REKLAMA
Prezydent z absolutorium
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Za przyjęciem uchwały o udzieleniu Agacie Fisz absolutorium głosowało 14 radnych.  Przede wszystkim radni jej macierzystego klubu Postaw na Chełm i koalicjanci z PSL. Co ciekawe, uchwałę poparło dwóch radnych PO. Ważną z punktu widzenia standardów lokalnej polityki sesję zlekceważył klub PiS.

REKLAMA

To, że Agata Fisz uzyska absolutorium za realizację budżetu w roku 2017 było oczywiste. Dysponuje koalicyjną większością. Nie od dzisiaj też mówi się o istnieniu w chełmskiej Radzie Miasta tzw. „wielkiej koalicji”. W jej skład wchodzić mają przedstawiciele wszystkich ugrupowań w radzie. Poniedziałkowe głosowanie zdaje się ten pogląd potwierdzać. W zasadzie jedynym głosem krytycznym wobec sprawozdania prezydent z realizacji budżetu w roku ubiegłym, było wystąpienie Małgorzaty Sokół (PO). Analizując informacje dotyczące stanu Chełma, mówiła m.in.:


REKLAMA

Miasto utrzymuje się w szczególności z dotacji i subwencji. Nie przygotowujemy terenów inwestycyjnych pod budowę domów jednorodzinnych i nowych osiedli, więc ludzie osiedlają się w gminie lub w ogóle wyjeżdżają, a my tracimy podatki od nieruchomości i od osób fizycznych.

Jej zdaniem, wystarczy spojrzeć na  strukturę miejskich wydatków, by stwierdzić, że Chełm pod rządami Agaty Fisz nastawiony jest na przetrwanie, bez żadnych większych inwestycji i programów nakierowanych na rozwój. Wydatki bieżące stanowią aż 94% wszystkich zrealizowanych wydatków.

Budżet obliczony na przetrwanie

Wydatki majątkowe stanowią tylko 6% tych wydatków, a więc nieco ponad 18 mln zł.  W tym uwzględniono m.in. pieniądze (ponad 5,5 mln zł) na ratowanie znajdujących się w tragicznej sytuacji części spółek komunalnych. (Pisaliśmy o tym m.in tutaj: MPRD, CLA). Szczególnie bulwersujące jest ujawnienie, że Chełmskie Linie Autobusowe zaciągają kredyty w… parabankach. Na to trudne do uzasadnienia działanie zwróciła uwagę Regionalna Izba Obrachunkowa.

Reszta pieniędzy poszła na inwestycje wskazane przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego, modernizacje i naprawy ulic, chodników, oświetlenia o charakterze bieżącego utrzymania, czy drobne zakupy konieczne do funkcjonowania jednostek budżetowych. Największe zadania to remont ul. Wojsławickiej  ponad (2,5 mln zł.), budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Zielnej z ul. Obłońską (ponad 1,7 mln zł) czy budowa budynku szatniowo–biurowego przy ul. I Pułku Szwoleżerów 15 (ponad 1,9 mln zł

Spektakularnych prorozwojowych inwestycji raczej zabrakło. Te, o których mówimy, to przedsięwzięcia generujące koszty. W przyszłości będą wymagać dalszego finansowania. Gdzie są inwestycje o charakterze gospodarczym, dające rozwój i dochody dla miasta? – retorycznie pyta Sokół.

Tak krytyczna ocena nie przeszkodziła jednak, by jej partyjni koledzy – Mariusz Kowalczuk i Piotr Malinowski zagłosowali za udzieleniem Agacie Fisz absolutorium. Przeciwko głosowali: Małgorzata Sokół, Anna Mirzwa i Dariusz Grabczuk. Wstrzymał się od głosu szósty radny tej partii – Jerzy Jaworski. Podobnie zachował się radny Mirosław Czech – jedyny radny PiS, który wziął udział w tej sesji Rady Miasta. Nie zaszczycili jej swoją obecnością: Longin Bożeński, Adrian Koszałka, Zdzisław Szwed i Eugeniusz Wilkowski.

***

W tekście >>Radni „przyklepią” absolutorium<< pojawiła się błędna informacja, jakoby na stronie internetowej nie były dostępne wszystkie  materiały na sesję Rady Miasta. Te materiały jak najbardziej były dostępne tutaj. Za nieumyślne wprowadzenie Czytelników w błąd, wszystkich zainteresowanych przepraszam. 

Piotr Janowski

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • Andrzej Sawa
  o 09:55

  Ewo,gdyby chodzilo tylko o odsuniecie pzpr-owcow,to byloby prosciej,ale pis to tez typowa partia ukladow,rozdawania posad,a nie od normalnego gospodarowania.

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 07:38

  Jeszcze jeden drobiazg – gdzie dlugoletni plan remontow I unwestycji drogowych?

