane jest za jedno najważniejszych głosowań w roku. To ocena, jaką radni wystawiają Prezydentowi, za wykonanie budżetu w ubiegłym roku. I choć sama decyzja chełmskich rajców była jednomyślna, nie brakowało głosów, że tak naprawdę ocenić należy byłą już prezydent Agatę Fisz.

Przewodniczący Klubu Radnych PiS Kamil Błaszczuk w stanowisku, które wygłosił w imieniu klubu, zaznaczył że sytuacja jest specyficzna, bowiem głosujemy nad absolutorium dla Prezydenta Banaszka, a „de facto” oceniamy działania poprzedniego zarządu.

Błaszczuk podkreślił, że wykonanie dochodów miasta w ubiegłym roku było o 20 milionów mniejsze niż zakładano. Zaznaczył także, że w budżecie źle oszacowano ważne projekty, jak choćby budowę Chełmskiego Centrum Aktywności Gospodarczej, przebudowę DK12 w granicach miasta czy Wdrożenie e-usług Publicznych.

W swoim stanowisku, radni PiS zaznaczyli również, że zapisy budżetu dotyczące spółek komunalnych były „iluzoryczne” i nierealne, co pokazały sprawozdania finansowe za ubiegły rok. Na początku roku Prezes MPGK mówił nawet o widmie upadłości. Radni podkreślili także błędy przy realizacji projektów z Budżetu Obywatelskiego i brak inwestycji o znaczeniu strategicznym dla rozwoju miasta.

Ostatecznie Klub PiS zagłosował „za” absolutorium z uwagi na zmianę Prezydenta i działania, które ich zdaniem, mają pozytywny charakter.

[…] nie sposób nie zauważyć starań nowego Prezydenta w zakresie działań naprawczych – mówił Kamil Błaszczuk. – To nie tylko ograniczanie wydatków, reforma oświaty, redukcja i konsolidacja zadłużenia, ale także rozsądna i dalekosiężna polityka gospodarcza – podsumował.

Dużo bardziej krytyczne wobec samej Prezydent Fisz, jak również Regionalnej Izby Obrachunkowej było stanowisko klubu „Porozumienie dla Chełma”.

Przewodniczący Klubu Piotr Krawczuk vel Walczuk zaznaczył, że jego klub w pełni zgadza się z bardzo licznymi i krytycznymi uwagami, jakie zgłosiła Komisja Rewizyjna. Dodał także, że Wieloletnia Prognoza Finansowa to „nierealne cuda”. Powołał się tutaj na opinię Mariusza Gołaszewskiego, prezesa firmy Aesco Poland, która przeprowadzała w Chełmie audyt finansów. Sugerował on wówczas, że Regionalna Izba Obrachunkowa – jego zdaniem – nie powinna przyjąć prognozy zaproponowanej przez poprzednie władze miasta.

Jako Klub Porozumienie dla Chełma bardzo krytycznie podchodzimy nie tylko do działań poprzednich władz, ale także do Regionalnej Izby Obrachunkowej – mówił Krawczuk vel Walczuk. – Można powiedzieć, że mieliśmy nierealny WPF (Wieloletnią Prognozę Finansową – przyp. red), ale za to mamy realny dług. Dodam – dług, który musimy wspólnie spłacać. Przypomnę tylko, że na koniec roku 2018, dług Chełma wyniósł 162,5 miliona złotych i ta liczba najwyraźniej podsumowuje okres poprzednich rządów – wyliczał radny.

Bierna na powyższe zarzuty nie pozostała sama Agata Fisz. Była prezydent zaznaczyła, że na wszystkie pytania i wątpliwości Komisji Rewizyjnej zostały udzielone wyczerpujące odpowiedzi. Zwróciła także uwagę, że podczas uchwalania budżetu na rok 2019 nikt z obecnej Rady Miasta nie miał żadnych poważnych zastrzeżeń, choć został on przygotowany przez ten sam zespół ludzi, którzy przygotowali budżety na rok 2018, 2017 i poprzednie. Agata Fisz odniosła się także do zarzutów Piotra Krawczuka vel Walczuka wobec Regionalnej Izby Obrachunkowej:

Ja myślę, że Pan Radny trochę za śmiało podszedł do opinii, że Regionalna Izba Obrachunkowa pracowała w niewłaściwy sposób. Jest to organ, który podlega pod Ministra Spraw Wewnętrznych, więc byłabym tutaj daleko od takich śmiałych ocen – sugerowała

Napisz komentarz
 • A niech zajmie się tym wymiar sprawiedliwości.

