REKLAMA
Prezydent z absolutorium. Zarzuty wobec poprzedników
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Rada Miasta na swoim posiedzeniu w środę udzieliła Prezydentowi Jakubowi Banaszkowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2018 rok. Decyzja była jednogłośna.

Reklama

Głosowanie nad absolutorium uważane jest za jedno najważniejszych głosowań w roku. To ocena, jaką radni wystawiają Prezydentowi, za wykonanie budżetu w ubiegłym roku. I choć sama decyzja chełmskich rajców była jednomyślna, nie brakowało głosów, że tak naprawdę ocenić należy byłą już prezydent Agatę Fisz.

Przewodniczący Klubu Radnych PiS Kamil Błaszczuk w stanowisku, które wygłosił w imieniu klubu, zaznaczył że sytuacja jest specyficzna, bowiem głosujemy nad absolutorium dla Prezydenta Banaszka, a „de facto” oceniamy działania poprzedniego zarządu.

Błaszczuk podkreślił, że wykonanie dochodów miasta w ubiegłym roku było o 20 milionów mniejsze niż zakładano. Zaznaczył także, że w budżecie źle oszacowano ważne projekty, jak choćby budowę Chełmskiego Centrum Aktywności Gospodarczej, przebudowę DK12 w granicach miasta czy Wdrożenie e-usług Publicznych.

W swoim stanowisku, radni PiS zaznaczyli również, że zapisy budżetu dotyczące spółek komunalnych były „iluzoryczne” i nierealne, co pokazały sprawozdania finansowe za ubiegły rok. Na początku roku Prezes MPGK mówił nawet o widmie upadłości. Radni podkreślili także błędy przy realizacji projektów z Budżetu Obywatelskiego i brak inwestycji o znaczeniu strategicznym dla rozwoju miasta.

Ostatecznie Klub PiS zagłosował „za” absolutorium z uwagi na zmianę Prezydenta i działania, które ich zdaniem, mają pozytywny charakter.

[…] nie sposób nie zauważyć starań nowego Prezydenta w zakresie działań naprawczych – mówił Kamil Błaszczuk. – To nie tylko ograniczanie wydatków, reforma oświaty, redukcja i konsolidacja zadłużenia, ale także rozsądna i dalekosiężna polityka gospodarcza – podsumował.

Dużo bardziej krytyczne wobec samej Prezydent Fisz, jak również Regionalnej Izby Obrachunkowej było stanowisko klubu „Porozumienie dla Chełma”.

Przewodniczący Klubu Piotr Krawczuk vel Walczuk zaznaczył, że jego klub w pełni zgadza się z bardzo licznymi i krytycznymi uwagami, jakie zgłosiła Komisja Rewizyjna. Dodał także, że Wieloletnia Prognoza Finansowa to „nierealne cuda”. Powołał się tutaj na opinię Mariusza Gołaszewskiego, prezesa firmy Aesco Poland, która przeprowadzała w Chełmie audyt finansów. Sugerował on wówczas, że Regionalna Izba Obrachunkowa – jego zdaniem – nie powinna przyjąć prognozy zaproponowanej przez poprzednie władze miasta.

Jako Klub Porozumienie dla Chełma bardzo krytycznie podchodzimy nie tylko do działań poprzednich władz, ale także do Regionalnej Izby Obrachunkowej – mówił Krawczuk vel Walczuk. – Można powiedzieć, że mieliśmy nierealny WPF (Wieloletnią Prognozę Finansową – przyp. red), ale za to mamy realny dług. Dodam – dług, który musimy wspólnie spłacać. Przypomnę tylko, że na koniec roku 2018, dług Chełma wyniósł 162,5 miliona złotych i ta liczba najwyraźniej podsumowuje okres poprzednich rządów – wyliczał radny.