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 07:23

  Jak kto chce,to dodam jeszcze – promocja Chelma I brak wspolpracy z terenem Ziemi Chelmskiej.

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 07:10

  Jednak pum ma prawo zarzadzac,ale czy to ma sens,to podstawowe pytanie I pierwsza robota dla nowych wladz.
  Drugie to liczba spolek,a wiec byc moze zbedne etaty I niska sprawnosc dzialania.
  Trzecie to sama struktura UM,a wiec tez chyba zbedne etaty.

  + 22
  - 22
 • Ewa
  o 06:55

  Rączka rączkę myje.To stare przyzwyczajenia PZPR im chodzi tylko o kasę a nie zaangażowanie dla Chełma. A spółki miasta np.Pum gdyby Tywoniuk myślał o dobru prowadzenia zasobami to bylby na pulsie. Ale nie dosc se zarządza bezprawnie wspólnotami. A powinien tylko zasobami z ramienia Urzędu Miasta to swoim zarzadzaniem dziala na szkodę wspolnot i Urzedu Miasta.No ale ryba psuje sie od głowy.

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 03:13

  A na powaznie,w Chelmie mozna wiele zrobic,tylko trzeba chciec.

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 03:06

  Anastazy,uzdrowic spolki bez zwalniania?Ty na powaznie?Moze jeszcze dodasz,ze zatrudnienie w Urzedzie Miasta bez zmian?
  Proponuje dodac do Twojego programu remont wszystkich ulic,to ok.100 km I remont budynkow miejskich,zabytkow,budowe porzadnej siedziby muzeum I w 2020 nadwyzke buzetowa miasta.

  + 22
  - 22
 • Anastazy
  o 00:03

  Moi drodzy! Mam dla was dobrą wiadomość, za nie całe pół roku wybory! Wybierzecie sobie taką władzę która migiem rozwiąże wszystkie problemy. Proponuję głosować tylko na tych co powiedzą konkretnie jak to zrobią: spłacą zadłużenie ,uzdrowią spółki miejskie, które będą przynosić zyski zamiast strat i to bez zwolnień załogi, czekamy na cudotwórców! itd itd. I do tego na swoją wiarygodność podpiszą weksle „in blanco” gwarantowane swoim majątkiem jakby nie dotrzymali słowa! Tylko wtedy jest to poważne! Resztę to „obiecanki cacanki,”polityków! Doradzam patrzyć im wszystkim na ręce ! Podpisują …wiarygodni , nie podpisują, krętacze! Od razu wypadają z gry!
  Jedyna prosta i skuteczna metoda na wiarygodność polityków! Nie dajcie się wkręcać! Powodzenia w wyborach! Trafnych!

  + 22
  - 22
 • Anastazy
  o 23:47

  ddk! Co ty tu mam bajki opowiadasz? Jak opozycja? To wszytko ustawione! Ci z PO i ci z PiS
  ( Wilkowski, Bożeńskie itd) to nieobecność taktyczna i to od lat! Ten pierwszy dostaje jakie grosze od miasta na jakieś „kółka różańcowe” więc siedzi cicho, a drugi to ruina ” etyczna i moralna”! Bożeński!~pracuje w spółce komunalnej i ciągle ” liże tyłek rybce” ! Chwała dla rybki! A Becia Mazurek o tym wie i to toleruje i to od lat! Taka jej moralność ” Kalego! Sokołówna coś niby ” szczeka” ale tylko dlatego że ma koryto u „grabego” w województwie! Ale ona nie ma pojęcia o niczym. Coś opowiada o gospodarczych inwestycjach miasta! Ale gmina nie może prowadzić działalności gospodarczej na rynku i robić konkurencji prywatnym podmiotom ponieważ posiada nieuprawnioną przewagę na rynku z racji pozycji! Więc Sokołówna bredzi! A jak chce być” w prawdzie” to nich ściągnie inwestorów do Chełma i pokaże jak można inwestować i czy miasto pomaga czy przeszkadza! Mamy to ? Oczywiście że nie mamy! Czyli brednie i konfabulacje! I to jest cała opozycja! Albo bredzi i ” wrabia wyborów” , albo jest na pasku władzy! To jest cała prawda!HA, HA… hahahah!

  + 22
  - 22
 • Jan
  o 23:18

  Prezes Tywoniuk czyli mój zarządca z PUM do straty spółek dorzucił 0.5 mln.

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Dreszera i Ceramiczna do remontu
  725
  Drzewa to zielone płuca naszego miasta. Chrońmy je!
  1 378
  Spółki miejskie. Czas działań
  1 528
  Personalne roszady w miejskich spółkach
  3 794
  Grupa Recykl. Niebawem ruszy produkcja
  1 251
  REKLAMA