 • To nie jest takie proste jak się wydawać może. Absolutorium Fisz dostawała , dostawała. Nawet ostanio jej
  je udzielono . Czyli do strony formalnej jest wszytsko ok. Jej decyzje gospodarcze zostały ” rozgrzeszone” nawet przez tę władzę. Spółki to już jest odpowiedzialność Zarządow i Rad Nazdorczych , tak stanowi KH .
  Jeżeli jej nie znajdą twardych dowodow że dokonaała czynow zabronionych i ponosi za to winę to nic z tego nie będzie. A w tej materii takich twardych dowodów ciężko znaleźć. Banaszak jakby je miał to by je już dawno wykorzystał.

 • A po co cba,wystarczy zgłoszenie do prokuratury.

 • Jest jeszcze taka instytucja jak CBA, przecież P. Prezydent to
  prawnik z wykształcenia i co? nie wiedział i nadal nie wie co
  z tym ,,, gorącym kartofle,,, zrobić? Dla jasności sytuacji powinien podjąć działania żeby nie było niedomówień……..
  Wybory tuż, tuż……. Ja napewno już na PiS ani na ten,, zlepek,,
  nie zagłosuje.

 • A swoją drogą,przyklepywanie,tylko ze względów formalnych przez rio oczywistej niegospodarności ekipy Fisz,to chyba dowód na głupotę systemu.

 • Prokurator Robert Scurvy

  Brawo radny vel coś a postawic RIO zarzut niegospodarnosci wspolnie z zarzadem miasta i wsadzić do ciupy.
  Pewnie okazja zeby kolejny raz zbrac glos nie wczesniej jak za kolejne pol roku.

 • Mieszkaniec,nie udawaj,że nie rozumiesz.To podstawowy wykład z prawa – nie zawsze złe działanie jest sprzeczne z przepisami prawa.

 • I znowu można śmiało powiedzieć….. Chelmianie nic się nie
  stało….. Ta ocena to zwykłe mydlenie oczu ludziom. Poprzednia
  ekipa ma się dobrze, pracuje i dalej mydli oczy obecnej ekipie,
  radni bezradni, ale pieniądze też biorą….. tak, czy nie?? Panie
  Sawa? Niech Sz. Pan nie opowiada bzdur, że organy ścigania
  muszą się zastanowić, przemyśleć czy jest przepis, czy go nie
  ma……nikomu na tym nie zależy by oczyścić środowisko z tego
  zła jakie się stało. Nie ma co mówić, że spółki komunalne podnoszą ceny, a gdzie są przedstawiciele którzy zasiadali lub
  dalej zasiadają w Radach Nadzorczych tych spółek?? Też nic
  nie wiedzieli, nie kontrolowali?? Raptem wszystko zaczęło się
  psuć i obracać w gruz?? Taka sytuacja nadal by trwała, nikt nic
  by nie wiedział gdyby nie było zmiany rządzących…..jak długo
  Jeszcze będzie się ukrywać winnych tej całej sytuacji. Dlaczego
  mieszkańcy mają ponosić konsekwencje?

 • Komentator,w sprawach karnych trzeba spokojnie.Ale oczywiście,i prokuratura,i sąd powinny ocenić.Problem w tym czy niewątpliwie złe zarządzanie wypełniło znamiona przestępstwa.Trzeba poczekać na opinię fachowców od prawa karnego.

 • Fisz to powinna zamilknąć, a nie jeszcze si e rzuca, bo doprowadziła miasto do ruiny finansowej. Kiedy w końcu odpowie karnie za to co narobiła?

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  Inwestycje i rozwój. Chełm podsumowuje rok
  1 042
  Ranking szkół. Duży skok I LO
  1 136
  Wywóz śmieci. Nowe stawki od lutego
  907
  Stawki za wywóz śmieci uchwalone
  892
  Agencja Rozwoju Przemysłu inwestuje w Chełmie
  1 210
  REKLAMA