REKLAMA
Prezydent z absolutorium
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Za przyjęciem uchwały o udzieleniu Agacie Fisz absolutorium głosowało 14 radnych.  Przede wszystkim radni jej macierzystego klubu Postaw na Chełm i koalicjanci z PSL. Co ciekawe, uchwałę poparło dwóch radnych PO. Ważną z punktu widzenia standardów lokalnej polityki sesję zlekceważył klub PiS.

Reklama

To, że Agata Fisz uzyska absolutorium za realizację budżetu w roku 2017 było oczywiste. Dysponuje koalicyjną większością. Nie od dzisiaj też mówi się o istnieniu w chełmskiej Radzie Miasta tzw. „wielkiej koalicji”. W jej skład wchodzić mają przedstawiciele wszystkich ugrupowań w radzie. Poniedziałkowe głosowanie zdaje się ten pogląd potwierdzać. W zasadzie jedynym głosem krytycznym wobec sprawozdania prezydent z realizacji budżetu w roku ubiegłym, było wystąpienie Małgorzaty Sokół (PO). Analizując informacje dotyczące stanu Chełma, mówiła m.in.:

Miasto utrzymuje się w szczególności z dotacji i subwencji. Nie przygotowujemy terenów inwestycyjnych pod budowę domów jednorodzinnych i nowych osiedli, więc ludzie osiedlają się w gminie lub w ogóle wyjeżdżają, a my tracimy podatki od nieruchomości i od osób fizycznych.

Jej zdaniem, wystarczy spojrzeć na  strukturę miejskich wydatków, by stwierdzić, że Chełm pod rządami Agaty Fisz nastawiony jest na przetrwanie, bez żadnych większych inwestycji i programów nakierowanych na rozwój. Wydatki bieżące stanowią aż 94% wszystkich zrealizowanych wydatków.

Budżet obliczony na przetrwanie

Wydatki majątkowe stanowią tylko 6% tych wydatków, a więc nieco ponad 18 mln zł.  W tym uwzględniono m.in. pieniądze (ponad 5,5 mln zł) na ratowanie znajdujących się w tragicznej sytuacji części spółek komunalnych. (Pisaliśmy o tym m.in tutaj: MPRD, CLA). Szczególnie bulwersujące jest ujawnienie, że Chełmskie Linie Autobusowe zaciągają kredyty w… parabankach. Na to trudne do uzasadnienia działanie zwróciła uwagę Regionalna Izba Obrachunkowa.

Reszta pieniędzy poszła na inwestycje wskazane przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego, modernizacje i naprawy ulic, chodników, oświetlenia o charakterze bieżącego utrzymania, czy drobne zakupy konieczne do funkcjonowania jednostek budżetowych. Największe zadania to remont ul. Wojsławickiej  ponad (2,5 mln zł.), budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Zielnej z ul. Obłońską (ponad 1,7 mln zł) czy budowa budynku szatniowo–biurowego przy ul. I Pułku Szwoleżerów 15 (ponad 1,9 mln zł

Spektakularnych prorozwojowych inwestycji raczej zabrakło. Te, o których mówimy, to przedsięwzięcia generujące koszty. W przyszłości będą wymagać dalszego finansowania. Gdzie są inwestycje o charakterze gospodarczym, dające rozwój i dochody dla miasta? – retorycznie pyta Sokół.

Tak krytyczna ocena nie przeszkodziła jednak, by jej partyjni koledzy – Mariusz Kowalczuk i Piotr Malinowski zagłosowali za udzieleniem Agacie Fisz absolutorium. Przeciwko głosowali: Małgorzata Sokół, Anna Mirzwa i Dariusz Grabczuk. Wstrzymał się od głosu szósty radny tej partii – Jerzy Jaworski. Podobnie zachował się radny Mirosław Czech – jedyny radny PiS, który wziął udział w tej sesji Rady Miasta. Nie zaszczycili jej swoją obecnością: Longin Bożeński, Adrian Koszałka, Zdzisław Szwed i Eugeniusz Wilkowski.

***

W tekście >>Radni „przyklepią” absolutorium<< pojawiła się błędna informacja, jakoby na stronie internetowej nie były dostępne wszystkie  materiały na sesję Rady Miasta. Te materiały jak najbardziej były dostępne tutaj. Za nieumyślne wprowadzenie Czytelników w błąd, wszystkich zainteresowanych przepraszam. 

Piotr Janowski

Napisz komentarz
 • Wydatki majątkowe w poprzednim budżecie to 18 mln w tym na dofinansowanie spółek miejskich 5.5 mln. Tosz to tragedia. Pewnie radni nic z tego nie roxumieją. Pani Fisz, Panie Górny, Pani Skarbnik tego nie da się wymazać. Musicie wygrać i dalej to ciągnąć bo jak nowi przyjdą to nie dadzą wam tego zapomnieć!!

 • Po prostu,ta ekipa rujnuje miasto.

 • Gdyby Prezydent była bez absolutorium to byłoby dopiero dziwne 😉
  Czym sie rożni wstrzymanie się od głosu Czecha od nieobecności Bożeńskiego?
  Mogę zrozumieć absencję Koszałki i Wilkowskiego pewnie zaczęła się sesja egzaminacyjna 🙂 🙂
  Szwed zajęty ustawianiem kolegów na listach wiec chyba należy wybaczyć 😉
  W przypadku Malinowskiego łatwiej mi zrozumieć jego decyzje w głosowaniu niż w kandydowaniu 😉
  W zasadzie głosy przeciw są bez znaczenia ale dobrze, że jakaś opozycja jest w Chełmie przynajmniej formalnie 😉
  Ze finanse miasta są w ruinie to żadna nowość ale, że w podobnej kondycji są spółki miejskie to już warte odnotowania i oczywiście konsekwencja decyzji politycznych władz miasta.

 • W Chełmie potrzebne sa duze zmiany,nie tylko kadrowe.

 • Viktor,potrzeba sporo odwagi,zeby ruszyc pewne tematy.

 • Czy kiedykolwiek władze miasta rozwiążą problem z CLA? Przecież ta sytuacja trwa od ponad 20 lat, nic nie pomagają zmiany prezesów, ani ograniczenie kursów autobusów…….. Co jest przyczyną tego wszystkiego? A co na to Pani BEATA Mazurek? Wicemarszałek Sejmu? Też nic nie może? Pozostali chelmscy decydenci nie mają,, mocy,, /doradcy premiera/? Dokąd to wszystko zmierza?

 • Uwaga,sa tu tacy co czepiali sie mnie za niby krytykanctwo.Was chyba tez zaczna sie czepiac.

 • Jak juź Izba Obrachunkowa zauważyła że CLA zadłuża się w PARABANKU to działanie desperata. Rada nadzorcza, Górny i Fisz nic sobie z tego nie robią. To jak mawiał klasyk z Seksmisji „…. To Wy tam siostro niezły b….l macie….”

 • Malinowski na prezydenta będzie solidnie konkurował z Agatą Fisz.

 • Oj ci radni z PO,to tragedia,bo podobno to opozycja.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  Wiceprezydent Domoradzki rezygnuje
  2 357
  DK 12. Prace ruszą za dwa-trzy tygodnie
  1 145
  Miasto kupiło młyn
  1 089
  Spółki miejskie. Jedne odrabiają, inne mnożą straty
  1 870
  DK 12. Jest ugoda, rusza budowa
  4 775
  REKLAMA