Bierna na powyższe zarzuty nie pozostała sama Agata Fisz. Była prezydent zaznaczyła, że na wszystkie pytania i wątpliwości Komisji Rewizyjnej zostały udzielone wyczerpujące odpowiedzi. Zwróciła także uwagę, że podczas uchwalania budżetu na rok 2019 nikt z obecnej Rady Miasta nie miał żadnych poważnych zastrzeżeń, choć został on przygotowany przez ten sam zespół ludzi, którzy przygotowali budżety na rok 2018, 2017 i poprzednie. Agata Fisz odniosła się także do zarzutów Piotra Krawczuka vel Walczuka wobec Regionalnej Izby Obrachunkowej:

Ja myślę, że Pan Radny trochę za śmiało podszedł do opinii, że Regionalna Izba Obrachunkowa pracowała w niewłaściwy sposób. Jest to organ, który podlega pod Ministra Spraw Wewnętrznych, więc byłabym tutaj daleko od takich śmiałych ocen – sugerowała

Napisz komentarz
 • Sawa , nie rób za idiotę większego niż jesteś. A mógłbyś sie przydac jak byś ” gadał rozsądnie”.
  To oczywste że nie jest, ale ma legitymacje prawną + uchwała Rady i może z tym majątkiem zrobić wszystko co zechce , jak właściciel. Teoretycznie wynika że każdy z nas , mieszkańców miasta jest właścicelem tego majątku. Tylko ze praktycznie z tego nic nie wynika. Bo to jest masa idiotów tak jak ty Sawa.
  Których można łatwo wkręcać i nawet bez kosztów. I jeszcze się bądą cieszyć z tego.

 • Albin! Chylę czoła. Bardzo trafna diagnoza. Po stokroć TAK!
  Zamiast zebrać „kwiat narodu”- najlepszych synów miasta Chełm i zmierzyć się z problemami .
  Tak zrobiłby każdy rozsądy ” lider”. Banaszek nam proponuje jakieś bzdurne spotkania z mieszkańcami
  które mają przykryć jego nieudolność i co tu dużo mówić ” krecenie lodów na zapleczu”.
  Jaki wódz jest w stanie wygrać bitwę , wojne, bez karnego i wyszkolonego wojska?
  Banaszek niby człowiek wykształcony i „bywały” , nie wie tego?
  Wkręca nas!
  I „kręci lody”!
  Co my na to? Stado baranów pędzonych na rzeź?

 • Żeby dobrze zarządzać to trzeba mieć dobrą administrację. Żeby postawić komuś zarzuty to trzeba umieć czytać dokumenty, umieć analizować fakty i przede wszystkim chcieć. Tu cudów nie ma. Pan Prezydent nie ma kompetentnych kadr. Uważa że sam jak Don Kichot zwycięży. A gdzie zaplecze?! Gdzie Viceprezydenci? Panie prezydeńcie trzeba się uczyć od Fiszowej ! Górny i Mościcki. To były zderzaki. Szkoda tylko że marnej polityki miasta..

 • Zbig – caly czas jest pytanie co robiona do jesieni 2018 -by bylo lepiej- Fiszowa uwaza ze wszystko jest ok, bo jej RIO przyklepalo (nie po raz pierwszy zreszta) roczne sprawozdania – jesli na tym polegac rzadzenie to ja piernicze – ale to dzialania na szkode miasta i mieszkancow od dawna od lat. Zbig- jaki pomysl? przeciez to lata a nie miesiace .wzajemnej polityki klepania sie po plecach i przybijania ze budzet wykonany ,miasto rosnie w sile a mieszkancy sa w pelni szczescia – konfrontacja z rzeczywistoscia pokazalo ze w czesci sektorow zarzadzanych przez ekipe Fiszowej to kolos na glinianych nogach, albo inaczej to jak stapanie po „pinskich bagnach” , nie wiem co lepsze a co gorsze- moze tak zostawic ten kram takim jakim jest -nie ruszac nie sie samo „oczysci”- tylko wtedy w kazdym niemal bloku czy gospodarstwie zagoszcza „kozy”- zysk bedzia miala Castorama czy inny hurt sprzedajacy „paleniska”

 • Zbig,prezydent nie jest wlascicielem,a jedynie reprezentantem właściciela.A więc zaniechanie odpowiedniego nadzoru to działanie na szkodę spółki,a za to jest odpowiedzialność.

