REKLAMA
Prezydent z absolutorium
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Za przyjęciem uchwały o udzieleniu Agacie Fisz absolutorium głosowało 14 radnych.  Przede wszystkim radni jej macierzystego klubu Postaw na Chełm i koalicjanci z PSL. Co ciekawe, uchwałę poparło dwóch radnych PO. Ważną z punktu widzenia standardów lokalnej polityki sesję zlekceważył klub PiS.

Reklama

To, że Agata Fisz uzyska absolutorium za realizację budżetu w roku 2017 było oczywiste. Dysponuje koalicyjną większością. Nie od dzisiaj też mówi się o istnieniu w chełmskiej Radzie Miasta tzw. „wielkiej koalicji”. W jej skład wchodzić mają przedstawiciele wszystkich ugrupowań w radzie. Poniedziałkowe głosowanie zdaje się ten pogląd potwierdzać. W zasadzie jedynym głosem krytycznym wobec sprawozdania prezydent z realizacji budżetu w roku ubiegłym, było wystąpienie Małgorzaty Sokół (PO). Analizując informacje dotyczące stanu Chełma, mówiła m.in.:

Miasto utrzymuje się w szczególności z dotacji i subwencji. Nie przygotowujemy terenów inwestycyjnych pod budowę domów jednorodzinnych i nowych osiedli, więc ludzie osiedlają się w gminie lub w ogóle wyjeżdżają, a my tracimy podatki od nieruchomości i od osób fizycznych.

Jej zdaniem, wystarczy spojrzeć na  strukturę miejskich wydatków, by stwierdzić, że Chełm pod rządami Agaty Fisz nastawiony jest na przetrwanie, bez żadnych większych inwestycji i programów nakierowanych na rozwój. Wydatki bieżące stanowią aż 94% wszystkich zrealizowanych wydatków.

Budżet obliczony na przetrwanie

Wydatki majątkowe stanowią tylko 6% tych wydatków, a więc nieco ponad 18 mln zł.  W tym uwzględniono m.in. pieniądze (ponad 5,5 mln zł) na ratowanie znajdujących się w tragicznej sytuacji części spółek komunalnych. (Pisaliśmy o tym m.in tutaj: MPRD, CLA). Szczególnie bulwersujące jest ujawnienie, że Chełmskie Linie Autobusowe zaciągają kredyty w… parabankach. Na to trudne do uzasadnienia działanie zwróciła uwagę Regionalna Izba Obrachunkowa.

Reszta pieniędzy poszła na inwestycje wskazane przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego, modernizacje i naprawy ulic, chodników, oświetlenia o charakterze bieżącego utrzymania, czy drobne zakupy konieczne do funkcjonowania jednostek budżetowych. Największe zadania to remont ul. Wojsławickiej  ponad (2,5 mln zł.), budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Zielnej z ul. Obłońską (ponad 1,7 mln zł) czy budowa budynku szatniowo–biurowego przy ul. I Pułku Szwoleżerów 15 (ponad 1,9 mln zł

Spektakularnych prorozwojowych inwestycji raczej zabrakło. Te, o których mówimy, to przedsięwzięcia generujące koszty. W przyszłości będą wymagać dalszego finansowania. Gdzie są inwestycje o charakterze gospodarczym, dające rozwój i dochody dla miasta? – retorycznie pyta Sokół.

Tak krytyczna ocena nie przeszkodziła jednak, by jej partyjni koledzy – Mariusz Kowalczuk i Piotr Malinowski zagłosowali za udzieleniem Agacie Fisz absolutorium. Przeciwko głosowali: Małgorzata Sokół, Anna Mirzwa i Dariusz Grabczuk. Wstrzymał się od głosu szósty radny tej partii – Jerzy Jaworski. Podobnie zachował się radny Mirosław Czech – jedyny radny PiS, który wziął udział w tej sesji Rady Miasta. Nie zaszczycili jej swoją obecnością: Longin Bożeński, Adrian Koszałka, Zdzisław Szwed i Eugeniusz Wilkowski.

***

W tekście >>Radni „przyklepią” absolutorium<< pojawiła się błędna informacja, jakoby na stronie internetowej nie były dostępne wszystkie  materiały na sesję Rady Miasta. Te materiały jak najbardziej były dostępne tutaj. Za nieumyślne wprowadzenie Czytelników w błąd, wszystkich zainteresowanych przepraszam. 

Piotr Janowski

Napisz komentarz
 • ? Ręce opadają! Pewnie, że to jest proste… W dniu wyborów
  Postawić x w odpowiednim miejscu, ale jeśli po 12latach rządzenia nic się nie zmienia.? Jestem ciekawy jak długo jeszcze będą trwały te przekręty? Czy chelmskie wspólnoty znowu zapłacą za tę kampanię wyborczą? A może już to się dzieje, skoro PUM ma 1.5ml zł deficytu! Dokąd to wszystko zmierza?

 • ?? Już na samą myśl, że Towarzysz Tywoniuk został po raz
  kolejny wybrany na zausznika komitetu wyborczego
  Pani Fisz mówi wszystko!!! Sprawdzony towarzysz do wszystkiego!!! Ci ludzie nie mają za grosz ambicji ale mam nadzieję że mieszkańcy obudza się z głębokiego letargu i zaczną działać…..

 • Ciągle czytam że „trzeba z tym skończyć, już dość , miastu potrzeba”, itd. Ja podzielam pogląd który gdzieś tu czytałem. To proste! Wystarczy pójść na wybory , wrzucić kartkę wyborczą i wszystko zmienić! To jakieś problem? Czy jest ktoś kto nie potrafi postawiać na kartce krzyżyka?

 • Ignacy tu sie z Tobą zgodzę.Gdzie młodzi odważni i myślący .!!!Juz dość kolesiostwa.Spółka PUM zadłużona na 1.5 miliona a w nagrodę P.Prezydent awansuje Tywoniuka na swojego szefa komisji wyborczej.WSTYD. Jak wspólnoty mogą sobie poradzić z Administratorem PUM jak p.Prezydent gra razem z Tywoniukiem do jednej bramki.KŁAMSTWA,ZŁODZIEJSTWO I OBŁUDA.

 • ? A ja całkiem serio myślę, że naszemu miastu potrzebny
  jest taki prezydent jak w Słupsku, Wrocławiu itp……nie
  uwiklani w,, kolesiostwo, partyjniactwo,, czy w Chełmie
  nie ma takich? Czy ma to być mierny, bierny ale wierny???? Nie wierzę!

 • A moze warto pozartowac?

 • Waclaw,nic nie mam przeciwko,ale pytales go,czy chce kandydowac?

 • Darek Grabczuk na prezydenta

 • Czy radni PO zostali wyrzuceni z PO,za glosowanie za absolutorium dla szkodliwego dzialania obecnej ekipy?

 • Igor,a moze do roboty.Boisz sie?

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  Inwestycje i rozwój. Chełm podsumowuje rok
  1 031
  Ranking szkół. Duży skok I LO
  1 136
  Wywóz śmieci. Nowe stawki od lutego
  907
  Stawki za wywóz śmieci uchwalone
  891
  Agencja Rozwoju Przemysłu inwestuje w Chełmie
  1 208
  REKLAMA