REKLAMA
Prezydent z absolutorium
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Za przyjęciem uchwały o udzieleniu Agacie Fisz absolutorium głosowało 14 radnych.  Przede wszystkim radni jej macierzystego klubu Postaw na Chełm i koalicjanci z PSL. Co ciekawe, uchwałę poparło dwóch radnych PO. Ważną z punktu widzenia standardów lokalnej polityki sesję zlekceważył klub PiS.

Reklama

To, że Agata Fisz uzyska absolutorium za realizację budżetu w roku 2017 było oczywiste. Dysponuje koalicyjną większością. Nie od dzisiaj też mówi się o istnieniu w chełmskiej Radzie Miasta tzw. „wielkiej koalicji”. W jej skład wchodzić mają przedstawiciele wszystkich ugrupowań w radzie. Poniedziałkowe głosowanie zdaje się ten pogląd potwierdzać. W zasadzie jedynym głosem krytycznym wobec sprawozdania prezydent z realizacji budżetu w roku ubiegłym, było wystąpienie Małgorzaty Sokół (PO). Analizując informacje dotyczące stanu Chełma, mówiła m.in.:

Miasto utrzymuje się w szczególności z dotacji i subwencji. Nie przygotowujemy terenów inwestycyjnych pod budowę domów jednorodzinnych i nowych osiedli, więc ludzie osiedlają się w gminie lub w ogóle wyjeżdżają, a my tracimy podatki od nieruchomości i od osób fizycznych.

Jej zdaniem, wystarczy spojrzeć na  strukturę miejskich wydatków, by stwierdzić, że Chełm pod rządami Agaty Fisz nastawiony jest na przetrwanie, bez żadnych większych inwestycji i programów nakierowanych na rozwój. Wydatki bieżące stanowią aż 94% wszystkich zrealizowanych wydatków.

Budżet obliczony na przetrwanie

Wydatki majątkowe stanowią tylko 6% tych wydatków, a więc nieco ponad 18 mln zł.  W tym uwzględniono m.in. pieniądze (ponad 5,5 mln zł) na ratowanie znajdujących się w tragicznej sytuacji części spółek komunalnych. (Pisaliśmy o tym m.in tutaj: MPRD, CLA). Szczególnie bulwersujące jest ujawnienie, że Chełmskie Linie Autobusowe zaciągają kredyty w… parabankach. Na to trudne do uzasadnienia działanie zwróciła uwagę Regionalna Izba Obrachunkowa.

Reszta pieniędzy poszła na inwestycje wskazane przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego, modernizacje i naprawy ulic, chodników, oświetlenia o charakterze bieżącego utrzymania, czy drobne zakupy konieczne do funkcjonowania jednostek budżetowych. Największe zadania to remont ul. Wojsławickiej  ponad (2,5 mln zł.), budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Zielnej z ul. Obłońską (ponad 1,7 mln zł) czy budowa budynku szatniowo–biurowego przy ul. I Pułku Szwoleżerów 15 (ponad 1,9 mln zł

Spektakularnych prorozwojowych inwestycji raczej zabrakło. Te, o których mówimy, to przedsięwzięcia generujące koszty. W przyszłości będą wymagać dalszego finansowania. Gdzie są inwestycje o charakterze gospodarczym, dające rozwój i dochody dla miasta? – retorycznie pyta Sokół.

Tak krytyczna ocena nie przeszkodziła jednak, by jej partyjni koledzy – Mariusz Kowalczuk i Piotr Malinowski zagłosowali za udzieleniem Agacie Fisz absolutorium. Przeciwko głosowali: Małgorzata Sokół, Anna Mirzwa i Dariusz Grabczuk. Wstrzymał się od głosu szósty radny tej partii – Jerzy Jaworski. Podobnie zachował się radny Mirosław Czech – jedyny radny PiS, który wziął udział w tej sesji Rady Miasta. Nie zaszczycili jej swoją obecnością: Longin Bożeński, Adrian Koszałka, Zdzisław Szwed i Eugeniusz Wilkowski.

***

W tekście >>Radni „przyklepią” absolutorium<< pojawiła się błędna informacja, jakoby na stronie internetowej nie były dostępne wszystkie  materiały na sesję Rady Miasta. Te materiały jak najbardziej były dostępne tutaj. Za nieumyślne wprowadzenie Czytelników w błąd, wszystkich zainteresowanych przepraszam. 

Piotr Janowski

Napisz komentarz
 • W takich okolicznościach Andrzeju S. wszyscy chcący coś zdziałać powinni być razem!! Zachęcam do współpracy wszystkich chętnych

 • Nie musicie mnie lubic,ale Chełm chyba lubicie?

 • Mieszkanka I inni.Daje swoje nazwisko,chcecie to spotkamy sie.Gdzie I kiedy?Moj mail andrzej.sawa@gazeta.pl

 • Piotr/Anastazy.
  Dlaczego milczycie? Tworzycie Komitet Wyborczy p. Fisz? pod dyrekcją Tywoniuka? To żaden zaszczyt być w tym gronie!

 • Andrzeju…. Jeszcze nie ogłoszono kampanii wyborczej! Jeśli chcesz kandydować to nic nie stoi na przeszkodzie… Jeśli będzie potrzeba to,, Pomożemy,, jak to mawiał Tow. GIEREK!!!
  Ale napewno łatwo nie będzie….. W jedności siła! I to nie są puste slogany!!!!!

 • Andrzej Sawa.rzuc hasło na spotkanie a ty tylko piszesz

 • Wszystko anonimy,nikt nie ma odwagi pod wlasnym I mieniem I nazwiskiem.Smutne to.
  Najpierw troche dla zartu chciakem pobudzic mieszkancow,poten przewidywalem kandydowanie,a teraz tylko pusty smiech mnie ogarnia.Ludzie na koniec przypomne wam final Rewizora Mikolaja Gogola – I z kogo sie smiejecie,sami z siebie sie smiejecie.Duzo bylo madrych uwag,ale gdzie odwaga,zeby cos zmienic.Niestety chyba skonczy sie tragedia,ze druga tura,to Fisz – Banaszek,ale wtedy ja w tej komedii juz nie wezme udzialu.Bawcie sie sami,a Chełm bedzie zaorany.
  A teraz sobie ze mnie kpijcie,zartujcie,mam to w nosie.
  Amen

 • ? czy ktoś może mi wyjaśnić? Jak to jest , że w składzie rady nadzorczej w PUM znajdują się pracownicy tego przedsiębiorstwa,kiedy Kodeks Spółek Handlowych wyraźnie zakazuje łączenia stanowisk ( art.214, & 1-3 KSH ) czy Pani Fisz nie wie o tym? Skoro jest tak ogromny deficyt w tym przedsiębiorstwie to dlaczego podwyższono wynagrodzenie dla rady nadzorczej ( m.innymi )? Towarzystwo wzajemnych usług?

 • Boicie sie.Gorsi napewno nie bedziemy,bo to po prostu niemozliwe.

 • Ignacy,Maurycy,Viktor…..,no to do roboty.Zbieramy sie I do roboty.Przeciez nastepna kadencja sld lub pis zniszczy Chełm.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  Inwestycje i rozwój. Chełm podsumowuje rok
  1 031
  Ranking szkół. Duży skok I LO
  1 136
  Wywóz śmieci. Nowe stawki od lutego
  907
  Stawki za wywóz śmieci uchwalone
  891
  Agencja Rozwoju Przemysłu inwestuje w Chełmie
  1 208
  REKLAMA