 • ” Piękne ” jest też to że nikt za nami się nawet nie ujmie. Nie wspominając o „niemej” Radzi Miasta, ktora zrobi co będzie chcial Banaszek i „klepnie” zapewnie bezgłośnie sprzedaż tego majątku przytłoczana ” siłą ” argumentu że nie ma innego wyjścia ,chociaż nikt nic nie zrobił żeby sprawdzić czy jest inne wyjście.
  A ta niby „kalkulacja” czy audyt , to jakby tak ” poskrobać” to jedna Wielka Lipa!

 • Niestety ale nie da się postawić zarzutu że właściciel źle wykonuje swoje włascicielskie obowiązki. Właściciel ze swoje włąsnością może zrobić wszystko, nawet uszkodzić czy zniszczyć etc. Może swobodnie nią dysponować. To co piszesz to się zgadza. Jednka Banaszek wymyśli sobie „coś lepszego”.
  Po co ma się tym wszystkim ” martwić” i jeszcze później będą się czepiać że źle wykonuje swoje wlaścicielskie obowiązki. Sprzeda to i będzie miał kłopot z głowy. Różnica będzie tylko taka że do tej pory płaciliśmy za centralne w granicach 2 zł za m2 ogrzewanego mieszkania za zle zarządzną spółkę to teraz bedziemy mieli wzorowo zarządzną spółkę i będziemy płacili z 10 zł za m2 ogrzewanego mieszkania i z 40-50 zł za metr szceścienny podgrzania wody, dzisiaj to kilkanście zł! Tylna cześć ciała Banaszka będzie sie miała znakomicie i będzie chroniona tylko my będziemy ” plakać i płacić ” bo innego wyboru nie będzie. Taki tylko niuans , a poza tym wszystko będzie super.

 • W odniesieniu do spółek komunalnych to też nie jest tak, że
  Ich obowiązuje KH,…. przecież to są spółki gdzie prezydent ma
  98% udziału i jemu także podlegają chociażby z tyt. nadzoru……
  Było tak, że dyr. Wydziału Infrastruktury twierdził, że on nic nie
  wie o ,, mankamentach,,, (w starym składzie), przekazano uprawnienia ale w ogóle nie kontrolowano ani stanu finansów
  ani sposobu zarządzania itd. itp. Mało tego, niektórzy kierownicy spośród pracow. zasiadają w radach nadzorczych
  i jak ma być dobrze gdy prac. zajdzie potrzeba rozliczyć prezesa-dyr. Spółki???? Przecież tak się nie da rządzić. Tego nie
  da się zrozumieć…….. To należy postawić w stan likwidacji i od
  nowa stworzyć,,,,, coś co będzie miało ręce i nogi,,,,,,
  Prezydent nie powinien nawet wspominać nam mieszkańcom, że zastał ,,, miasto w ruinie,,,, P. Prezydent powinien pół roku
  temu zgłosić sprawę do CBA, które ma uprawnienia i kompetencje do tego…….a zatem jak ma miękkie serce to niech
  ma twardą cz. ciała i już….. Słów brakuje!! Sorry!

 • Ciekawe pytanie.

 • Minęło już ponad pół roku. Dlaczego Banaszek nie złożył zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia …?
  Bo w takim piśmie też trzeba napisać coś rzeczowego żeby sie nie ośmieszyć i żeby prokuratura miała nad czym pracować. To nie zawiadomienie zwykłego ” zjadacza chleba” ktory może sobie napisać co mu się podoba. Odpowiedź sama się nasuwa. Albo Banszek to bardzo słaby prawnik i ma jeszcze słabyszch prawników do dyspozycji albo nic nic nie ma co nadawałoby się do prokuratury lub słabo szuka.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  Aktualizacja: chłopak trafił do schroniska dla nieletnich RMF FM: Zabójstwo w Chełmie! 14-latek zabił macochę i ranił jej syna.
  11 910
  Obwodnica coraz bliżej
  1 399
  Inwestycje i rozwój. Chełm podsumowuje rok
  1 131
  Ranking szkół. Duży skok I LO
  1 188
  Wywóz śmieci. Nowe stawki od lutego
  960
  REKLAMA